Znając roczne zużycie gazu, łatwo można obliczyć roczne zużycie energii do ogrzewania. Z informacji o gazie ziemnym wynika, że z jednego metra sześciennego gazu GZ35 można otrzymać około 6,7 kWh energii (mówi o tym wielkość zwana wartością opałową). Uwzględniając jeszcze sprawność instalacji grzewczej (można przyjąć, że nowoczesna instalacja ma sprawność 90%), otrzymujemy wynik: 2700 x 6,7 x 0,9 = 16 281 kWh.
Jest to roczne zużycie energii do ogrzewania pańskiego domu. Chcąc porównać je ze wskaźnikiem zapotrzebowania na energię, o którym mowa w polskich przepisach, trzeba tę wartość podzielić przez powierzchnię domu. Jeśli wynik mieści się w przedziale 90-120 kWh/m2, to znaczy, że dom spełnia aktualne wymagania dotyczące ochrony cieplnej. Za dobrze ocieplone uznaje się domy, dla których ten wskaźnik jest mniejszy niż 70 kWh/m².
Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że do obliczenia teoretycznego wskaźnika zapotrzebowania na energię przyjmuje się pewne założenia, jak choćby określoną wartość temperatury zewnętrznej i wewnętrznej. Wynik uzyskany na podstawie rzeczywistego zużycia gazu może się znacznie różnić od wskaźnika teoretycznego, który oblicza się przede wszystkim dla porównania cech różnych budynków w takich samych warunkach – tak jak w przypadku informacji o zużyciu paliwa przez samochody podawanych przez ich producentów według określonej normy.