Co posadzić w małym ogrodzie?


Lubię, gdy właściciele działek wybiegają w przyszłość przy planowaniu ogrodu i starannie dobierają rośliny. Tylko wtedy można się ustrzec przed popełnieniem błędów. Trudne zadanie mają zwłaszcza posiadacze małych działek, którzy ze względu na ograniczoną przestrzeń muszą wybierać raczej niewielkie krzewy i drzewa. Ich prezentowany zestaw może posłużyć do utworzenia kanwy małego ogrodu. Na pełną krasę roślin trzeba będzie poczekać, ale też w przyszłości nie przerazi nas ich wielkość i wycięcie ich nie będzie konieczne.Cyprysik tępołuskowy Nana Gracilis. Proponuję ten cyprysik jako przedstawiciela karłowych iglaków. W moim ogrodzie rośnie już 15 lat i jego wysokość nie przekroczyła 80 cm. Forma na dwóch nóżkach została utworzona z konieczności. Krzew przez wiele lat był uszkadzany przez psy i dolne gałęzie trzeba było obciąć. Na szczęście te rośliny bardzo dobrze znoszą formowanie. Godne polecenia są wszystkie cyprysiki tępołuskowe – zachwycają żywą barwą, a odmiany karłowe dodatkowo zwartym pokrojem o bardzo malowniczym ułożeniu gałązek. Powinny rosnąć w słonecznych miejscach. Cena krzewu wysokości 20 cm: 18-30 zł.

Pięciornik krzewiasty. W zależności od odmiany krzewy dorastają do 0,6-1,2 m. Latem zdobią ogród pięciopłatkowymi kwiatami – stąd nazwa gatunku. Najbardziej popularne prezentują wszelkie odcienie bieli i żółcie. Moja ulubiona odmiana to Tilford Cream o kremowej barwie kwiatów. Ciągle powstają nowe odmiany o większych kwiatach (na przykład Hachman Gigant tworzy intensywnie żółte kwiaty średnicy 5 cm) i nietypowych kolorach: czerwonym, pomarańczowym i różowym. Pięciorniki należą do najmniej wymagających roślin. W słonecznych miejscach i przy dostatku wody kwitną od lipca do późnej jesieni. Dobrze wyglądają posadzone samotnie, ale też w szpalerach. Wiosenne przycięcie powoduje, że nabierają regularnego kształtu. Cena krzewu wysokości 20-40 cm: 5-10 zł.

Trzmielina oskrzydlona. Roślinę tę prezentuję z racji wspaniałej jesiennej barwy. Zobaczyłam ją po raz pierwszy słonecznego dnia w październiku. Ładny pokrój spłaszczonej kuli wyróżniał się czerwienią liści. Jest to krzew, który podziwiam również zimą. Po zgubieniu liści ukazują się pędy o fantazyjnych wyrostkach. Do małych ogrodów bardziej nadaje się odmiana Compacta, która rośnie zdecydowanie wolniej – najwyżej 10-15 cm w ciągu roku. Odmiana ta nie jest jeszcze bardzo popularna w Polsce, chociaż jest w pełni mrozoodporna i mogłaby być ozdobą jesiennych i zimowych ogrodów. Cena trzmieliny oskrzydlonej wysokości 30 cm: 5-15 zł; odmiana Compacta wysokości 50 cm: od 50 zł.

Irga płożąca Queen Carpet. Ta odmiana urzeka przede wszystkim pokrojem. Ponieważ leży na ziemi, może udawać trawnik. W ten też sposób prezentuje się w moim ogrodzie. Pięć posadzonych na 1 m² roślin utworzyło po dwóch latach szczelny kobierzec. Nie przewiduję w tym miejscu szlaku komunikacyjnego, a sporadyczne przejście po irdze nie zniszczy jej. A o ile mniej pracy niż z trawnikiem! Ponieważ rośliny rosną intensywnie, co roku muszą być przycinane. Najlepszy czas na strzyżenie przypada na okres po pojawieniu się czerwonych owoców – sierpień i wrzesień. Podobna do opisanej jest odmiana Green Carpet i wolniej rosnąca Streib’s Finding. Cena dwuletnich roślin: 5-8 zł.

Złotlin japoński Picta. O urodzie tej rośliny decydują liście. Wprawdzie w maju rozwijają się żółte kwiaty, ale są one małe. Liście są ładnie powycinane, ostro zakończone, rozbielone nieregularnymi plamami. Z daleka krzew sprawia wrażenie bardzo jasnozielonego, sadzimy go więc tam, gdzie trzeba rozjaśnić miejsce. Dekoracyjne są również pędy – jaskrawozielone pięknie odznaczają się na tle śniegu w zimowym ogrodzie. Ładnie też wyglądają w wazonie dołożone do zimowych bukietów. Roślina ta nie przekracza 1-1,5 m wysokości i rozrasta się za pomocą odrośli, które trzeba wycinać, by utrzymać zaplanowaną szerokość. Złotlin pochodzi z Chin i jego pędy mogą przemarznąć, ale nie zdarza się, aby starsze egzemplarze nie odbiły od ziemi. Czasami młody pęd wypuszcza zielone liście, czyli powraca do formy matecznej – należy go wyciąć. Cena krzewu wysokości 30-40 cm: 5-10 zł.

Tawuła wczesna. To moja ulubiona tawuła. Kwitnie na biało pod koniec kwietnia. Nigdy nie są to jednak tak obfite kiście kwiatów jak późniejszej tawuły Grefsheim czy od dawna uprawianej tawuły van Houtte’a. Kwiaty nie są jej najmocniejszą stroną, ale lubię ją za delikatne wydłużone listki w kolorze jasnej zieleni, która wyróżnia ją wiosną i latem spośród innych krzewów. Cenię ją też za wspaniałą gamę jesiennych barw – od żółci przez pomarańcz po czerwień – oraz za zwiewną kulistą formę. Odpowiada mi jej powolny wzrost. Mój 20-letni krzew ma średnicę 1 m. Do wad tej tawuły należy przemarzanie końców delikatnych gałązek. Jej pączki rozwijają się przy pierwszym wiosennym ociepleniu i powrót zimy uszkadza świeże pędy (w maju można je przyciąć). Cena krzewu wysokości 30-40 cm: 5-10 zł.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi