Jak wykończyć schody wejściowe?


Chcę wykończyć schody zewnętrzne z betonu płytkami ceramicznymi lub kamiennymi. Zależy mi, aby okładzina była ładna i praktyczna (mrozoodporna, odporna na ścieranie, wilgoć, mróz i zabrudzenia). Jak wybrać odpowiednie materiały?

Jeżeli chce się wykorzystać kamień, najlepiej wybrać twardy i mało nasiąkliwy granit o powierzchni niepolerowanej (surowej) lub groszkowanej. Taka nawierzchnia nie będzie śliska.
Wybierając płytki ceramiczne, trzeba pamiętać, że nie wszystkie mrozoodporne nadają się na schody. Nie wolno wybierać tych nasiąkliwych, śliskich i porowatych, gdyż mogłaby się na nich gromadzić woda. Niektórzy producenci oferują gotowe zestawy – płytki stopnicowe, podstopnicowe i pasujące do nich listwy wykończeniowe. Płytki stopnicowe mają wystające noski i profilowaną krawędź zapobiegającą poślizgnięciom.
Można wybrać także płytki bez nosków, ale wtedy warto zastosować zabezpieczenia antypoślizgowe – specjalne listwy lub nacięcia wzdłuż krawędzi stopnia, w które wsuwa się paski gumy.
Aby zmniejszyć koszt okładziny, można zastosować płytki w różnych rozmiarach: na podstopnice płytki małoformatowe, a na stopnice wielkoformatowe.
Na trwałość okładziny wpływa jakość i rodzaj kleju, na który się ją układa. Do płytek kamiennych nadają się elastyczne kleje mrozo- i wodoodporne z białym cementem. Nie należy wykorzystywać zapraw z szarym cementem, bo na okładzinie pojawią się nieestetyczne przebarwienia. Gdy płytki kamienne mają duże rozmiary, warto wybierać zaprawy tiksotropowe, czyli takie, które po dociśnięciu płytki do podłoża rozpływają się pod nią, tworząc jednolitą warstwę. Płytki ceramiczne można przyklejać na elastyczną zaprawę z szarym cementem. Najważniejsze jest dokładne wypełnienie zaprawą przestrzeni między płytkami a podłożem. W tym celu zaprawę nanosi się i na podłoże, i na płytki. Na bieżąco należy usuwać nadmiar kleju ze spoin, aby można je potem wypełnić specjalną zaprawą. Na zewnątrz należy pozostawiać przynajmniej 6-milimetrowe spoiny. Szczelność okładziny decyduje o jej trwałości, dlatego do fugowania trzeba wybierać elastyczne zaprawy.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi