Dyskretne przejście w ogrodzie


Ścieżki i drogi w ogrodzie to konieczność. Czy jednak zawsze muszą to być masywne brukowane nawierzchnie? Niekoniecznie. W miejscach, w których ogród nie jest intensywnie użytkowany, wystarczy zrobić przejście – na przykład z rzuconych na trawę płyt. Takie rozwiązanie, poza względem praktycznym, ma tę zaletę, że zdobi.

PŁYTY W ZIELENI

Zielona powierzchnia trawnika przyciąga wzrok. Często szkoda ją dzielić nawierzchnią na mniejsze części. W takim przypadku można ułożyć kamienne lub drewniane elementy, które stworzą malowniczą ścieżkę i pozwolą przejść przez trawę suchą stopą nawet po obfitym deszczu.
W miejscach, w których mają leżeć poszczególne elementy, należy ostrożnie wyciąć płaty darni (na przykład nożem), tak by nie zniszczyć trawnika. Po usunięciu murawy trzeba wybrać podłoże na głębokość o 5-10 cm większą niż grubość płyt tworzących ścieżkę. Następnie na dno wykopu należy wsypać piasek i ubić go.
Na tak przygotowanym podłożu można umieścić elementy przejścia. Kamienie układa się tak, żeby ich ładniejsza i bardziej płaska część tworzyła powierzchnię ścieżki. Na koniec elementy trzeba wypoziomować, dobijając je gumowym młotkiem, a przestrzeń między nimi a trawnikiem wypełnić piaskiem.
Ważne jest, żeby powierzchnia przejścia i trawnika były na tym samym poziomie – łatwo będzie wtedy przejeżdżać po nich kosiarką.


KAMIEŃ DO KAMIENIA

Faktura nieutwardzonej żwirowej nawierzchni jest bardzo dekoracyjna, ale ma wadę – chodzenie po niej jest niewygodne. Można wprawdzie jej wierzchnią warstwę uwałować, ale straci wtedy swój „kostropaty” wdzięk. W takiej sytuacji warto sięgnąć po rozwiązanie znane z ogrodów japońskich – umożliwić przejście przez żwirowe morze po twardych płaskich elementach.
W miejscu planowanej nawierzchni należy wybrać podłoże. Następnie trzeba ułożyć krawężniki lub taśmy (na przykład plastikowe) ograniczające jej boki. Na dno nasypać 15 cm piasku (na podłożu przepuszczalnym) lub 10 cm tłucznia kamiennego i 10 cm piasku (na nieprzepuszczalnym). Na tym ułożyć kamienne elementy, wypoziomować je, dobijając gumowym młotkiem, a przestrzeń między krawężnikami i płytami wypełnić żwirem.


ZAMIAST MOSTKA

Przejście przez wodę zastąpi mostek lub kładkę. Nie dominuje nad taflą wody, pozwala przyjrzeć się z bliska roślinom, a przy tym wygląda oryginalnie.
Może być zrobione z elementów betonowych z cementu hydrotechnicznego albo z kamiennych płyt (najlepiej granitowych). Nie nadaje się do tego celu wapień, ponieważ wypłukiwane z niego związki chemiczne alkalizują wodę. Płyty mocuje się na podporach – na przykład betonowych bloczkach – specjalną zaprawą cementową. Woda powinna sięgać tak wysoko, aby zasłaniała podpory. Elementy przejścia muszą być bardzo stabilne, a ich powierzchnia po zmoczeniu nie może być śliska.

W KWIATACH

Przejście wśród roślin na rabatach umożliwia nie tylko podziwianie z bliska ich urody, ale też ułatwia ich pielęgnację. Nie trzeba ciągle uważać, by nie zdeptać liści i kwiatów. Przejście przez rabatę wykonuje się tak samo jak przez trawnik

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi