Jak naprawić pękniętą ścianę?


Jak ratować pękniętą ścianę z betonu komórkowego? Pęknięcie jest pod oknem. Nie wiem, czy rysy są groźne dla konstrukcji domu, ale na pewno szpecą i stanowią nieszczelności w ciepłej ścianie jednowarstwowej.

Rysy w strefie podokiennej powstają w całej szerokości muru i z reguły nie stwarzają zagrożenia dla bezpieczeństwa konstrukcji. Wpływają jednak na warunki użytkowania, i to nie tylko ze względów estetycznych, ale również ze względu na szczelność domu.
Z powodu zmieniających się warunków zewnętrznych i wahań temperatury (szczególnie na elewacji południowo-zachodniej) oraz wilgotności zmienia się również szerokość rozwarcia rys. Najczęściej są one rodzajem szczelin dylatacyjnych i nie ma możliwości całkowitego ich zlikwidowania. Naprawa sprawi jedynie, że staną się prawie niewidoczne i – co najważniejsze – nie będą stanowiły zagrożenia.
Przed przystąpieniem do naprawy powinno się sprawdzić, jak zmienia się szerokość rozwarcia rysy w zależności od pory roku (pod wpływem zmieniających się warunków zewnętrznych i wewnętrznych). Pozwoli to na dobranie najlepszego rozwiązania. Jednak aby taka obserwacja dała pełny obraz zjawiska, powinna trwać nie krócej niż rok. W praktyce nikt nie czeka tak długo, bo fachowiec może znacznie szybciej podjąć odpowiednią decyzję.

Zamykamy rysę

W ścianach jednowarstwowych powinno się zamknąć rysę z obu stron muru.
Od wewnątrz. Jeżeli dom jest otynkowany, naprawę należy rozpocząć od skucia warstwy tynku na szerokości po minimum 20 cm z obu stron rysy. Następnie trzeba zrobić bruzdę i umieścić w niej wałek z pianki polietylenowej, a pozostałą przestrzeń dokładnie wypełnić akrylem. Powinno się zadbać o staranne wykonanie prac, co zapewni odpowiednią jakość i trwałość rozwiązania. Tynk w miejscu rysy należy wzmocnić siatką z włókna szklanego.
Prostszym, a często równie skutecznym rozwiązaniem (szczególnie przy małych rysach) jest naklejenie na całej powierzchni ściany pod oknem tapety zbrojonej włóknem szklanym i pomalowanie jej tą samą farbą, której użyto do pozostałych ścian.
Od zewnątrz. Jeśli elewacja jest otynkowana, w miejscu rysy należy wykonać bruzdę, następnie ułożyć w niej wałek polietylenowy i wypełnić ją silikonem odpornym na promieniowanie UV. Rozwiązanie takie pozostawi wprawdzie ślad na powierzchni elewacji, ale przy odpowiednio starannym wykonaniu będzie on mało widoczny. Taki sposób daje największą szansę skutecznego (czyli trwałego) rozwiązania i jednocześnie nie wymaga zbyt dużych nakładów.
Natomiast jeżeli budynek dopiero będzie tynkowany, należy wzmocnić całą jego powierzchnię siatką z włókna szklanego. W takiej sytuacji korzystniejsze będzie również zrobienie szerszej bruzdy i zastosowanie szerszego wałka polietylenowego.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi