Jak wyczyścić elewację z cegły?


Kilka lat temu odziedziczyłem stary dom murowany z niewymiarowej niemieckiej cegły. Chciałbym zachować naturalny wygląd elewacji, ale wymaga ona gruntownego odświeżenia. Czym mogę ją oczyścić, aby wydobyć ciekawą fakturę i kolor? Czy mogę użyć kwasu azotowego lub solnego?

Kwas jest zbyt silnym i niebezpiecznym środkiem, aby samodzielnie używać go do prac budowlanych. Do oczyszczenia elewacji można użyć gotowych środków czyszczących zawierających kwasy. Większość z nich dostępna jest w postaci koncentratu, który w naczyniu z tworzywa sztucznego rozcieńcza się wodą w stosunku 1:5 lub 1:10 – w zależności od stopnia zabrudzenia elewacji. Zawsze trzeba stosować się do instrukcji użytkowania i wykonać próbę na małej, niewyeksponowanej powierzchni. Podłoże należy najpierw gruntownie zwilżyć wodą (dodatkowo usuwa się dzięki temu wierzchnią warstwę kurzu), a następnie zabezpieczyć wszystkie przyległe elementy wrażliwe na działanie kwasów (drewno, metal, szkło, materiały bitumiczne, farby olejne). Roztwór nakłada się nylonowym pędzlem, szczotką lub pistoletem, rozpoczynając od góry, małymi polami o powierzchni nieprzekraczającej 15 m².
Nie wolno dopuścić do wysychania powierzchni, na którą nanosi się środek czyszczący, trzeba ją stale zraszać, inaczej na ścianie pozostanie biały osad. Można dodatkowo szorować ścianę twardą szczotką. Po upływie 10-60 minut (w zależności od użytego preparatu i stopnia zabrudzenia) powierzchnię zmywa się wilgotną gąbką i trzykrotnie spłukuje od góry ciepłą wodą. Aby zneutralizować wpływ preparatu na spoiny (zaprawa wchodzi w reakcję z kwasem), do wody można dodać szare mydło. Zużycie większości środków to 1 kg (lub 1 l) na 3-10 m² muru. Podczas stosowania preparatu trzeba unikać jego kontaktu z oczami i skórą. Pozostałości nie wolno wylewać do gruntu czy zbiorników wodnych.
Przykładowe preparaty: SARSIL – 16 zł/kg; ATLAS SZOP – 7,10 zł/kg; FINITO – 8,20 zł/l.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi