Jak ułożyć folię dachową od wewnątrz?


Podczas układania blachodachówki wykonawca nie zastosował folii wstępnego krycia. Czy mogę ułożyć ją od wewnątrz, podczas ocieplania poddasza? Nie chciałbym zrywać pokrycia dachowego.

W tym wypadku trzeba postępować tak jak podczas renowacji poddasza. Membranę mocuje się wówczas wokół krokwi od strony poddasza.
Jeżeli pod blachodachówką ułożono pełne deskowanie, to konieczne jest zdystansowanie od niego folii. Można w tym celu wykorzystać drewniane listwy dystansowe, przybijając je do deskowania w połowie odległości między krokwiami. Powstała szczelina umożliwi wentylację przestrzeni nad membraną. Należy wybrać folię o wysokiej paroprzepuszczalności, nazywaną membraną dachową.
Najczęściej układanie rozpoczyna się od kalenicy. Pomiędzy krokwiami trzeba rozpinać membranę z lekkim zwisem, aby ułatwić spływanie ewentualnej wilgoci. Najlepiej dobrać wymierzoną grubość izolacji i układać ją do poziomu dolnej krawędzi krokwi.
Ważnym elementem są łaty mocujące membranę do krokwi – bez nich folia łatwo by się odkształcała. Przybicie łat stabilizuje jej położenie i dodatkowo uszczelnia otoczenie krokwi, chroniąc je przed dopływem wilgoci. Łaty przed przybiciem powinno się podkleić 3-milimetrową taśmą piankową, aby zapewnić szczelny docisk do krokwi. Tak samo podkleja się łaty mocowane wzdłuż krokwi – stanowią one dodatkowe zabezpieczenie, a jednocześnie wykorzystywane są jako ruszt dla układanych później warstw ocieplenia i wykończenia poddasza.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Niemcy. Własny dom w Unii

Jak zrobić .Czapka kominowa.