Jak przechować fuksję do wiosny?


Wiosną kupiłam fuksję w formie drzewka. Posadziłam ją na rabacie, gdzie bardzo pięknie i długo kwitła. Podobno to roślina wieloletnia, ale czy może zimować w ogrodzie? Jak mam z nią postępować, aby nadal tak efektownie wyglądała?

Fuksja jest rośliną wieloletnią, ale ponieważ pochodzi z ciepłych rejonów Ameryki Południowej, w naszym klimacie, nawet okryta, nie przetrwa zimy. Żeby cieszyć się nią w przyszłym roku, należy przed nadejściem mrozu przenieść ją do widnego, ale chłodnego pomieszczenia. Fuksję rosnącą w gruncie trzeba wykopać z dużą bryłą ziemi i posadzić w donicy. Ponieważ będzie tracić liście, warto skrócić jej pędy (można pozostawić tylko fragmenty długości około 10 cm) i stopniowo ograniczyć podlewanie. Zasada jest taka, że im niższa temperatura panuje w pomieszczeniu, tym mniej wody potrzebuje roślina. Ważne jest jednak, aby nie przesuszyć nadmiernie bryły korzeniowej. W marcu trzeba zwiększyć podlewanie i zasilić roślinę nawozem wieloskładnikowym (nawożenie należy powtarzać zgodnie z zaleceniami podanymi na opakowaniu nawozu).
Wiosną, gdy minie zagrożenie przymrozkami (zazwyczaj po 20 maja), można wynieść fuksję do ogrodu. Nie trzeba koniecznie wyjmować jej z pojemnika i sadzić na rabacie. Można umieścić w gruncie roślinę wraz z donicą, tak aby cały pojemnik znalazł się w ziemi. Dzięki temu bryła korzeniowa będzie łatwiej utrzymywać wilgoć, poza tym roślina nie będzie poddawana stresowi, jakim jest jej przesadzenie z ogrodu do niewielkiej donicy.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi