Jak uniknąć rys na barwionym parkiecie?


Mój brzozowy parkiet został pomalowany ciemnym – mahoniowym – lakierem. Niestety, w niektórych miejscach są na nim ciemne rysy. W jaki sposób mogę się ich pozbyć?

Jedynym sposobem pozbycia się szpecących rys jest zeszlifowanie posadzki. Jeżeli parkiet ma być ponownie przyciemniany, należy bardzo starannie wyszlifować podłogę. Wszystkie niedoszlifowania, rysy po zastosowaniu materiałów barwiących stają się bardziej widoczne. Szczególnej dbałości wymaga cyklinowanie miejsc trudno dostępnych. Cykliniarką nie można wyszlifować parkietu przy ścianach czy w miejscach łączenia z inną posadzką. Takie miejsca wymagają zastosowania innych narzędzi. Najpierw
szlifuje się je szlifierką kątową. Następnie powierzchnię drewna, która poddana była tylko ruchowi wirowemu tarcz, doszlifowuje się szlifierkami wykonującymi ruchy obrotowe, mimośrodowe i oscylacyjne. Mimo zastosowania dwóch rodzajów narzędzi struktura tak szlifowanego drewna i tak jest inna niż drewna, które zostało poddane pracy cykliniarki. Chcąc ujednolicić powierzchnię miejsc trudno dostępnych z resztą posadzki, ostatni szlif należy wykonać ręcznie. Na klocek trzeba nałożyć papier o uziarnieniu o 20% mniejszym niż ten, którym wykonywane było ostatnie cyklinowanie, i szlifować, naśladując kierunek ruchów cykliniarki – prostopadle do ścian.

Uwaga! Niedoskonałości szlifowania stają się widoczne także po olejowaniu posadzki. Jeżeli jakiś fragment posadzki zostanie przeszlifowany – zapolerowany mocniej niż reszta powierzchni (najczęściej dotyczy to obróbek), na olejowanej posadzce powstaną błyszczące ślady. Na szczęście w takiej sytuacji nie trzeba ponownie cyklinować drewna, wystarczy zmatowić błyszczące miejsca.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi