Jak naprawić pękający tynk?


Mieszkam w parterowym budynku murowanym, do którego dobudowano ganek – na styk do budynku, na oddzielnym fundamencie. Niestety, na linii styku ciągle pęka tynk. Wymaga to systematycznego poprawiania tynku i ponownego malowania. Czy jest jakiś sposób na naprawienie tej wady?

Przyczyną pękania tynku w tym wypadku może być statyczna praca budynku. Najprawdopodobniej fundamenty dobudowanego ganku nie są związane z fundamentami domu i obydwie części pracują niezależnie. Pod wpływem zmian termicznych i pracy gruntu przemieszczają się względem siebie, powodując pękanie tynku. Z tego względu kolejne naprawy polegające na uzupełnianiu pęknięć tynkiem czy masami szpachlowymi nie odnoszą pożądanego skutku. Użycie do naprawy siatki z włókna szklanego, która będzie stanowiła zbrojenie tynku w miejscu pękania, również nie zapobiegnie pęknięciom. Spowoduje jedynie opóźnienie osypywania się tynku w miejscu powstawania rysy.
Jedynym rozwiązaniem problemu jest rozdzielenie obu niezależnie pracujących części dylatacją.

Sposób 1. Elastyczna fuga

W miejscu pęknięcia należy naciąć tynk, na przykład rozkuć go ręcznie lub przy użyciu szlifierki kątowej. Szerokość nacięcia zależy od tego, jak duże są ruchy budynku. Musi być przynajmniej cztery razy szersze niż pracujące rozwarcie.
Rozcięcie należy odkurzyć, w razie konieczności wyrównać brzegi (na przykład zaprawą do ociepleń), a następnie zagruntować jednym z powszechnie dostępnych preparatów gruntujących. Następnie szczelinę trzeba wypełnić sznurem polipropylenowym o grubości nieco większej niż rozkuta rysa, osadzając go około 5 mm poniżej lica ściany. Na wierzchu rysę uzupełnia się elastycznym materiałem fugowym typu poliuretanowego lub polisiarczkowego (thiokolowego). Jest to rozwiązanie dość tanie i łatwe do wykonania we własnym zakresie. Zazwyczaj można dobrać kolor widocznej masy fugowej do koloru fasady.

Sposób 2. Taśma uszczelniająca

W wyrównanej szczelinie można osadzić impregnowaną poliuretanową gąbkę rozprężną. Taśmę należy dobrać w taki sposób, aby jej nominalna wielkość po rozprężeniu była 2-2,5-krotnie większa niż szerokość istniejącej.
Węższa taśma nie będzie jej skutecznie osłaniała przed zacinającym deszczem. Rozwiązanie to jest wersją najtańszą. Niestety, taśmy są dostępne jedynie w dwóch kolorach – czarnym i szarym, więc dylatacja może być dość widoczna.

Sposób 3. Profil dylatacyjny

Do naprawy można wykorzystać profil – taki sam, jakiego używa się w systemach ociepleniowych. Rysę należy rozkuć na szerokość 1,5 cm i głębokość 3-5 cm.
Z lica ściany na pasach szerokości około 10 cm, po obu stronach rozkucia trzeba usunąć 3-5-milimetrową warstwę tynku. Następnie należy zagruntować podłoże. Gdy ściana wyschnie, osadza się profil dylatacyjny. Aby zapobiec jego zabrudzeniu, a tym samym zapchaniu dylatacji, na czas montażu do środka wkłada się 1-1,5-centymetrowy pasek styropianu. Packą grzebieniową nanosi się zaprawę, wkłada profil dylatacyjny, brzegi z siatki zatapia w świeżej zaprawie i wygładza gładzielnicą. Wykończenie powinno się zrównać z powierzchnią fasady.
To rozwiązanie jest nowoczesne i profesjonalne, ale zdecydowanie najdroższe. Wymaga też nieco wyższych kwalifikacji wykonawczych. Tego typu profile nie są powszechnie dostępne. Ich dystrybucją zajmują się producenci dobrych systemów ociepleniowych oraz firmy specjalistyczne.
Ponieważ instalacja profili wymaga usunięcia części tynku, zaleca się pomalowanie płaszczyzn, na których zamontowano profile.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Niemcy. Własny dom w Unii

Jak zrobić .Czapka kominowa.