Jak udekorować mieszkanie


szukamy rozwiązań dekoracyjnych, które nadadzą wnętrzom indywidualny charakter. Choć w tej dziedzinie obowiązuje zasada „wolnoć Tomku w swoim domku”, warto jednak narzucić sobie pewną dyscyplinę. Nadmiar elementów lub ich złe zestawienie potrafią bowiem zburzyć spokój i harmonię domowego zacisza.
Często dekoracyjny akcent, który w pojedynkę prezentuje się dobrze, razi w towarzystwie. Jak uniknąć takich kolizji? Chcąc osiągnąć harmonijny efekt, pamiętajmy, że wprowadzając jeden element wykończenia wnętrza, ograniczamy tym samym wybór następnych. Warto stosować tę zasadę, aby uniknąć niespójnego otoczenia, które po jakimś czasie zacznie nas męczyć.

Kolor

Jedną z pokus w urządzaniu wnętrza jest kolor. Jeżeli w porę nie pomyślimy o kompozycji, niezliczona ilość barw, poczynając od ścian, przez meble, po różnego rodzaju akcesoria przyprawi nas o zawrót głowy. Pamiętajmy, że pośród kolorów jest zarówno wielu przyjaciół, którzy doskonale ze sobą współgrają, jak i wrogów, którzy nie powinni się nigdy spotkać. Wybierając kolor ściany, powinniśmy więc nie tylko zachwycać się jej odcieniem, lecz także wyobrazić sobie, jak na jej tle będą się prezentować meble i sprzęty. Jak zatem postępować, jeżeli zależy nam na wprowadzeniu do wnętrza zdecydowanych barw, a chcemy uniknąć zgrzytów?
Wybrany kolor, żeby był widoczny, nie może być zderzany z innymi intensywnymi barwami, bo wtedy (wbrew pozorom) zamiast ozdabiać wnętrze, burzy jego spójność. Za to monochromatyczne, jasne pomieszczenie jest świetnym tłem dla mocnego koloru. Czerwona lodówka w białej kuchni, jedna żółta ściana pośród szarych – to sprawdza się w praktyce. W takiej konfiguracji ulubiony kolor nie ma konkurencji i może śmiało dominować we wnętrzu. Gdy trudno się nam zdecydować na jeden kolor ścian, rozwiązaniem wydaje się pomalowanie każdego pomieszczenia w inny sposób. Niesie to jednak pewne zagrożenie – gdy każdy pokój wygląda inaczej, można odnieść wrażenie, że dom składa się z odrębnych części niestanowiących spójnej całości. Lepiej wyodrębnić zdecydowanym kolorem te pomieszczenia, które i tak różnią się funkcją od pozostałych. Wyobraźmy sobie dom o białych ścianach, w którym za drzwiami łazienki czy gabinetu kryje się intrygująca barwa. Zaskoczenie, z jakim ją odkrywamy, spotęguje efekt koloru.

Wzór

Paski, krata, kwiaty – królestwo deseni. Nawet jeśli każdy z osobna zachwyca, razem mogą tworzyć mieszankę wybuchową. Gdy sąsiadują ze sobą, przestają być czytelne. We wnętrzach urządzonych bez zachowania umiaru w stosowaniu różnych wzorów trudniej zaprowadzić porządek – panuje w nich chaos, nawet gdy wszystko leży na swoim miejscu. W takim otoczeniu nikt nie zauważy ustawionego wazonu z kwiatami… Dla tych, którzy nie potrafią oprzeć się urokowi ornamentów, dobrą metodą może być, podobnie jak w przypadku mocnych barw, tworzenie dla nich neutralnej przeciwwagi. Nawet agresywny wzór nie będzie drażnił, jeżeli zostanie wyeksponowany na spokojnym gładkim tle. Do wzorzystej, pokrytej tapetą ściany będzie pasować stonowane wyposażenie wnętrza.
I odwrotnie: jednolite ściany, dopasowane meble dobrze zagrają z wzorzystym obrusem, obiciem kanapy lub zasłonami. Niezliczone wzory, które często pojawiają się w pokojach dziecięcych, mogą powodować natłok bodźców i rozpraszać małego mieszkańca. Bezpieczniejszym sposobem urządzenia takiego wnętrza jest stworzenie spokojnego tła, na którym różnorodnymi i kolorowymi akcentami będą zabawki.  


Kostium drogi i tani

Faktury, ozdoby, ornamenty to środki, za pomocą których można zmieniać styl pomieszczeń. Wnętrza każdego domu można zmienić w bizantyjski pałac, wiejską chatę czy sarmacki dworek. Jednak przy tego rodzaju stylizacjach trudno uniknąć wrażenia nienaturalności. Nie jesteśmy w stanie oszukać, że nasz dom powstał sto lat temu, jeśli właśnie skończyliśmy go budować. Jeżeli stoi w środku miasta i ma prefabrykowany stropodach, nie powiedzie się udawanie, że to drewniana chata w rustykalnym stylu. Kominek z łupanego kamienia będzie „u siebie” w górskiej chałupie, za to w mieście będzie wyglądał obco, nienaturalnie. Takie tworzenie pozorów jest niełatwe i kosztowne, a wcale nie musi przynieść satysfakcji. Życie w teatralnej scenografii może męczyć. Nie dajmy się skusić łatwą dostępnością gotowych elementów dekoracyjnych. To ozdobniki – imitacje, rzeczy, które udają coś innego niż to, czym naprawdę są. Plastikowe „sztukaterie”, tapeta imitująca cegłę, wykładzina udająca parkiet, styropianowe belki stropowe naśladujące drewno… Wymyślone po to, by szybko i łatwo ozdobić wnętrza, czynią je anonimowymi i nieciekawymi, gdyż mają charakter masowych produktów zastępczych. Podróbka jak to podróbka – za mniej oferuje mniej.

Inaczej
Dekorujemy wnętrze, bo chcemy, aby było nasze, charakterystyczne i jedyne. Warto więc poszukać niestandardowych pomysłów. Ciekawe hobby może się stać motywem przewodnim występującym we wnętrzu w różnych odsłonach. Dekoracji wnętrz mogą służyć rodzinne zdjęcia. Zdjęcie powiększone do dużych rozmiarów może ozdobić dużą powierzchnię. Zamiast dekorować ścianę tapetowymi wzorami, możemy nie pokrywać jej tynkiem i wyeksponować fakturę naturalnej cegły. W zetknięciu z pozostałymi, gładkimi ścianami stworzy to ozdobną płaszczyznę, na której inaczej układa się światło. Pomysłem na wyjątkową ścianę jest pomalowanie jej we wzory z szablonu. W stonowanym wnętrzu stanie się ona ciekawym, łatwym do wykonania elementem – szablony można modyfikować, a kolory zmieniać. Malowany wzór może również zagościć na podłodze: namalowany farbą do drewna na gładkiej klepce i pokryty lakierem pomoże zaznaczyć przejście lub rozdzielić różne funkcje pomieszczenia. Ważne, by tłem dla niego była w miarę jednolita drewniana płaszczyzna podłogi. Wtedy bogaty ornament i mocny kolor staną się elementami wyróżniającymi.
Warto zastanowić się też nad rodzajem ozdób i ornamentów w przestrzeni dla dziecka. Wcale nie musi to być tapeta z infantylnym szlaczkiem i rysunkami. Ciekawsze jest indywidualizowanie przestrzeni za pomocą oryginalnych, wymyślonych specjalnie dla niego wzorów. Wnętrze może kształtować kreatywność i rozbudzać fantazję.
Historyczne wnętrza, pełne ozdób i ornamentów, były podporządkowane jednemu stylowi, co czyniło je z zasady spójnymi. Dziś, gdy żaden konkretny styl nie obowiązuje, jesteśmy skazani na wewnętrzną dyscyplinę lub porady fachowców. Unikajmy łatwych rozwiązań, tandetnej scenografii i karkołomnych zestawień. Chrońmy nasze otoczenie przed chaosem.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi