Gdzie usytuować kominek?


Współczesne kominki oprócz czysto technicznej funkcji – ogrzewania domu – pełnią jeszcze dwie bardzo ważne: zdobią wnętrza i tworzą w nich miłą atmosferę. Usytuowanie kominka w pomieszczeniu ma wpływ na całą jego aranżację, a także na nastrój siedzących przy nim osób oraz decyduje o tym, czy chętnie i często będziemy korzystać z jego uroków. Dlatego też powinno być dostosowane do naszego trybu życia i sposobu spędzania wolnego czasu.


Reprezentacyjny – położony w centralnym punkcie domu, zaraz przy wejściu, jako pierwszy rzuca się w oczy wchodzącym. Palenisko jest dobrze widoczne z wielu miejsc: holu, salonu, schodów. Usytuowanie kominka na szlaku komunikacyjnym pomiędzy kuchnią, jadalnią i salonem nie sprzyja jednak zacisznej kontemplacji buzującego w nim ognia i utrudnia umieszczenie tuż przy nim foteli.

Narożny – nie rzuca się od razu w oczy, ale jest widoczny z różnych miejsc domu: salonu, jadalni, holu. Dzięki usytuowaniu w rogu pokoju nie widać za nim innych pomieszczeń, tylko ściany, przy których został wybudowany.W jadalni – obecność kominka w jadalni docenią z pewnością te rodziny, które dużo czasu spędzają przy stole, jedząc, ucząc się czy bawiąc, lub często przyjmują gości. Przy jego blasku i w płynącym z niego cieple można celebrować posiłki przez długie godziny.

W specjalnie wydzielonym aneksie – to kameralne miejsce wyodrębnione z salonu służy wyłącznie wypoczynkowi blisko paleniska. Aby jednak korzystać z uroków tak położonego kominka, należy mieć więcej wolnego czasu i – ponieważ nie widać go z innych części domu – spokojnie przy nim usiąść. Może się to okazać dość trudne na przykład w przypadku pań domu, które na odpoczynek mają niewiele czasu. Dla nich lepszym rozwiązaniem jest więc usytuowanie kominka blisko szlaku komunikacyjnego lub tak, aby był on widoczny z różnych pomieszczeń.

Na styku jadalni i salonu – kominek nie jest jednoznacznie przypisany do jednego miejsca, możemy się cieszyć jego widokiem, zarówno gdy siedzimy przy stole, spożywając posiłki, jak i wtedy, gdy odpoczywamy w fotelu w salonie.

Pod schodami – schowanie kominka w takim kameralnym kąciku (jego strefę wyznaczają fotele i umieszczony między nimi stolik) sprzyja zyskaniu odrobiny intymności, a także relaksowi siedzących przy nim domowników. Odpoczynek mogą zakłócić jedynie osoby energicznie schodzące lub wchodzące po schodach.

Przy schodach na poddasze – schody stanowią dla kominka bardzo interesujące tło. Trzeba jednak pamiętać, że chodzące po nich osoby mogą przeszkadzać siedzącym przy kominku.

Na granicy pomieszczeń – jadalnię i pokój dzienny rozdzielono ścianką działową, przy której umieszczono kominek. Dzięki przeszklonemu z trzech stron wkładowi palenisko jest dobrze widoczne z obydwu tych pomieszczeń. Takie usytuowanie kominka pozwala też na wygodne umeblowanie pokoju dziennego.

W sypialni – czasem warto podarować sobie odrobinę luksusu. Kominek w sypialni ma same plusy: pięknie ją zdobi, tworzy intymny nastrój, a w chłodniejsze wieczory zapewnia przyjemne ciepło. Trzeba jednak pamiętać, że komin musi mieć co najmniej 4 m wysokości, więc jeżeli sypialnia znajduje się na poddaszu, może to stanowić pewien problem.

Przy ścianie zewnętrznej – takie rozwiązanie warto wybrać, gdy kominek wewnętrzny budujemy razem z kominkiem zewnętrznym – można wtedy połączyć je wspólnym kominem (konieczne jest jednak wykonanie odrębnych przewodów dymowych).

Między salonem a holem – wybudowany przy ścianie działowej kominek sprawia, że zyskuje ona bardziej dekoracyjny charakter, a nie tylko dzieli te dwa pomieszczenia. Ze względu na to, że jest to strefa wzmożonego ruchu, problemem może się jednak okazać stworzenie tam miejsca do spokojnego wypoczynku. Siedząc przed kominkiem, widzimy hol i osoby wchodzące do domu.

Między oknami – takie usytuowanie kominka powoduje, że siedząc przy nim, jednocześnie widzimy, co dzieje się na zewnątrz. Może to być przyjemne w lecie, gorzej jesienią czy zimą. Ze względów bezpieczeństwa w bezpośrednim sąsiedztwie kominka (około 1 m) nie powinno się wieszać firanek i zasłon.

Przy ścianie kuchennej,...

...łazienkowej,...

...kotłowni – za takim położeniem kominka przemawiają względy praktyczne – we wspólnej ścianie kominowej można zgrupować kilka przewodów (potrzebne są odrębne przewody dymowe i wentylacyjne) i wykonać jedno przejście przez dach.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi