Drewno nad blatem kuchennym. To jest modne


Zastosowanie drewna na ścianie w kuchni sprawia, że pomieszczenie to zyskuje ciepły, bardziej pokojowy klimat.

Ścianę między blatem a szafkami górnymi w kuchni można wykończyć różnymi płytami drewnopochodnymi. Najczęściej stosuje się płyty MDF lub sklejkę, rzadziej płyty wiórowe. Raczej nie używa się litego drewna, ponieważ może się ono powyginać i wypaczyć. Płyty MDF są produkowane z włókien drzewnych z dodatkiem łączących je i utwardzających związków organicznych. Ich przewaga nad płytami wiórowymi wynika z tego, że są bardziej odporne na wodę i mają większą wytrzymałość mechaniczną, a zarazem są od nich cieńsze.
Płyty MDF można pokrywać lakierem poliuretanowym lub fornirem – cienkim płatem drewna o grubości do 5 mm otrzymywanym przez skrawanie.
Obecnie dostępne są rozmaite rodzaje fornirów – zarówno z drewna krajowego, jak i egzotycznego – w szerokiej gamie kolorystycznej dostosowanej do najnowszych trendów. Można je dobrać do koloru blatu lub frontów szafek kuchennych.
Fornirowane płyty MDF kosztują 400-500 zł/m². Dostępne są w grubościach od 5 do 10 mm.
Tańsze są płyty laminowane (pokrywane specjalnym papierem). Mogą one mieć różne wzory i desenie oraz rozmaitą strukturę powierzchni (gładka, perlista). Kosztują około 120 zł/m².
Sklejka to płyta warstwowa sklejona z nieparzystej liczby arkuszy forniru. Ma ona bardzo dużą wytrzymałość mechaniczną i odporność na wodę. Jest produkowana w różnych grubościach. Można ją bejcować, pokrywać bezbarwnym lakierem lub wykańczać dowolnym fornirem . Cena sklejki to około 60 zł/m².

Wykonanie

Wyłożenie ściany płytami wymaga precyzji (zwłaszcza przy ich docinaniu), ale można to zrobić samodzielnie. Płyty przykleja się do ściany klejem montażowym, który można kupić w marketach budowlanych. W miejscu łączenia płyty z blatem kuchennym stosuje się przezroczysty silikon lub listwę przyblatową: plastikową, metalową lub z MDF. Kolorystykę listwy można dobrać do blatu lub płyty bądź też – na zasadzie kontrastu – zastosować metalową i dopasować ją na przykład do uchwytów w drzwiczkach szafek kuchennych.
Trzeba pamiętać, że płyty nie są ognioodporne i dlatego takich rozwiązań nie należy stosować w kuchni wyposażonej w płytę gazową. Nie jest to bezpieczne ze względu na bliskość drewna i palników.

Gotowe systemy

Producenci mebli kuchennych proponują całe systemy ścienne do stosowania w kuchni. Składają się one z profili aluminiowych (o standardowej długości 4 m) i płyt. Profile mocuje się do ściany wkrętami, a następnie wsuwa się w nie wybraną płytę (najczęściej o grubości 18 mm). Do systemu można też wprowadzać elementy dodatkowe, na przykład uchwyty do półek na przyprawy, prowadnice z haczykami oraz różnego rodzaju zawieszki.
Cena systemu ściennego waha się od 36 do 40 zł za metr bieżący profili. Należy jeszcze dodać do niej koszt wybranej płyty.


Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi