Jak poprawnie zamocować podbitke do okapu


Stanowi wykończenie okapu. Dobrze dobrana i poprawnie zamocowana ochroni więźbę dachową przed bezpośrednim wpływem czynników atmosferycznych, a także przed gnieżdżeniem się ptaków i owadów.

Bardzo popularne są podbitki (podsufitki) drewniane – z desek o gładko wykończonych brzegach lub desek boazeryjnych, a także z PCW (paneli nazywanych sidingiem). Standardowo okap ma 50-60 cm szerokości. Jeśli jest szerszy niż 80 cm, podbitkę trzeba mocniej przytwierdzić. Często dostaje się przez nią powietrze wentylujące połać dachu. Wtedy na 1 m długości okapu trzeba pozostawić otwory o łącznej powierzchni 200 cm².

Nikt nie chce poświęcać zbyt dużo czasu na pielęgnację podbitki, dlatego tak popularne są panele z tworzywa. Do złudzenia przypominają podbitkę drewnianą – wyróżnia je perforacja umożliwiająca przepływ powietrza.

Boki deszczułek podbitki drewnianej są profilowane na wpust i wypust lub gładkie. Aby zapewnić wentylację połaci dachu, nie wolno ich dosuwać szczelnie do siebie. Pozostawia się odstępy szerokości 8 mm, a pod podbitką mocuje się siatkę z tworzywa o gęstych oczkach przeciw owadom.

Jaka więźba, taka podbitka

Jeśli konstrukcja dachu jest zbudowana z wiązarów kratowych, których dolny pas tworzy okap, podbitkę mocuje się poziomo. Jeżeli okap tworzą krokwie wysunięte poza obrys budynku, podbitka może być przytwierdzona ukośnie (bezpośrednio pod nimi) lub poziomo do konstrukcji przymocowanej do więźby lub ściany.
Wygląd podbitki zależy od starannego zamocowania wszystkich elementów, zachowania równych odstępów między łączonymi elementami i estetycznego wykończenia widocznych krawędzi. Na następnych stronach przedstawiamy sposoby mocowania podbitki.


Sposoby mocowania podbitki

Podbitka prostopadła do elewacji mocowana pod wiązarami kratowymi.

Podbitka równoległa do połaci dachowej mocowana pod krokwiami.

Podbitka prostopadła do elewacji mocowana pod krokwiami.

Narożniki


Do estetycznego połączenia elementów podbitki sidingowej w różnych płaszczyznach służą łączniki narożne, a do łączenia paneli w tej samej płaszczyźnie – profile podwójne lub listwy o przekroju H. Takie rozwiązanie gwarantuje estetyczne wykończenie nawet wtedy, gdy panele sidingowe nie są docięte z aptekarską dokładnością.

Jeżeli w narożniku schodzą się okapy o różnej szerokości, to linia na ich połączeniu nie biegnie od narożnika dachu do narożnika budynku. Elementy podbitki docina się zazwyczaj pod kątem 45°.

Jeśli deszczułki są łączone na wpust i wypust, wentylację umożliwiają kratki zamontowane w podbitce. Otwory powinny zajmować około 1/40 powierzchni podbitki.

Perforację w podbitce można wyciąć samodzielnie, najłatwiej to zrobić w cienkich elementach stalowych.

Mocowanie podbitki do ściany
Jeśli elementy podbitki dochodzą do ściany pod kątem prostym, można je do niej przymocować w różny sposób.

Za pośrednictwem drewnianej łaty.

Za pośrednictwem drewnianej łaty i profilu J.

Za pośrednictwem profilu F.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi