Ile okien nieotwieralnych?


Chciałbym kupić wszystkie okna bez funkcji otwierania. Czy są przepisy zabraniające stosowania takich okien? W jaki sposób się je montuje?

Przepisy nie regulują liczby nieotwieralnych okien w pomieszczeniu, ale określają konieczne parametry jego wentylacji. Jeżeli pomieszczenie jest (lub będzie) klimatyzowane albo wyposażone w wentylację mechaniczną, można zamontować wszystkie okna bez funkcji otwierania. W innym przypadku ich konstrukcja musi umożliwiać częściowe otwieranie. Wielkość części otwieralnej zależy od wymiarów pomieszczenia. Przyjmuje się, że stosunek powierzchni okien w świetle ościeżnic do powierzchni podłogi nie może być mniejszy niż 1:8. Część otwierana musi stanowić jej połowę. Przykładowo: w pokoju niewentylowanym o powierzchni 20 m² wymagana powierzchnia okien to 2,5 m² (czyli jedno duże okno o wymiarach 1,8 x 1,5 m lub dwa mniejsze o wymiarach 0,9 x 1,2 m i 1,2 x 1,2 m, z czego 1,25 m² musi się otwierać – a więc skrzydło o szerokości 90 cm w jednym dużym oknie albo większe z dwóch mniejszych okien).
Montaż okien nieotwieralnych przebiega tradycyjnie. W ścianie jednowarstwowej okno umieszcza się w połowie grubości muru, dwuwarstwowej – przy zewnętrznej krawędzi muru, na granicy z ociepleniem, w trójwarstwowej – w płaszczyźnie ocieplenia. Ościeżnicę przykręca się dolnym ramiakiem do listwy progowej i pionuje. Między pozostałymi ramiakami a murem powinny pozostać szczeliny nie większe niż 3 cm. Kotwy lub dyble rozmieszcza się co 70-80 cm, z zachowaniem przynajmniej 15-centymetrowego odstępu od narożników.
Po wyregulowaniu ustawienia okna jego styk z murem uszczelnia się rozprężną pianką poliuretanową.
Warto zastanowić się nad montażem okien nieotwieralnych pod kątem ich mycia – jeżeli do okna jest dostęp od zewnętrznej strony, na przykład z przyległego balkonu, to brak funkcji otwierania nie stanowi problemu, ale korzystanie z drabiny kilka lub kilkanaście razy w roku może okazać się co najmniej żmudne (a zimą, na oblodzonym podłożu, wręcz niebezpieczne).

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi