Jak otynkować płyty OSB?


W ogrodzie obok kupionego niedawno domu stoi na płycie betonowej mała zadaszona wiata na drewno otwarta z trzech stron. Jej tylna ściana jest wykonana z płyt OSB. Chciałbym w ten sam sposób obłożyć dwie boczne ściany, a później całość otynkować podobnie jak dom. W jaki sposób przeprowadzić prace, żeby płyty się nie wypaczyły, a tynk nie odspoił?


Zanim przystąpi się do układania płyt, powinny one przynajmniej przez 24 godziny leżakować w zadaszonym, przewiewnym miejscu, oddzielone od gruntu folią lub innym wodoszczelnym materiałem. Ich wilgotność nie może być wyższa niż 15%. Mocuje się je do drewnianego lub metalowego rusztu ze słupkami lub poziomymi belkami rozstawionymi co 40 albo 60 cm.
Płyty ustawia się poziomo lub pionowo, a do mocowania używa się wkrętów lub gwoździ spiralnych bądź pierścieniowych. Wbija się je co 15 cm na obrzeżach płyt i co 30 cm na podporach pośrednich.
Przy zewnętrznych krawędziach ściany rozstaw łączników nie powinien być mniejszy niż 10 cm (miejsce to jest szczególnie narażone na odrywające działanie wiatru). Bardzo ważne jest zachowanie odpowiednich dylatacji. Pomiędzy płytami trzeba zostawić co najmniej 3-milimetrową szczelinę, a przy fundamentach i przy belce wieńcowej około 1 cm.
Poszycie z płyt zabezpiecza się tekturą bituminizowaną, mocując ją zszywkami. Do niej przytwierdza się siatkę Leduchowskiego (najlepiej ocynkowaną), która stanowi stelaż nośny pod warstwy tynku. Całość pokrywa się cienką warstwą zaprawy klejowej, zatapiając w niej siatkę. Tak przygotowane podłoże nadaje się nie tylko pod tynk, ale też pod płytki elewacyjne, którymi można obłożyć cokół.
Od jakości wykonania ostatecznej warstwy będzie zależał osiągnięty efekt, dlatego wybierając gotowe mieszanki, trzeba stosować je ściśle według instrukcji podanej przez producenta.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Niemcy. Własny dom w Unii

Jak zrobić .Czapka kominowa.