Jak prawidłowo ocieplić cokół


Mój dom jest na etapie stanu surowego zamkniętego. Chciałbym ocieplić cokół warstwą styropianu trochę cieńszą niż resztę budynku, ale wykonawca twierdzi, że wtedy pojawi się na styku mostek termiczny. Czy muszę ocieplać całość budynku ciągłą warstwą izolacji?

Można stosować izolację jednakowej grubości na całym budynku i jest to najprostszy sposób, ale nie jedyny. Ocieplanie cokołu cieńszą warstwą jest nie tylko prawidłowe, ale przede wszystkim oszczędne.
Najczęściej do ocieplenia ściany używa się styropianu grubości 12 cm, a cokołu – 8 cm. Powstały w ten sposób uskok pozwala ładnie wykończyć cokół i zabezpiecza go przed działaniem wody. Pomiędzy obiema warstwami ocieplenia powinno się zostawić szczelinę szerokości około 1 cm, którą później wypełnia się taśmą wysokorozprężną. Raczej nie poleca się uszczelniania pianką poliuretanową ani silikonem (chyba że w połączeniu ze sznurem polibutylowym, który usztywnia masę), gdyż są one nietrwałe i przy wysokiej temperaturze mogą się odspajać lub nawet wypływać ze szczeliny.
Jeżeli nie dopilnuje się prawidłowości wykonania i wykonawca pozostawi pustą lub niedokładnie zaizolowaną szczelinę – rzeczywiście pojawi się mostek zimna.
Zdarza się, że ściana parteru tworzy duży kapinos nad ścianą fundamentową. Trzeba wtedy uważać, aby do ocieplenia cokołu nie użyć zbyt cienkiej warstwy styropianu. Może się bowiem okazać, że nie będzie się ona stykać z wyżej umieszczonym ociepleniem, ale z murem. Konieczne jest wtedy doklejanie pasków styropianu na całym obwodzie budynku, tak aby uszczelnić połączenie.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi