Jak zabezpieczyć podmurówkę?


Wybudowaliśmy podmurówkę pod ogrodzenie z wapienia. Po zimie okazało się, że wzdłuż jednej krawędzi leży dużo odprysków. Właśnie na tę część użyliśmy wapienia z innej dostawy, może był gorszej jakości? Czym możemy przykleić odłupane kawałki i jak zabezpieczyć podmurówkę, żeby się nie rozsypała? Zależy nam na przystępnej cenie.

Odpryski na podmurówkach wapiennych to częste zjawisko – wapień jest nasiąkliwy i chłonie wodę, która zamarzając, rozsadza jego strukturę. Aby tego uniknąć, elementy kamienne trzeba impreg­nować. Najbardziej skuteczne jest zabezpieczenie kamienia od razu po ułożeniu, wtedy uniknie się zniszczeń, ale impregnatu można użyć również na starszych powierzchniach, dopóki zniszczenia są niewielkie. Być może ta część, która do tej pory nie popękała, została zaimpregnowana przez dostawcę – dobrze byłoby wtedy użyć takiego samego preparatu.
Podmurówkę trzeba oczyścić i za pomocą pędzla nanieść impregnat, także na spoiny. Przyklejanie odłupanych kawałków nie ma większego sensu. Są wprawdzie kleje do ka­mienia zawierające szlachetny cement biały – charakteryzują się dużą siłą wiązania i wysoką elastycznością. Niestety, są one dość drogie i nadają się raczej do przyklejania okładzin kamiennych, a w przypadku doklejania nie dają gwarancji uzyskania idealnego połączenia. Powierzchnie rozłamu niedołożone do siebie od razu nie dopasują się później wystarczająco szczelnie i miejsca te będą się wyróżniały. Znacznie korzystniejsze (i tańsze) będzie zaimpregnowanie podmurówki bez doklejania odspojonych kawałków. Jaśniejsze miejsca powstałe wskutek odpęknięć z czasem wyrównają swój odcień i nie będą się różnić od reszty. Nie trzeba zabezpieczać murka daszkiem z nienasiąkliwego kamienia – sam zaimpregnowany wapień będzie wystarczająco odporny na wilgoć.
Odpowiednie preparaty moż­na kupić w składzie kamieniarskim albo w sklepie z chemią budowlaną, przykładowo: Stein-Imprägnierung (AKEMI) – 250 zł/5 l; Luxmal impregnat do podłoży mineralnych (LAKMA) – 74 zł/4 l. Litr preparatu wystarczy do zaimpregnowania 3-6 m² kamienia.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Niemcy. Własny dom w Unii

Jak zrobić .Czapka kominowa.