Czy warto kupić agregat?


Awaryjnego zasilania instalacji grzewczej – kotła, pomp obiegowych, automatyki – można zastosować niewielki agregat prądotwórczy? Ile kosztuje takie urządzenie?

Agregaty prądotwórcze o mocy nominalnej 0,7-1,5 kW generują napięcie 230 V i są napędzane silnikami benzynowymi. Można je kupić za 2,5-4 tys. zł. Zużywają do 1 l benzyny na godzinę i na jednym tankowaniu mogą pracować kilka godzin.
Są to urządzenia proste, uruchamiane ręcznym rozrusznikiem przez pociągnięcie sznurka, podobnie jak kosiarki spalinowe. Nie ma możliwości, aby włączały się automatycznie w chwili zaniku napięcia w sieci. Dlatego nie rozwiązują problemów związanych z unieruchomieniem instalacji grzewczej podczas awarii instalacji elektrycznej i nieobecności mieszkańców.
Ceny najtańszych agregatów prądotwórczych z rozrusznikami elektrycznymi są przynajmniej trzykrotnie wyższe. W pełni zautomatyzowane, uruchamiające się samoczynnie agregaty prądotwórcze są przeznaczone przede wszystkim do awaryjnego zasilania instalacji elektrycznych w dużych obiektach i ich ceny zaczynają się od kilkudziesięciu tysięcy złotych. Warto je stosować wtedy, gdy ewentualna awaria zasilania powoduje duże straty finansowe.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi