Drewniana ścieżka w ogrodzie


Drewniana ścieżka oplata cały ogród. Meandruje wśród pni sosen, znika między niskimi świerkami. Jest łatwa do wykonania.

Zagospodarowanie działki, która jest fragmentem lasu rosnącego na glebie piaszczystej, porośniętego dużymi sosnami i niewielkimi świerkami, nie jest proste. Mamy tu do czynienia z runem (krzewinkami i roślinami zielnymi) wrażliwym na deptanie. Stajemy więc przed problemem, jak wykorzystać fragment przyrody tak, by go nie zniszczyć, ale cieszyć się nim na co dzień. Warto sięgnąć po rozwiązanie nietypowe, znane z rezerwatów i ścieżek przyrodniczych: drewnianą ścieżkę-pomost.

Dekoracyjna i praktyczna

Taka nawierzchnia uroczo wpisuje się w leśny ogród, a ponieważ jest poprowadzona trasami używanymi najczęściej przez bywalców ogrodu, ogranicza deptanie roślin. Poza tym pozwala je obserwować z nieco większej wysokości, a więc w szerszej perspektywie. Lekko wypiętrzona ponad powierzchnię ogrodu tworzy trakt, który w naturalny i jednoznaczny sposób komunikuje: tylko tu można chodzić.
Ścieżki z drewna nie są długowieczne. Zaletą ścieżki-pomostu jest większa trwałość. Sosnowe deski tworzące bieg nawierzchni posadowione są na bloczkach betonowych, które wystają około 15 cm ponad powierzchnię gruntu, nie mają więc kontaktu z ziemią, co zapobiega szybkiemu niszczeniu drewna. Pusta przestrzeń między gruntem a ścieżką sprawia, że drewno łatwiej przesycha.

Prosta budowa

Wijąca się między drzewami nawierzchnia przypomina strumień. Złudzenie optyczne powoduje, że mamy wrażenie, jakby nieco unosiła się na zakolach.

Nawierzchnia drewnianego pomostu doskonale się komponuje z białą taflą tarasu, mija ją i znika gdzieś w ogrodzie.

Od frontu leśna ścieżka dostaje klinkierowe obrzeże i ucywilizowana łączy się z klinkierowym podwórzem.

Konstrukcja nawierzchni.

Sposób połączenia desek z kątownikami.

Konstrukcja nawierzchni jest bardzo prosta: impregnowane ciśnieniowo deski sosnowe zamocowano nierdzewnymi wkrętami do stalowych kątowników. W ten sposób powstały panele, które układa się bez dodatkowego mocowania na stopach fundamentowych lub betonowych bloczkach fundamentowych zakopanych w ziemi co 200 cm (bloczki fundamentowe można kupić w składach budowlanych). Dzięki takiej konstrukcji nawierzchnię można łatwo zdemontować. To ułatwia jej konserwację i naprawę, a nawet pozwala w razie potrzeby rozebrać całość i na jakiś czas schować.
Mocując deski do kątowników, należy zostawić między nimi przerwy około 0,5 cm. Mokre drewno łatwo pęcznieje i gdyby deski były przymocowane na styk, w czasie deszczu lub roztopów mogłyby ulec wypiętrzeniu. Żeby zapewnić swobodny odpływ wody opadowej i szybsze przesychanie drewna, ścieżce należy nadać na całej długości lekki poprzeczny spadek (około 2%). Do wykonania nawierzchni najlepsze są deski ryflowane, czyli takie, których powierzchnia nie jest gładka, lecz z wyżłobionymi rowkami. To sprawia, że nawet gdy są mokre, nie stają się śliskie.
Aby uniemożliwić przerastanie chwastów, podłoże pod dróżką wyłożono geowłókniną, a na niej rozłożono 10-centymetrową warstwę kory sosnowej. Dzięki temu całość wśród sosen i świerków wygląda bardzo naturalnie.

Jak zrobić pomost

Deski z kątownikami najlepiej jest połączyć od spodu paneli tworzących ścieżkę. Po pierwsze sprawi to, że wkręty nie będą widoczne, po drugie zwiększy trwałość nawierzchni, ponieważ zapobiegnie wnikaniu wody przez mikroszczeliny przy wkrętach.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Niemcy. Własny dom w Unii

Jak zrobić .Czapka kominowa.