Czy wiesz, że...


Owoangielskie zwane potocznie marcinkami kwitną jesienią, ale już latem tracą liście, które zasychają, począwszy od dołu łodyg, i szpecą roślinę. Jest to zjawisko naturalne i nie da się mu zapobiec. W pewnym stopniu można temu przeciwdziałać, sadząc rośliny w żyznej i wilgotnej glebie. Jednak najlepiej jest sadzić marcinki z tyłu rabat za niższymi roślinami, które osłonią ich łysiejące łodygi.

...kupując drewniany bruk, należy się upewnić, czy jest on zaimpregnowany i przeznaczony do układania na otwartej przestrzeni, a nie pod zadaszeniem (na przykład w ogrodowej altanie). Jeśli nie – koniecznie trzeba go zabezpieczyć. W przeciwnym razie już po kilku latach nawierzchnia zacznie się kruszyć i rozkładać. Najskuteczniejsza jest impregnacja próżniowo-ciśnieniowa przeprowadzana w zakładach zajmujących się obróbką drewna. Sami możemy pokryć drewno na przykład preparatami olejowymi, które też wykazują dużą skuteczność (między innymi Imprex WZ). Ponieważ są toksyczne, można nimi impregnować jedynie drewno przeznaczone do wykorzystania na zewnątrz budynku, a przy nanoszeniu preparatu trzeba zachować dużą ostrożność. By zwiększyć trwałość nawierzchni, drewniane elementy należy ułożyć na warstwie drenującej ze żwiru, która zapewni właściwe odwodnienie i zapobiegnie podsiąkaniu wody z gruntu.
Impregnacji nie wymaga tak zwane twarde drewno – na przykład dąb oraz wiele gatunków egzotycznych (ale ponieważ nie są one tanie, częściej są wykorzystywane do wykończenia tarasu, a rzadko jako nawierzchnia w ogrodzie)....wiosna jest dobrym okresem do dzielenia i przesadzania bylin. Choć najprzyjemniej pracuje się w słoneczne i ciepłe dni, do przesadzania roślin lepiej przystąpić wtedy, gdy jest pochmurno i wilgotno. Pod wpływem promieni słonecznych, zwłaszcza w wietrzny dzień, świeżo posadzone rośliny bardzo szybko przesychają. Dzieje się tak, ponieważ ich liście transpirują wodę, podczas gdy korzenie, które nie zdążyły przerosnąć ziemi w nowym miejscu, nie są w stanie pobierać jej w dostatecznej ilości. Dlatego też przesadzanym roślinom należy przyciąć pędy i liście, żeby zmniejszyć powierzchnię parowania. Warto je też przez pierwsze dni systematycznie zraszać. 


...drewniane elementy mogą być użyte do wykończenia brzegu oczka wodnego, pod warunkiem że zostaną właściwie zabezpieczone i nie będą miały kontaktu z wodą. Folię, którą uszczelniony jest zbiornik, należy przyciąć ponad planowanym lustrem wody, udrapować w estetyczne fałdy i przyczepić do drewnianych elementów nierdzewnymi gwoździami na podkładkach.
Ciemnoszara folia na tle drewnianych bali jest mało widoczna, ale żeby ją bardziej ukryć, warto posadzić przy brzegu rośliny. Ponieważ będą chroniły folię przed promieniami słońca – zwiększą jej trwałość....nawozy specjalistyczne mają skład mineralny przystosowany do konkretnych roślin i nie należy ich używać do zasilania tych, dla których nie są przeznaczone. Czasami zamiast poprawić wzrost i wygląd roślin, mogą im nawet zaszkodzić. Na przykład nawozy dla roślin kwasolubnych zakwaszają glebę, czego nie znoszą inne gatunki. Nawozy przeznaczone dla roślin o dekoracyjnych liściach zawierają dużo azotu, który powoduje, że liście są zdrowe i intensywnie zielone, jednak roślina tworzy mniej kwiatów. Nawozy dla roślin intensywnie kwitnących zawierają natomiast dużo potasu, który sprzyja co prawda tworzeniu się kwiatów, ale nie poprawia wyglądu liści. 

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi