Czy muszę czyścić komin?


Jestem właścicielką domku jednorodzinnego z 1964 roku. W 2004 ukończyłam remont pierwszego piętra, w trakcie którego system ogrzewania zmieniono z węglowego na gazowy. Dom został także wyposażony w kominek. Piec węglowy pozostał na swoim miejscu, jednak nie jest już używany (przewód dymowy jest trwale odłączony). Proszę o informacje, czy w tej sytuacji dom nadal podlega obowiązkowemu przeglądowi (czyszczeniu) kominów wynikającemu z przepisów prawa budowlanego? Co mi ewentualnie grozi za niedopełnienie tego obowiązku?

Właściciel domu ma obowiązek raz w roku zlecić kontrolę przewodów kominowych kominiarzowi z uprawnieniami mistrza kominiarskiego. Dotyczy to nie tylko przewodów dymowych (odprowadzających dym z pieców węglowych i kominków), ale także spalinowych odprowadzających spaliny z kotłów i ogrzewaczy gazowych) oraz wentylacyjnych. Z całą pewnością nie powinna pani rezygnować z przeglądów, mimo że piec węglowy nie jest już używany. Co więcej, oprócz kontroli komina konieczne jest także czyszczenie przewodów spalinowych dwa razy do roku. Nie warto chyba ryzykować zatrucia siebie i innych mieszkańców spalinami. Wiele się słyszy o takich przypadkach spowodowanych właśnie brakiem dbałości o przewody kominowe.
Dodatkowo bez ważnej opinii kominiarskiej potwierdzającej wykonanie nakazanych przez prawo czynnoś­ci w razie wybuchu pożaru w przewodzie kominowym na pewno nie będzie można liczyć na wypłatę ewentualnego odszkodowania.
Na kontroli przewodów kominowych i wentylacyjnych nie warto oszczędzać. Wcześniej wykryte uszkodzenia łatwiej usunąć, więc jest to mniej kosztowne. Przede wszystkim jednak minimalizuje się w ten sposób ryzyko wystąpienia awarii, która może być tragiczna w skutkach.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi