Czy wiesz, że...


Praktyczne porady. konwalie majowe dobrze się nadają do zadarniania powierzchni ziemi wokół drzew i krzewów. Mogą rosnąć nawet pod orzechem włoskim, w którego sąsiedztwie inne rośliny często marnieją (wydziela on toksyczne dla roślin związki). Konwaliom najbardziej odpowiada półcień, ale mogą rosnąć nawet w głębokim cieniu, wtedy jednak słabiej kwitną. Najlepsza jest dla nich gleba próchniczna. W takich warunkach bardzo łatwo się rozrastają za pomocą podziemnych kłączy. Łatwo można je rozmnożyć przez ich podział. Fragmenty kłączy z co najmniej jednym pąkiem można sadzić w ogrodzie jeszcze w listopadzie. Jedyną wadą konwalii jest to, że są one trujące, a ich błyszczące czerwone owoce mogą kusić małe dzieci.


...podniesione rabaty to dobry sposób na urozmaicenie przestrzeni ogrodu i wyeksponowanie niskich roślin. Ale to nie jedyne ich zalety. Doskonale sprawdzają się na działkach o wysokim poziomie wód gruntowych oraz o gliniastym gruncie, na którym problemem jest gromadząca się woda opadowa. Ograniczone niskim murkiem lub drewnianą palisadą są dobrym miejscem dla roślin wrażliwych na nadmiar wilgoci.


...murek oporowy z wapieni i lawenda to bardzo udane połączenie. W czasie deszczu albo podlewania z okruchów wapiennej skały są wypłukiwane niewielkie ilości związków wapnia. Alkalizują one środowisko (oznacza to, że wzrasta pH podłoża), a to bardzo odpowiada lawendom. W takim miejscu dobrze rosną także: przylaszczki, goryczki, dyptam jesionolistny, skalnice oraz inne rośliny górskie, zwłaszcza takie, które w środowisku naturalnym występują na wapiennych skałach. W pobliżu wapieni nie należy natomiast sadzić roślin z rodziny wrzosowatych (należą do niej nie tylko wrzosy i wrzośce, ale między innymi także azalie, różaneczniki, pierisy, kalmie i kiścienie), ponieważ dobrze rosną tylko w kwaśnej glebie.


...liście drzew nadają się do zabezpieczenia przed mrozem bylin, które jesienią zasychają i zimują pod powierzchnią ziemi. Nie powinno się natomiast przykrywać nimi roślin zimozielonych. Leżące na rabatach liście tworzą po pewnym czasie dość zbitą warstwę, przez którą z trudem przenika powietrze. Może to spowodować gnicie okrytych nimi roślin. Do zabezpieczania rabat nie nadają się liście kasztanowca (zimuje w nich groźny szkodnik tych drzew – szrotówek kasztanowcowiaczek), orzecha włoskiego (rozkładając się, wydzielają toksyczne związki, które hamują wzrost innych roślin) ani drzew owocowych (mogą w nich zimować szkodniki oraz grzyby i bakterie wywołujące choroby).


...brak dylatacji w murowanym ogrodzeniu może się skończyć jego pękaniem (na przykład pod wpływem nierównomiernego osiadania gruntu). Dylatacja to szczelina konstrukcyjna dzieląca budowlę na niezależne od siebie części. Umożliwia ona ich swobodny ruch i odkształcanie się. W ogrodzeniu pionową szczelinę dylatacyjną wykonuje się co 10-15 m. Prowadzi się ją przez fundament, cokół, a także przęsło, jeśli jest ono murowane. W ogrodzeniach tynkowanych konieczne jest dylatowanie nie tylko muru, ale też położonego na nim tynku. W szczelinie dylatacyjnej powinno się położyć listwy lub taśmy dylatacyjne z tworzywa sztucznego, które zabezpieczą budowlę przed wnikaniem weń wody.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi