Jak i kiedy przycinać drzewa


Nowo posadzonym drzewom trzeba przez pierwsze lata poświęcić nieco uwagi. Odwdzięczą się bujnym wzrostem, ładnym kształtem, a niektóre także obfitym kwitnieniem. Mniej też przysporzą kłopotów później.

Drzewa oprócz systematycznego podlewania i zasilania trzeba odpowiednio przycinać. Cięcie stymuluje wzrost. Na skutek usuwania wierzchołków pędów te położone niżej rosną intensywniej, co sprawia, że rośliny się zagęszczają.

Dlaczego ciąć?

Cięcie w pierwszych latach wzrostu ułatwia roślinom przyjęcie się. Jest też okazją do pierwszego, chyba najważniejszego formowania ich pokroju. Decyduje nie tylko o gęstości i kształcie korony, lecz także o późniejszej wytrzymałości rośliny na rozłamanie. Młodym drzewom cięcie formujące pomaga utrzymać dobrze rozwinięty, silny szkielet i równomiernie rozmieszczone gałęzie.
Systematyczne przycinanie roślin ogranicza ich wzrost, co jest niezwykle istotne na małych działkach. Trzeba pamiętać, że starsze drzewa zwykle źle znoszą przycinanie grubych gałęzi. Zabliźnianie się ran o średnicy powyżej 10 cm może trwać dziesięć lat lub dłużej, a u niektórych gatunków drzew nie następuje nigdy (na przykład u orzecha i robinii, zwanej potocznie akacją). W miejscu cięcia rozwijają się mikroorganizmy powodujące rozkład drewna. Z czasem powstaje tam dziupla, a infekcja postępuje w głąb drzewa. Dlatego lepiej nie czekać z formowaniem korony, aż drzewo się rozrośnie, ale zacząć ją przycinać tuż po posadzeniu.

Co usuwać?

Pędy chore, suche, słabe lub uszkodzone. To potencjalne ogniska infekcji. Na nich mogą rozwinąć się choroby, które zaatakują inne, zdrowe części rośliny.
Pędy krzyżujące się. Niepotrzebnie zagęszczają i deformują koronę, sprawiają, że do jej wnętrza dociera mniej światła potrzebnego do prawidłowego rozwoju rośliny (na przykład intensywnego kwitnienia).
Odrosty pędowe. Są to pędy wybijające z podkładki, na której zaszczepiona jest szlachetna odmiana. Trzeba je usuwać możliwie jak najbliżej miejsca, z którego wyrastają. Odrosty można poznać po tym, że rosną intensywniej niż pędy odmiany szlachetnej i mają inne liście. Pozostawione na roślinie w krótkim czasie zagłuszyłyby szlachetną odmianę.
Odrosty korzeniowe. Wyrastają z korzeni niektórych roślin. Koniecznie trzeba je systematycznie usuwać, jeśli wyrastają z podkładki. Pozostawione – zagłuszą odmianę szlachetną.
Pędy konkurujące z przewodnikiem drzewa. Jeśli na drzewie wyrosną dwa (lub więcej) konkurencyjne przewodniki (czyli główne pnie), to wszystkie oprócz najsilniejszego trzeba wyciąć tuż przy jego nasadzie tak, by go nie uszkodzić.

Kiedy i jak przycinać?

Drzewa zrzucające liście na zimę najlepiej jest ciąć w fazie ich spoczynku, czyli od połowy listopada do połowy marca. Odrosty wybijające z podkładek usuwajmy od razu, nie czekajmy do zimy. Usuwany pęd przycina się nad zdrowym pąkiem liściowym, ale w bezpiecznej odległości, aby go nie uszkodzić, gdyż może obumrzeć. Nie należy ciąć zbyt daleko od pąka, ponieważ pozostawiona część pędu uschnie i może się stać siedliskiem chorób.


CZY WIESZ, ŻE...

Nie należy ciąć drzew liściastych wczesną wiosną. Wtedy bowiem zaczynają krążyć w nich soki, które po usunięciu gałęzi wyciekną. To może poważnie zachwiać równowagę w roślinie i doprowadzić do jej zamierania. Niektórych drzew nie należy też ciąć zimą, lecz w drugiej połowie lata, na przykład: brzóz, kasztanowców, klonów, orzechów włoskich i wiśni.

Silne cięcie bardziej pobudza intensywny wzrost pędów niż słabe. Skracanie całych pędów stymuluje wzrost niewielu nowych, które są jednak bardzo silne; nieznaczne przycięcie powoduje odrastanie licznych, ale krótkich pędów. Dlatego w celu zagęszczenia korony słabe pędy tnie się silnie, a silne – nieznacznie.

Narzędzia do cięcia drzew powinny być regularnie konserwowane i ostrzone. Rany pozostawione po cięciu nimi będą wówczas miały gładkie, nieposzarpane krawędzie. Takie szybciej i łatwiej się goją, co zmniejsza ryzyko zaatakowania rośliny czynnikami chorobotwórczymi. Ran powstałych po cięciu cienkich pędów nie trzeba niczym zabezpieczać.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Niemcy. Własny dom w Unii

Jak zrobić .Czapka kominowa.