Ile pali kocioł?
Na takie pytanie nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Zużycie gazu zależy od wielu czynników, przede wszystkim od temperatury, jaka jest utrzymywana w pomieszczeniach, i od strat ciepła przez przegrody domu (ściany, okna, dach, podłogę) oraz przez kominy i przewody wentylacyjne. Oprócz tego ważna jest sprawność urządzeń, z których składa się instalacja grzewcza. Sprawę komplikuje też to, że w praktyce temperatura w poszczególnych pomieszczeniach domu nie jest przez całą dobę taka sama. Z całą pewnością jej rozkład nie jest też równomierny, na przykład zimniej jest w pobliżu okien, a cieplej w środku domu. Właściwie nie jest możliwe stwierdzenie, jaka jest średnia temperatura we wnętrzu domu. Do tego w warunkach rzeczywistych temperatura na dworze nigdy nie utrzymuje się na tym samym poziomie przez 24 godziny. Dlatego dobowe zużycie gazu można określić tylko teoretycznie, przyjmując kilka założeń upraszczających:
- temperatura przez całą dobę wynosi 20°C w całym domu i 0°C na zewnątrz;
- sprawność instalacji grzewczej to 90%;
- kocioł nie podgrzewa wody użytkowej;
- zapotrzebowanie na ciepło (uwzględniając wszystkie straty ciepła przy powyższych wartościach temperatury) wynosi:
– 35 W/m² – jeśli dom jest solidnie ocieplony i wyposażony w dobre okna, a ich powierzchnia nie jest szczególnie duża,
– 100 W/m² – jeśli dom ma więcej niż kilkanaście lat i nie był docieplony.
Zatem w domu o powierzchni 136 m² całkowite zapotrzebowanie to 4,76 kW w pierwszym przypadku i 13,6 kW – w drugim.
Przy takich założeniach zużycie ciepła w ciągu doby wynosi:
1. 4,76 · 24 / 0,9 = 127 kWh – w ciepłym domu,
2. 13,6 · 24 / 0,9 = 363 kWh – w domu nieocieplonym.
Wartość opałowa gazu ziemnego to teoretycznie 9,6 kWh/m³, a propanu – 25,9 kWh/m³, więc zużycie dobowe wyniesie odpowiednio:
1. 127 / 9,6 = 13,2 m³ gazu ziemnego lub 127 / 25,9 = 4,9 m³ (2,44 kg) propanu,
2. 363 / 9,6 = 37,8 m³ gazu ziemnego lub 363 / 25,9 = 26,9 m³ (13,38 kg) propanu.
Jak widać, różnice wynikające tylko ze stopnia ocieplenia domu mogą być ogromne, do tego każdy z powyższych wyników może się bardzo różnić od rzeczywistego zużycia ze względu na niewielkie nawet różnice temperatury wewnątrz i na zewnątrz domu. Porównywanie dobowego zużycia gazu w dwóch różnych domach jest praktycznie pozbawione sensu. Zdecydowanie ciekawsze wnioski można wyciągnąć z porównania zużycia rocznego, ale i tak zaobserwowane różnice nie muszą świadczyć o jakości kotła (którą można ocenić tylko po przebadaniu w warunkach laboratoryjnych), raczej o innym zapotrzebowaniu na ciepło domów, w których pracowały kotły.