Jak upiększyć ogród


a wokół ozdobne rośliny? Niewiele czasu trzeba, aby przestrzeń, którą można ogarnąć jednym spojrzeniem, stała się po prostu nudna. Stosując przegrody, zasłony i kulisy, możemy kształtować ogród, nadając mu indywidualny charakter.

Atrakcyjność ogrodu wynika w dużej mierze z możliwości odkrywania w nim zaskakujących zmian związanych nie tylko z porami roku czy z pewną nieprzewidywalnością rozwoju roślin, obfitości kwitnienia i owocowania. Jeżeli wszystko w ogrodzie jest oczywiste i widoczne, nie ma przyjemności, jaką dają niespodzianka, tajemnica i zaskoczenie. Jeśli natomiast przestrzeń wokół domu ukształtujemy tak, że powstaną ogrodowe wnętrza różniące się między sobą charakterem, będziemy mogli wypoczywać, wybierając miejsce według naszych aktualnych potrzeb: w słońcu lub w cieniu, w zacisznym kameralnym zakątku, na trawniku lub wśród kwitnących właśnie roślin. Jest to dobre rozwiązanie przy zagospodarowywaniu dużego terenu, ale sprawdzające się także w małych ogrodach. Nawet w niewielkiej przestrzeni odpowiednio rozmieszczone przesłony tworzą wrażenie, że za nimi kryje się coś jeszcze. Warto zastosować na przykład metodę kulisowania, czyli dyskretnego ukazywania najbardziej odległej części działki, sygnalizowania istnienia na dalszym planie atrakcyjnej przestrzeni.
Ogród ukształtowany w jedno wnętrze ma też inną wadę: trudno znaleźć w nim odpowiednie miejsce dla elementów mało estetycznych, lecz niezbędnych, jak kompostownik, pojemniki na śmieci czy placyk gospodarczy.
Do ukształtowania terenu posesji w sposób interesujący i zarazem praktyczny warto wykorzystywać elementy małej architektury, takie jak murki, pergole, trejaże, kratki, a także elementy roślinne, czyli żywopłoty i szpalery, grupy roślin, a nawet ich pojedyncze egzemplarze. W mniejszych ogrodach podział może być sprawą umowną – doskonale się wtedy sprawdzają przesłony ażurowe, takie jak kratki i trejaże porośnięte delikatnymi pnączami, wysokie rośliny sadzone szeregiem lub pojedyncze rośliny o wyrazistym kształcie. W dużych ogrodach, wydzielając kameralne wnętrza o odmiennym charakterze, możemy sobie pozwolić na zastosowanie zdecydowanych podziałów i szczelnych zasłon.

Ogród, a w nim wnętrza

Kamienny murek i pergola obrośnięta wisterią dzielą przestrzeń, ale nie przytłaczają dzięki zastosowaniu dwóch odmiennych konstrukcji. Tworzą swoistą bramę do innej rzeczywistości. W ten sposób można odizolować wypielęgnowaną część dużego ogrodu od jego dzikiej części.

Kulisowanie przestrzeni grupami roślin to dobry sposób na urozmaicenie monotonnego trawnika. Granica działki, sygnalizowana tylko gdzieś między roślinami, wydaje się odległa. Tak zaaranżowana przestrzeń może kryć niejedną zagadkę.

Ściany utworzone przez roślinny gąszcz dzielą działkę na kameralne wnętrza, a łuki obrośnięte pnączami tworzą tajemne przejścia. Takie zagospodarowanie przestrzeni sprawi, że ogród stanie się intrygujący, godzien odkrywania i... większy.

Niski płotek wyraźnie dzieli ogród, ale jego ażurowa konstrukcja sprawia, że nie jest to podział sztywny i jednoznaczny. To raczej rodzaj dyskretnego przepierzenia zachęcającego do przekroczenia granicy między częściami działki pełniącymi różne funkcje.

W tym ogrodzie dużo się dzieje: staw z przodu i wyłaniające się jedne zza drugich grupy roślin tworzą kolejne plany. To daje wrażenie rozległej perspektywy i optycznie powiększa działkę.

Chociaż podziały są tu raczej umowne i sprowadzają się do różnorodnego ukształtowania powierzchni terenu, ogród wygląda tak, jakby się składał z trzech części. Pomimo tego, że królują w nim trawnik i łatwe w uprawie krzewy, jest bardzo interesujący.

Prosty zabieg ­ przecięcie trawnika malowniczą rzeką kwiatów ­zupełnie zmienił wizerunek ogrodu. I chociaż wielkość powierzchni darni w zasadzie pozostała bez zmian, nie dominuje ona nad otoczeniem.

Wystarczą okazałe kępy traw, żeby wykroić z przestrzeni działki kameralne zakątki. Za taką przegrodą śmiało można stworzyć niewidoczne od strony schodów miejsce o odmiennym charakterze – choćby ogród żwirowy czy oczko wodne.

a niewielkich działkach problemem bywa zapewnienie kameralności ogrodowemu życiu. Taras można osłonić pergolą. Zapewni intymność i stanie się dobrym oparciem dla roślinnej kompozycji.

Ceglana ściana tworząca niszę dzieli ogród na dwie części: pierwsza jest doskonałym tłem dla kolekcji roślin, a druga – uroczym zakątkiem, miejscem kameralnego wypoczynku w głębi ogrodu.

Miejsce zabaw dla dzieci, choć jest ważnym elementem ogrodu, warto oddzielić od jego ozdobnej części na przykład żywopłotem. Tu maluchy mogą się swobodnie bawić, wysypywać piasek z piaskownicy i nie zważać na to, że swoimi poczynaniami burzą ład ogrodowej kompozycji.

Zwykłe drewniane, ażurowe panele tworzą konstrukcję lekką, lecz skutecznie zaznaczającą podział przestrzeni. Jeżeli posadzimy przy nich pnącza tworzące gęstą masę liści, jak falopa czy kokornak, powstanie szczelna przegroda. Jeśli wybierzemy pięknie kwitnące róże czy powojniki, powstanie ozdobny parawan, przez który można dojrzeć kolejny plan ogrodowej przestrzeni.

Warzywnik i ogródek ziołowy są niewątpliwą ozdobą działki, ale zwykle konwencją odbiegają od jej pozostałej części. Można je wydzielić, obsadzając wysokimi roślinami, na przykład kukurydzą, albo otaczając prostą pergolą.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi