Dwa piece pod jeden komin


Mój dom jest podpiwniczony. W piwnicy chciałbym ustawić kocioł c.o. na drewno, a na parterze zbudować kominek z systemem rozprowadzania gorącego powietrza. Oba piece zamierzam podłączyć do jednego kanału dymowego wykonanego z blachy kwasoodpornej umieszczonej w kanale z cegły. Czy jest to dopuszczalne, skoro ogrzewanie jednym i drugim systemem nie zachodzi w tym samym czasie?

Z punktu widzenia przepisów, a także zdrowego rozsądku – nie. Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie wyraźnie mówią, że „...kotły grzewcze na paliwo stałe oraz kominki z otwartym paleniskiem lub zamkniętym wkładem kominkowym (...) mogą być podłączone wyłącznie do własnego samodzielnego przewodu kominowego dymowego”.
Instalacja kominowa po zakończeniu budowy musi zostać odebrana przez mistrza kominiarskiego, co jest potwierdzone sporządzonym przez niego protokołem. Nie sądzę, aby Pańskie zapewnienia o nieużywaniu obu urządzeń grzewczych jednocześnie były wystarczające do pozytywnej opinii kominiarza.
Nie da się z absolutną pewnością zagwarantować, że nikt nigdy, choćby przez zapomnienie lub nieuwagę, nie rozpali w piecu i kominku jednocześnie. Konsekwencje tego mogłyby być bardzo poważne.

Poznaj swoją przyszłość

Jedna z najlepszych wróżek w Polsce Wróżka Mira Elżbieta Sobczyk odpowiada na pytania na swoim Facebooku  lub przez e-mail. Problemy ze zdrowiem lub w sprawach "miłosnych" ? A może interesują Cię kwestie finansowe?  Sprawdź swoją przyszłość. Jej odpowiedzi pomogły już tysiącom ludzi w Polsce. Można się z nią skontaktować Jej profil na Facebooku lub http://twojawrozka24.pl
Podobne posty