Jak połączyć posadzki listwą


Połączenie dwóch posadzek nie obejdzie się bez listew wykończeniowych. Będą one tworzyć estetyczne przejście, a niektóre chronić też przed potknięciem.


Posadzki mogą mieć różną grubość – od kilku do kilkudziesięciu milimetrów. Najlepiej, by ich powierzchnie wypadły na jednym poziomie. Wymaga to jednak pogrubienia podkładu pod cieńszą okładziną. Wygodniej jest utworzyć łagodny spadek między posadzkami, montując na ich styku listwę wykończeniową. Listwy służą nie tylko ozdobie. Niektóre z nich, te montowane między materiałem posadzkowym, tworzą przekładkę dylatacyjną. Oznacza to, że niwelują ruchy posadzek spowodowane zmianami temperatury i wilgotności. Dzięki temu nie pękają i nie wypiętrzają się na połączeniu.

Do wszystkich posadzek, do wszystkich pomieszczeń

Nie jest łatwo zdecydować się na konkretny rodzaj listwy. Oferowane są modele z aluminium, mosiądzu lub PCW. Wybór ich rodzajów i wariantów kolorystycznych jest ogromny. Listwy dobiera się tak, by pasowały wyglądem do jednej z posadzek lub wystroju wnętrza (mebli, żyrandola czy innych detali). Można wśród nich znaleźć takie z powierzchnią gładką, z wyżłobionymi rowkami, a także z gumową wkładką antypoślizgową. Mogą mieć od 0,9 do 3 m długości, ale można zamówić dłuższe. Szerokość mieści się w przedziale od 13 do 50 mm. Są też listwy, które można wyginać i układać w różne kształty. Daje to możliwość estetycznego, krzywoliniowego połączenia posadzek.

Listwy korkowe

Jeżeli na podłodze chcemy ułożyć terakotę lub parkiet (okładziny są przyklejone i nie ma różnic wysokości), można zastosować listwę z korka. Listwa taka stanowi również dylatację.
Montaż jest łatwy: po ułożeniu posadzek zostaje wciśnięta w pozostawioną między nimi szczelinę. Korek kupuje się w arkuszach grubości 1 cm, szerokości 64 cm i długości 94 cm. Z takiego arkusza samodzielnie wycina się listwy i dopasowuje je do wysokości szczeliny. Cena arkusza wynosi 43 zł.
Łatwiejszym i mniej pracochłonnym sposobem na wypełnienie szczeliny korkiem jest zastosowanie specjalnej masy korkowej. Ma ona półpłynną konsystencję i jest sprzedawana w cylindrycznych woreczkach zwanych kiełbasami. Nanosi się ją za pomocą specjalnego pistoletu. Opakowanie o pojemności 500 ml kosztuje 28 zł.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Niemcy. Własny dom w Unii

Jak zrobić .Czapka kominowa.