Jak wyczyścić dach?


Na północnej stronie dachu pojawił się zielony nalot przypominający mech. Czy jest to wina wadliwego pokrycia? W jaki sposób mogę wyczyścić dach i zabezpieczyć go, aby nalot nie pojawił się ponownie?


Flora dachowa – mchy, porosty, glony – występuje niezależnie od rodzaju pokrycia i nie wynika z jego wadliwej budowy. Rozwija się w środowisku wilgotnym, dlatego omija połacie wystawione na działanie słońca i osiedla się na stronie północnej. Dodatkowo sprzyja jej źle wykonana wentylacja pokrycia, która zwiększa panującą wilgotność, lub szorstka powierzchnia – powłoki z posypką stanowią bardziej przyczepne podłoże niż na przykład gładka blacha. Sama obecność flory dachowej nie jest szkodliwa dla dachu, ale trwale utrzymująca się w niej wilgoć może doprowadzić do zniszczenia powłoki ochronnej.
Jeżeli połać dachu jest porośnięta w niewielkim stopniu, wystarczy ją kilkakrotnie zmyć wodą z dodatkiem detergentu (na przykład płynu do naczyń), a potem pokryć preparatem biobójczym, który zniszczy resztki zazielenienia i zaimpregnuje pokrycie. Przy większym stopniu zazielenienia zaleca się od razu zastosować środek biobójczy. Niektóre przed nałożeniem wymagają wstępnego spryskania i usunięcia szczotką. Inne nanosi się od razu na suchą powierzchnię za pomocą rozpylacza, pistoletu lub szczotki, w temperaturze 5-25°C. Przez 12 godzin powierzchnia dachu nie może zostać zmoczona.
Ceny przykładowych detergentów: Dimousse (mdm) – 366 zł/20 l, zużycie 0,2 l/m²; Izohan Grzybostop (Izohan) – 68 zł/5 l lub 11 zł/0,5 l, zużycie 0,1 l/m².
Łatwym i ekologicznym rozwiązaniem jest zastosowanie elementów miedzianych, które w kontakcie z wodą wytwarzają jony zapobiegające rozwijaniu się flory dachowej. Podczas opadów połać jest oczyszczana, a jednocześnie zabezpieczana przed nowym nalotem. Miedź czyści dachówkę ceramiczną, cementową, blachodachówkę. Nie może być stosowana na powierzchni z cynku, bo prowadzi do jego korozji. Dlatego należy sprawdzić, z jakiego materiału są wykonane obróbki blacharskie i rynny. Elementy miedziane mogą mieć dwie formy. Jedna z nich to kształtki, które po zerwaniu folii przykleja się do dachu. Dobór potrzebnej ilości i montaż przeprowadza najczęściej wykwalifikowana ekipa. Drugie rozwiązanie to taśma miedziana, którą po przyklejeniu dociska się całopowierzchniowo wałkiem z twardej gumy. W zestawie znajdują się instrukcja i akcesoria niezbędne do montażu. Zaletą zastosowania naturalnego systemu czyszczenia dachu jest długoletnia ochrona niezależnie od zawilgocenia połaci.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi