Jak olejować parkiet?


Olej zadowoli wszystkich, których znudził wygląd posadzek lakierowanych. Wnika on głęboko w drewno i nie tworzy na nim powłoki, a posadzka cieszy wzrok matową fakturą. Olejowanie trzeba jednak przeprowadzić bardzo starannie.

Olej do podłóg nie jest wynalazkiem ostatnich lat. Jesteśmy świadkami spektakularnego powrotu materiału wykończeniowego, którym upiększano i zabezpieczano drewno w dawnych czasach. Dziś udoskonalono recepturę olejów i przystosowano je do nowoczesnych sposobów nanoszenia. Inwestorów, którzy marzą o aksamitnym połysku i głębokim kolorze drewna, nie odstrasza nawet wysoka cena oleju i spory koszt olejowania.

Tłusty konkurent lakieru

W sprzedaży są trzy podstawowe rodzaje olejów do wykańczania podłóg i innych elementów drewnianych:
- oleje naturalne – zawierają 90-99% oleju naturalnego. Nakłada się je łatwo i szybko. Wykończone nimi posadzki są jednak kłopotliwe w konserwacji;
- olejo-woski – zawierają niewielką ilość wosku zapewniającego posadzkom aksamitny połysk. Wykończone nimi posadzki są jednak bardziej śliskie niż te nasączone olejem naturalnym;
- oleje High-Solid – oprócz oleju zawierają żywicę, która polepsza przyczepność oleju do drewna. Wykończone nimi posadzki konserwuje się rzadziej niż te nasączone olejem naturalnym.
Producenci oferują również takie rodzaje olejów, którymi można rozjaśnić barwę drewna lub nadać mu kolor.

Decyduje przygotowanie

Każdy parkieciarz wie, że pewne wady posadzki i niewielkie niedokładności cyklinowania można zamaskować lakierem. Olej zaś obnaży nierówności drewna i sprawi, że będą bardziej rzucały się w oczy. Szczególnie ważne jest więc precyzyjne oczyszczenie i wyszlifowanie posadzki zanim rozpocznie się olejowanie.

Dwie metody nanoszenia

Olej można nanosić na dwa sposoby:
- na zimno – olej nakłada się szpachelką, pędzlem lub wałkiem, a później poleruje. Wykończona posadzka powinna schnąć 7-14 dni, aby olej uzyskał pełną wytrzymałość;
- na gorąco – olej jest aplikowany po podgrzaniu do 80°C (puszkę podgrzewa się w kąpieli wodnej). Rozprowadza się go szpachelką. Następnie posadzkę poleruje się specjalnym urządzeniem, zwanym termopad. Podgrzewa on parkiet, żeby olej za szybko nie sechł, i wciera go w drewno. Metoda ta jest lepsza od olejowania na zimno, bo olej głębiej wnika w pory drewna i szybciej schnie (pięć-sześć dni). Większe jest jednak zużycie materiału. Niewiele jest też ekip, które dysponują termopadem.
Zależnie od tego, jaka będzie metoda olejowania, trzeba dobrać właściwy dla niej rodzaj oleju.

Cykliczna konserwacja

Olejowana podłoga wymaga częstych zabiegów pielęgnacyjnych. Szczególnie w ciągu pierwszego półrocza po olejowaniu trzeba nawet raz w miesiącu czyścić ją specjalnymi preparatami – koniecznie takimi, jakie zaleca producent oleju. Stosuje się do tego pastę olejową, twardy wosk nabłyszczający lub olej pielęgnacyjny. Wciera się je w posadzkę i poleruje. W pierwszych tygodniach użytkowania na zaolejowane posadzki nie wolno kłaść dywanów ani czyścić ich wodą.
Raz na trzy-cztery lata posadzka wymaga gruntownego odnowienia. Obejdzie się wprawdzie bez cyklinowania, ale trzeba będzie przemyć posadzkę zmywaczem do podłóg olejowanych, nanieść warstwę oleju i wypolerować maszyną jednotarczową. Jak widać, nie da się tego zrobić bez pomocy fachowców.

TRUDNA DECYZJA

Czym olej kusi?
- Nadaje drewnu bardzo ładny wygląd. Pogłębia jego barwę i nie błyszczy się tak jak lakier.
- Jest bardzo odporny na wilgoć i jednocześnie zapewnia drewnu paroprzepuszczalność.
- Olejowane drewno nadaje się do łazienek i mokrych pomieszczeń.
- Olej to dobry materiał do zabezpieczenia drewnianej posadzki tarasu.
- Nie widać na nim śladów zarysowań.
- Zawiera tylko – lub głównie – naturalne składniki.
- Olejem można wykończyć wszystkie gatunki drewna, nawet te, które nie nadają się do lakierowania (niektóre gatunki drewna egzotycznego – kambala, kempas, jatoba).
Czym olej zniechęca?
- Olejowane podłogi wymagają częstej konserwacji, a potrzebne do tego preparaty są drogie.
- Przez pewien czas po zakończeniu olejowania w pomieszczeniach może być wyczuwalny
nieprzyjemny zapach.
- Gdy na olejowanej posadzce postawi się jakiś metalowy przedmiot, niewykluczone, że pojawią się w tym miejscu ciemne plamy.

ILE KOSZTUJE

...OLEJ?
1 l kosztuje od 50 do 130 zł. Olej do nanoszenia na gorąco jest tańszy – około 60 zł/l. Najdroższe są oleje koloryzujące – 150-180 zł/l.
...OLEJOWANIE?
Usługa kompleksowa wraz z materiałem (cyklinowanie, olejowanie i wszystkie prace dodatkowe) – 45-120 zł/m². Cyklinowanie i olejowanie (tylko robocizna) – 20-30 zł/m².

Od cykliny do satyny

Na olejowanie trzeba poświęcić co najmniej dwa-trzy dni. Im większe są pomieszczenia, tym bardziej czas ten się wydłuży. Olejować można wyłącznie surowe drewno. To, które było wcześniej bejcowane, nie będzie się nadawać do takiego wykończenia. Poprawnie zaolejowana powierzchnia powinna być jednolita kolorystycznie, delikatnie satynowa, pozbawiona plam i miejsc matowych.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Niemcy. Własny dom w Unii

Jak zrobić .Czapka kominowa.