Jak docieplić ściany od wewnątrz


Mieszkam w domu z 1979 roku. Ściany zewnętrzne są z betonu komórkowego – od zewnątrz ściana grubości 24 cm, pustka 5 cm i od wewnątrz ściana 12 cm. Nie mogę ocieplić ścian od zewnątrz. Zamierzam ułożyć od środka styropian grubości 2 cm i na nim płyty gipsowo-kartonowe. Czy takie rozwiązanie nie spowoduje zagrzybienia ściany?

Rozwiązanie to nie jest korzystne, głównie dlatego że strop opiera się na ścianie nośnej, a więc w tym przypadku na zewnętrznej warstwie ściany. Miejsce to w dalszym ciągu nie będzie izolowane termicznie, tworząc duży mostek zimna. Panująca tam temperatura jest nawet o kilkanaście stopni niższa niż reszty ściany, a po dociepleniu różnica ta jeszcze się zwiększy. Jako najzimniejsze to miejsce będzie najbardziej podatne na kondensację pary wodnej, a gromadzący się tam kurz jest pożywką dla pleśni i grzybów. Ocieplenie ścian od wewnątrz styropianem grubości 2 cm nie spowoduje zagrzybienia, ale newralgiczne miejsce styku ze stropem jest na nie narażone. Para wodna będzie szukać także innych zimnych miejsc i skropli się na przykład na szybach. Najważniejsze jest więc zapewnienie dobrej wentylacji. Jeżeli wymienia się stare okna na nowe, szczelniejsze, warto zainwestować w wentylację mechaniczną, przynajmniej w pomieszczeniach wilgotnych.
Decydując się na docieplenie, lepiej zastosować styropian grubszy i osiągnąć przynajmniej graniczną wartość współczynnika U dla ścian równą 0,3 W/(m²·K). Pozwoli to więcej zaoszczędzić na ogrzewaniu.
Dla porówniania: styropian grubości 2 cm redukuje wartość U zaledwie do 0,61 W/(m²·K), podczas gdy 10 cm już do 0,28 W/(m²·K).

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Niemcy. Własny dom w Unii

Jak zrobić .Czapka kominowa.