Jak szlifować posadzkę?


Chce zatrudnić ekipę, która ułoży, wycyklinuje i polakieruje podłogi. Niektórzy fachowcy oferują czterokrotnie, a inni aż sześciokrotne cyklinowanie. Ile razy powinna być cyklinowana drewniana posadzka?

Liczba cyklinowań posadzki zależy od wielkości drewnianych elementów i od tego, w jakim stopniu pasują one do siebie.
Z reguły im drobniejszy wzór posadzki, tym więcej cyklinowań powinno się wykonać. Parkiet przemysłowy trzeba cyklinować co najmniej cztery-pięć razy, układany na wpust-wypust co najmniej cztery razy, a posadzkę z desek tylko trzy razy. Jednak liczba cyklinowań musi być większa, jeżeli drewniane elementy nie przylegają do siebie i na posadzce tworzą się wypukłości. Niekiedy trzeba zeszlifować aż kilka milimetrów drewna, by podłoga była równa. Przy dużych różnicach w wysokości ułożenia elementów należy najpierw zastosować papier o dużym uziarnieniu. Szlifowanie bruku i parkietu przemysłowego trzeba zacząć nawet od zastosowania papieru numer 24, a parkietu układanego na wpust-wypust i desek od numeru 30. Zastosowanie tak niskiej gradacji, czyli bardzo chropowatego papieru, sprawi, że posadzka powinna być cyklinowana nawet sześć razy.
Jeśli posadzka tworzy stosunkowo równą powierzchnię, cyklinowanie można zacząć od papieru drobniejszego, oznaczonego wyższym numerem: bruk szlifować papierem numer 30, parkiet przemysłowy – 36 lub 40, a parkiet układany na wpust-wypust – 40.

Uwaga! Pierwszy etap cyklinowania to wyrównanie powierzchni drewnianej posadzki. Następnie trzeba usunąć rysy pozostające po cyklinowaniu papierami o grubym uziarnieniu.
Dlatego należy umiejętnie zmieniać papiery na takie, które mają coraz mniejsze uziarnienie. Zastosowanie papieru numer 100 od razu po 40 doprowadzi do tego, że posadzka będzie zeszlifowana, ale pozostaną na niej rysy.

Etapy i kierunki szlifowania posadzek

Wybór gradacji materiałów ściernych podanych przy każdym etapie cyklinowania zależy od stopnia nierówności posadzki. Im większe nierówności, tym niższe powinny być numery papierów, którymi zaczynane są prace.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi