Co z magnolią?Kupiłem wiosną kwitnącą magnolię purpurową "Nigra" w pojemniku. Ustawiona na tarasie wyglądała bardzo dekoracyjnie, ale teraz, przed zimą, chciałbym posadzić ją w ogrodzie. Jakie warunki trzeba jej zapewnić, żeby dobrze się rozwijała?
Dla magnolii należy wybrać miejsce zaciszne i słoneczne, takie, w którym nie ma przeciągów, groźnych zwłaszcza zimą i wczesną wiosną. Ponieważ magnolia niezbyt dobrze znosi przycinanie, trzeba zapewnić jej odpowiednio dużo miejsca. Wprawdzie magnolia purpurowa "Nigra" jest krzewem i nie rośnie bardzo intensywnie, ale po 10 latach jej korona może osiągnąć 2-3 m średnicy, a po 20 latach 4 m. Dla rozwoju ważne jest odpowiednie podłoże. Magnolie lubią ziemię lekko kwaśną o pH 5,5-6,0, warto więc przed sadzeniem sprawdzić kwasomierzem odczyn podłoża. Jeżeli jest nadmiernie zasadowe, czyli pH jest zbyt wysokie, należy urodzajną ziemię, którą wykorzystamy do obsypania bryły korzeniowej sadzonego drzewka, wymieszać z nieodkwaszonym torfem (w ilości około jednej łopaty).
Magnolię należy posadzić tak, aby rosła na takiej samej głębokości jak w pojemniku. Ważne, żeby podczas sadzenia nie uszkodzić korzeni, które są wrażliwe, a rozrastają się płytko pod powierzchnią ziemi.
Z tego też powodu należy bardzo ostrożnie ugniatać glebę (lepiej jej nie udeptywać). Po posadzeniu roślinę trzeba obficie podlać. Później też należy dbać o to, żeby podłoże wokół niej było wilgotne. Przed nadejściem mrozów trzeba po raz ostatni dobrze ją nawodnić. Przez pierwszych kilka lat warto okrywać pień i pędy młodej magnolii tkaniną jutową lub matą słomianą, a podstawę pnia obsypywać kopczykiem ziemi lub kory sosnowej.
Ze względu na system korzeniowy lepiej nie zakładać trawnika przy samym pniu, ale wyściółkować glebę korą sosnową.
Warto też zasilać rośliny nawozem wieloskładnikowym w dawce równej połowie zalecanej przez producenta albo wiosną i jesienią rozkładać pod koroną drzewa warstwę kompostu.Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi