Czy przez narzeczonego stracę ulgę?


Odliczam odsetki od kredytu zaciągniętego na kupno domu od dewelopera, a mój narzeczony korzystał kiedyś z ulgi budowlanej. Czy po ślubie będę mogła dalej korzystać z ulgi odsetkowej? Jeśli nie – to czy będę zobowiązana ją zwrócić?

Osoby, które korzystały w poprzednich latach z dużej ulgi budowlanej, nie mogą już „skonsumować” ulgi odsetkowej. Dotyczy to podatników, którzy odliczali wydatki na zakup działki budowlanej, kupno oraz wykończenie nowego mieszkania, budowę i rozbudowę domu, przystosowanie lokalu do celów mieszkalnych, wniesienie wkładu do spółdzielni oraz wpłaty do kasy mieszkaniowej. Ograniczenie to dotyczy obojga małżonków. Tak więc nie będą oni mogli skorzystać z ulgi odsetkowej, jeżeli którekolwiek z nich korzystało już z odliczeń w ramach dużej ulgi budowlanej. Nie muszą natomiast zwracać kwoty odliczenia z tytułu spłaty odsetek, z którego skorzystali w latach poprzednich.
Przykład: Pan Kowalski od 2004 r. odlicza odsetki od kredytu mieszkaniowego. W 2005 r. ożenił się z panią Nowakową. Korzystała ona w 2001 r. z ulgi na zakup nowego mieszkania. Powoduje to, że pan Kowalski nie może już odliczyć odsetek zapłaconych w 2005 r. Nie musi jednak zwracać kwoty ulgi za 2004 r. Potwierdzają to w swoich wyjaśnieniach także organy podatkowe (przykładowo Drugi Urząd Skarbowy w Szczecinie w piśmie z 7 marca 2005 r., nr DM/415-10-6/N/05).
.

Poznaj swoją przyszłość

Jedna z najlepszych wróżek w Polsce Wróżka Mira Elżbieta Sobczyk odpowiada na pytania na swoim Facebooku  lub przez e-mail. Problemy ze zdrowiem lub w sprawach "miłosnych" ? A może interesują Cię kwestie finansowe?  Sprawdź swoją przyszłość. Jej odpowiedzi pomogły już tysiącom ludzi w Polsce. Można się z nią skontaktować Jej profil na Facebooku lub http://twojawrozka24.pl
Podobne posty