Jak docieplić część piwnicy?


Kupiliśmy dom-kostkę wybudowany w latach 80. Piwnica jest w połowie zagłębiona w gruncie. Znajdują się w niej garaż, kotłownia i pomieszczenie techniczne, które chcę przerobić na warsztat. Izolacja przeciwwilgociowa jest rozwiązana prawidłowo, bo w piwnicy jest sucho, ale problem stanowi panująca tam niska temperatura: w zimie nie przekracza 5°C. zamierzamy ocieplić budynek dopiero za jakiś czas. Czy możemy ocieplić od środka piwnicę lub samo pomieszczenie warsztatowe, aby móc je dogrzewać bez ogromnych strat?

Jeżeli budynek w najbliższym czasie nie będzie ocieplany (a byłoby to rozwiązanie najkorzystniejsze), rzeczywiście warto ocieplić ogrzewane pomieszczenie. Nie uniknie się wprawdzie mostków termicznych (na przykład w miejscu oparcia stropu), ale ułożony na ścianach styropian grubości 10 cm ograniczy ucieczkę ciepła na tyle, że koszty dogrzewania będą dość racjonalne.
Na ścianach zewnętrznych izolację układa się od strony planowanego warsztatu, a na pozostałych – od strony przyległych pomieszczeń. Tę zewnętrzną izolację powinno się ułożyć tak, aby otulić ściany wokół warsztatu. Jeżeli ściany stykają się tak, że nie jest to możliwe – przynajmniej o 1 m trzeba przedłużyć izolację poza narożnik pomieszczenia, aby zminimalizować pojawiający się tam mostek termiczny. Między warsztatem a nieogrzewanym garażem warto wstawić ciepłe drzwi lub na istniejące dokleić płyty styropianowe. Kiedy ocieplany będzie cały budynek, warstwa izolacji powinna być przeciągnięta jak najniżej, tak aby tworzyła przynajmniej metrowy zakład z ociepleniem wewnętrznym. Pozwoli to uniknąć mostka termicznego w strefie oparcia stropu nad piwnicą. Warto też ocieplić w warsztacie strop – nie ze względu na ochronę warsztatu, ale znajdujących się nad nim pomieszczeń mieszkalnych, z których tamtędy uciekałoby ciepło.
Ponieważ styropian utlenia się pod wpływem niektórych substancji chemicznych – a w warsztacie i garażu jest na nie szczególnie narażony – trzeba go zabezpieczyć warstwami wykończeniowymi (na przykład zaprawą klejową i tynkiem). Dobrze, że w piwnicy jest sucho, ale w docieplonym od środka warsztacie będzie się zbierać para. Bez odpowiedniej wentylacji może ona zawilgacać nieobłożone styropianem ściany, prowadząc nawet do ich pleśnienia. Kratka wentylacyjna, która zapewne już się znajduje w pomieszczeniu, może się okazać niewystarczająca. Jeżeli jest tam okno, powinno się je często otwierać, jeśli go nie ma – najlepiej założyć wentylator mechaniczny.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi