Jak wykończyć ścianę attyki przy dachu płaskim?


Jak wykończyć ścianę attyki przy dachu płaskim? Skuteczne obróbki
Powszechnie stosowane rozwiązanie to blacha łączona na rąbek stojący. Jednak to, czy będzie ono dobrze spełniało swoją funkcję, w dużej mierze zależy od wykonawcy. Blacha pod wpływem zmian temperatury pracuje, a rąbek musi przenosić obciążenia i czasem, zwłaszcza gdy został niedokładnie zrobiony, może się rozwinąć. Nie da się też wykluczyć możliwości podciągania kapilarnego na dolnej krawędzi zagięcia. Łatwiej (i bezpieczniej) jest łączyć pasy blachy na poziomy zakład – zwłaszcza gdy są powlekane – bo przy zaginaniu rąbka można uszkodzić powłokę ochronną i miejsce to będzie ogniskiem korozji. Zakład szerokości 5-10 cm wypełnia się materiałem trwale elastycznym (na przykład silikonem lub taśmą butylową).
Można też zrezygnować z typowej obróbki blacharskiej i wywiniętą na mur papę lub folię wykończyć gotowym profilem wiatrownicowym. Dzięki takiemu rozwiązaniu na wierzchu nie ma żadnego łącznika, więc nie ma miejsc, które mogłyby być potencjalnym źródłem przecieków. 


Poprawne wykonanie rąbka stojącego wymaga precyzji. Źle ukształtowany może być miejscem, w którym dojdzie do uszkodzenia blachy.

Gdy do wykończenia attyki zastosuje się profil wiatrownicowy, można uniknąć łączników przechodzących przez wszystkie powierzchnie i hydroizolację. Mocowania są widoczne, ale pod folią.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi