Jak w istniejącym domu powstał kominek z DGP


Właściciele domu zwlekali z decyzją o zamontowaniu kominka prawie 10 lat. Najpierw, gdy dom się budował, kominek przegrał konkurencję finansową z innymi, ważniejszymi potrzebami. Potem długo nie mogli się zdecydować, jaki wybrać.

Temat powrócił, gdy postanowili zrobić remont domu. Początkowo zamierzali zbudować kominek tradycyjny z otwartym paleniskiem, ale ze względu na wciąż rosnące koszty ogrzewania (dom jest ogrzewany instalacją z kotłem gazowym) ostatecznie zdecydowali się na kominek z wkładem. Wybrali model z podnoszoną szybą. Dzięki temu, nie rezygnując z walorów grzewczych zamkniętego paleniska, po podniesieniu szyby będą mieli – tak jak kiedyś chcieli – kominek otwarty.
Ponieważ funkcje grzewcze kominka stały się dla właścicieli ważne, zdecydowali się wyposażyć go w system dystrybucji gorącego powietrza (DGP) doprowadzający ciepło z kominka do dwóch pomieszczeń na górnej kondygnacji. Aby mieć pewność, że instalacja DGP będzie naprawdę skuteczna, zainstalowano wentylator wymuszający obieg powietrza.
Dzięki temu, że w domu od początku miał być kominek, podczas budowy przed dziesięcioma laty wymurowano dla niego komin.
Teraz właściciele zdecydowali się jednak na tak zwane koszulkowanie, czyli zainstalowanie wewnątrz komina przewodu kominowego ze stali kwasoodpornej. Takie rozwiązanie gwarantuje trwałość, prawidłowy ciąg i łatwość konserwacji, która przy regularnym korzystaniu z kominka jest konieczna.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Niemcy. Własny dom w Unii

Jak zrobić .Czapka kominowa.