Drzwi wejściowe w domu ze styropianu


Wybudowaliśmy dom z pustaków styropianowych wypełnianych betonem. Jesteśmy bardzo zadowoleni z wybranej technologii, ale mamy pewien problem z nadprożem nad drzwiami wejściowymi. Ma ono kształt łuku, a beton nie jest osłonięty styropianem. Jak zamocować drzwi, żeby uniknąć mostka zimna?

Rzeczywiście, wykonanie nadproża łukowego w ścianie z pustaków styropianowych wiąże się z pozostawieniem odsłoniętej powierzchni betonowej – po wycięciu pustaków, zadeskowaniu spodu nadproża, ułożeniu zbrojenia i zalaniu całości betonem brakuje spodniej osłony termicznej. Jeśli umieści się drzwi w połowie grubości ściany, a ościeże wykończyć tynkiem – nieocieplony beton będzie stanowił duży mostek zimna. Dlatego trzeba się zdecydować na jedno z dwóch rozwiązań. Pierwsze polega na tym, że drzwi przesuwa się jak najbliżej zewnętrznej ścianki pustaka. Ciepło zatrzyma się wówczas na uszczelnieniu ościeżnicy i na styropianie. Nie będzie tam wprawdzie węgarka, który dodatkowo izoluje miejsce osadzenia drzwi, ale nie będzie też odsłoniętego od zewnątrz betonu.
Drugie rozwiązanie wymaga większych nakładów pracy. Po osadzeniu ościeżnicy pośrodku grubości ściany (czyli w najlepszym dla ścian jednowarstwowych miejscu) odsłoniętą betonową część nadproża pokrywa się wąskimi paskami styropianu grubości 2-3 cm.
Muszą one być na tyle wąskie, aby nadproże nie sprawiało wrażenia kanciastego. Styropian nachodzi na ościeżnicę drzwi, tworząc węgarek, który dodatkowo osłania miejsce styku drzwi z betonem.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi