Jak zamontować ogrzewanie podłogowe .Zimna posadzka


Terakota w łazience czy kamienna posadzka w salonie są zimne w dotyku. To nieprzyjemne uczucie dla bosych stóp, zwłaszcza dziecięcych. Zimną posadzkę można łatwo podgrzać, instalując w niej ogrzewanie elektryczne.

Ogrzewanie podłogowe oddaje ciepło całą powierzchnią, pod którą jest ułożone. Rozchodzi się ono równomiernie ku górze, nagrzewa ściany, meble i dopiero od nich promieniuje do wnętrza. Najcieplej jest przy podłodze, a im bliżej sufitu, tym chłodniej.
Trzeba pamiętać, że ogrzewanie podłogowe ma ograniczone możliwości. Moc przypadająca na metr kwadratowy powierzchni ograniczona jest maksymalną dopuszczalną temperaturą podłogi. Zbyt ciepła podłoga jest nie tylko nieprzyjemna w dotyku, lecz także może powodować dolegliwości (na przykład obrzęki i bóle nóg). Producenci systemów grzewczych podają zalecaną i maksymalną moc przypadającą na metr kwadratowy powierzchni podłogi.
Aby chodzenie po ciepłej podłodze nie dawało poczucia dyskomfortu, jej temperatura w łazience nie może przekraczać 34°C, a w pozostałych pomieszczeniach – 29. Przy temperaturze zewnętrznej zbliżonej do wartości obliczeniowej, a więc znacznie poniżej zera (w zależności od regionu kraju od -14 do -20°C), ilość ciepła dostarczanego jedynie przez grzejnik podłogowy może być niewystarczająca do pokrycia strat ciepła w pomieszczeniu. Z tego powodu, a także ze względu na wciąż stosunkowo wysoką cenę energii elektrycznej, elektryczne ogrzewanie podłogowe rzadko jest instalowane jako podstawowe źródło ciepła. Jeśli już, to w domach dobrze ocieplonych, spełniających wymagania obecnie obowiązującej normy cieplnej. Za to doskonale sprawdza się jako źródło uzupełniające: w łazienkach, kuchniach, korytarzach, gdzie podłogę często wykańcza się tak zwanymi zimnymi materiałami – kamieniem lub ceramiką.


Koniecznie z projektem

Aby układ kabli czy mat był optymalny i zapewniał komfort cieplny, powinno się zlecić wykonanie projektu. Oblicza się w nim zapotrzebowanie na moc cieplną w poszczególnych pomieszczeniach.
System grzewczy musi uzupełnić straty ciepła i zapewnić odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach.
Dodatkowo dla elektrycznego ogrzewania podłogowego wyliczoną wartość zwiększa się o blisko 30%, aby instalacja szybciej reagowała przy spadku temperatury. Grzejnik podłogowy musi mieć również większą moc, gdy będzie wykorzystywany jako ogrzewanie akumulacyjne, czyli przykryte grubszą warstwą betonu.

Czy warto zrobić elektryczną podłogówkę

Instalacja jest łatwa i niedroga. Powszechna dostępność energii elektrycznej sprawia, że ogrzewanie elektryczne można zamontować praktycznie w każdym domu. Kable i maty przeznaczone do ogrzewania podłogowego wewnątrz budynków są zasilane napięciem 230 V, a uzyskanie dodatkowego przydziału mocy zwykle nie sprawia większych problemów. Ten system ogrzewania pod względem inwestycyjnym można zaliczyć do najtańszych. Koszt wykonania instalacji można dodatkowo obniżyć, układając ją samodzielnie, co jest stosunkowo proste.
Daje poczucie komfortu i umożliwia oszczędzanie energii. Rozkład temperatury w pomieszczeniu z ogrzewaniem podłogowym jest dla organizmu człowieka prawie idealny. Najlepiej czujemy się bowiem, gdy jest nam ciepło w nogi, a nieco chłodniej – w okolicy głowy.
Rozkład temperatury taki jak w pomieszczeniu z ogrzewaniem podłogowym ma jeszcze jedną zaletę – bez uszczerbku dla komfortu cieplnego można obniżyć temperaturę o 1-2°C. Dzięki możliwości zaoszczędzenia w ten sposób 5-6% energii cieplnej w ciągu sezonu grzewczego uzyskujemy realne korzyści finansowe.
Gwarantuje estetykę i wygodę. Jedynym widocznym elementem ogrzewania podłogowego są umieszczone na ścianach regulatory.
Nie ma grzejników ani widocznych podłączeń. Niepotrzebne jest również miejsce na kocioł czy składowisko opału. Ogrzewanie działa praktycznie bezobsługowo, trzeba tylko pamiętać o jego włączeniu, ustawieniu temperatury na odpowiednim poziomie, no i... regularnym płaceniu rachunków za energię elektryczną.

Co może kryć ciepła podłoga


Kable grzejne. Są zbudowane z zaizolowanego drutu oporowego (zwanego też żyłą grzejną) w ekranie (zwykle miedzianym), który eliminuje pole elektryczne i stanowi jednocześnie zabezpieczenie przeciwporażeniowe. Średnica kabli wynosi 3-7 mm. Układa się je w pętle. Odstęp między odcinkami kabla w pętli powinien wynosić od 5 do 15 cm, ale nie więcej niż 20 cm, bo to mogłoby prowadzić do powstania miejsc niedogrzanych. Zalecane odległości między kablami w pętli są podawane przez producentów kabli w zależności od rodzaju posadzki, jaka ma być ułożona na ogrzewaniu.
Kable są tańsze niż maty. Jedne i drugie można układać bezpośrednio w warstwie kleju, którym mocuje się posadzkę. Nie ma wówczas obawy, że nadmiernie podniosą poziom podłogi ani że dodatkowo obciążą strop. Jeśli ogrzewanie podłogowe ma być systemem uzupełniającym, częściej robi się je przy użyciu mat niż kabli, ale nie jest to konieczny warunek. Kable można układać w sposób bardziej dowolny niż maty, gęściej lub rzadziej, uwzględniając na przykład większe zapotrzebowanie na ciepło w strefach brzegowych pod oknami i wzdłuż ścian zewnętrznych.
Kable grzejne układa się wprawdzie trudniej niż maty, ale można to zrobić również samodzielnie. Mocuje się je do taśmy lub siatki montażowej albo układa na specjalnych płytach z twardego styropianu pokrytych odpowiednio wyprofilowaną aluminiową blachą z rowkami. Kabel umieszcza się właśnie w tych rowkach, co zdecydowanie ułatwia pracę.
Maty grzejne. Tworzą je kable grzejne o bardzo małej średnicy (około 3 mm) przymocowane na stałe do siatki z włókna szklanego o szerokości 0,3, 0,5 lub 0,6 m. Maty o długości od jednego do kilkudziesięciu metrów są sprzedawane w zwojach. Długość zwoju dobiera się zależnie od potrzeb, pamiętając, że matę układa się w taki sposób, aby nie przecinać przewodów grzejnych.
Maty są zwykle cieńsze niż kable, a przez to chętniej stosowane podczas remontów. Dzięki niewielkiej grubości można je układać na starych posadzkach.
Ta zaleta często jest wykorzystywana w łazienkach, gdzie nawet niewielkie podniesienie poziomu podłogi bywa niemożliwe. Montaż jest łatwy, bo odstępy między poszczególnymi przewodami są stałe, z góry ustalone. Szczególnie nieskomplikowane jest układanie mat samoprzylepnych.
Podczas układania maty można przecinać jedynie siatkę, dopasowując ją do kształtu pomieszczenia. Kabel przymocowany do maty musi pozostać nienaruszony.
Folie grzewcze. Są najmniej popularnym rodzajem elektrycznego ogrzewania podłogowego. Element grzejny – w tym wypadku nie kabel, ale drut aluminiowy o płaskim przekroju – jest przymocowany do folii poliestrowej, bardzo cienkiej, o grubości zaledwie około 0,2 mm. Moc folii, podobnie jak mat, określa się w odniesieniu do m² powierzchni. Wynosi ona 60-90 W/m². Folia może mieć różną długość.


Ważna rzecz – posadzka

Zdawałoby się, że elektryczne ogrzewanie podłogowe jako niewidoczne pozwala na dowolną aranżację wnętrz. Jednak decyzja o jego wyborze pociąga za sobą szereg innych, mających wpływ na wystrój wnętrza, takich jak wybór materiału wykończeniowego na podłogi czy rodzaj i ustawienie mebli.
Posadzki, które układa się na ogrzewaniu podłogowym, muszą być odporne na taką temperaturę. Dodatkowo powinny też dobrze przewodzić ciepło i mieć dużą bezwładność, co pozwoli na powolną akumulację energii i stopniowe jej oddawanie. Posadzka dobra na ogrzewanie podłogowe powinna mieć niski współczynnik oporu cieplnego, najlepiej nie większy niż 0,125 K·m²/W. Decyzję o tym, jaką wybrać, trzeba podjąć odpowiednio wcześnie, najlepiej jeszcze na etapie projektowania domu. Zaleca się płytki ceramiczne i kamienne. Do wykończenia podłóg można też używać niektórych gatunków drewna i wykładzin elastycznych.
Najlepsza kamienna. Płytki ceramiczne i kamień mają dobre parametry i pozwalają w pełni wykorzystać zalety ogrzewania podłogowego.
Pojedyncze elementy nie powinny być zbyt duże (nie większe niż 30 x 30 cm), gdyż mogą popękać na skutek ruchów warstwy betonu pod wpływem zmian temperatury.
Do przytwierdzenia posadzki powinno się używać klejów elastycznych i odpornych na działanie wysokiej temperatury, najlepiej epoksydowych lub cementowych z domieszkami uszlachetniającymi. Warstwa kleju o grubości 6-8 mm będzie mogła swobodnie niwelować ruchy posadzki.
Wykładziny i panele – tylko niektóre. Podłogę z ogrzewaniem elektrycznym można też wykończyć wykładzinami z PCW lub innych tworzyw sztucznych, a także panelami laminowanymi, ale wyłącznie takimi, które zostały dopuszczone do układania na ogrzewanych powierzchniach.
Są oznaczone odpowiednim symbolem. Muszą być ułożone bardzo starannie. Jeśli między nimi a warstwą wylewki betonowej zostanie wolna przestrzeń, będzie ona dodatkową izolacją.
Wykładziny elastyczne dobrze sprawują się podczas rozszerzania i kurczenia się podłoża, co jest spowodowane zmianami temperatury.
Drewno – jak najcieńsze. Co do stosowania drewna na podłodze z ogrzewaniem podłogowym zdania są podzielone. Ma ono bowiem wysoki współczynnik oporu cieplnego i zamiast ułatwiać przekazywanie ciepła od systemu grzewczego do pomieszczenia, stanowi dla niego barierę. Dodatkowo kurczy się i rozszerza pod wpływem zmian temperatury i wilgotności. Widocznym tego objawem są szpary pojawiające się między klepkami. Jeśli mimo wszystko chcemy użyć drewna, powinniśmy wybrać posadzkę jak najcieńszą, na przykład mozaikę o grubości 8-10 mm lub parkiet przemysłowy (zbudowany z niewielkich deszczułek). Spośród licznych rodzajów drewna oferowanych przez producentów posadzek najlepiej sprawdzają się w tej roli dąb, jesion, akacja lub drewno egzotyczne.
Dywanom i ciężkim meblom dziękujemy. Planując aranżację pomieszczeń z ogrzewaniem podłogowym, trzeba unikać mebli, które dużą powierzchnią przylegają bezpośrednio do podłogi. Sofy, fotele, komody, szafy, regały czy łóżka powinny mieć nóżki unoszące je ponad posadzkę, co najmniej 5 cm. Wówczas ciepło będzie mogło promieniować do pomieszczenia.
Jeśli nie uda się całkiem zrezygnować z przedmiotów przylegających do podłogi, trzeba przed ułożeniem systemu ogrzewania zaplanować, gdzie się je ustawi, i w tych miejscach nie układać elementów grzejnych. Należy liczyć się także z tym, że zmiana ustawienia mebli po ułożeniu ogrzewania będzie trudna albo wręcz niemożliwa, bo mogłaby utrudniać oddawanie ciepła przez podłogę.
Koniecznie trzeba także zrezygnować z grubych dywanów i wykładzin dywanowych. One również są dobrymi izolatorami, przez co zmniejszają wydajność ogrzewania.
Producenci systemów elektrycznego ogrzewania podłogowego zalecają też, aby nie ustawiać na dłuższy czas na ciepłej podłodze materacy, kartonów czy innych dużych przedmiotów.
To, jaką posadzkę wybierzemy do wykończenia podłogi, również ma wpływ na rodzaj kabli i mat grzejnych. Materiały, które są dobrymi izolatorami, wolniej oddają ciepło, a przewody grzejne ułożone pod nimi nie mogą mieć zbyt dużej mocy czy być ułożone zbyt gęsto, aby nie spowodować ich przegrzania.
Niektórzy producenci oferują inne systemy pod posadzki z płytek ceramicznych czy kamiennych, a inne – pod wykładziny dywanowe, z PCW czy parkiet.

Kompletny zestaw

Producenci oferują gotowe zestawy kabli i mat grzejnych o określonej mocy całkowitej. W skład zestawu wchodzi, oprócz kabla grzejnego, przewód „zimny”, czyli taki, który łączy przewody grzejne z puszką zasilającą. Przewód ma zwykle 2,5-5 m długości.
Do zestawu ogrzewania podłogowego trzeba dobrać termostat umożliwiający sterowanie pracą systemu. Najprostsze, współdziałające z czujnikami powietrznymi, mają niską cenę, ale małą dokładność pomiaru temperatury. Najczęściej stosowane są regulatory elektroniczne współpracujące z czujnikami powietrznymi albo jednocześnie powietrznymi i podłogowymi, które zabezpieczają podłogę przed przegrzaniem. Mają dużą dokładność pomiaru temperatury – 0,3-0,1°C. Regulatory z programatorem są najdroższe, ale funkcje, jakie oferują, między innymi możliwość programowania temperatury w cyklu dobowym i tygodniowym, programowanie temperatury komfortowej i ekonomicznej, określanie czasu, po jakim zostanie osiągnięta zadana temperatura, uzasadniają tę cenę.

Kable grzejne

Kable przeznaczone do ogrzewania podłogowego wewnątrz budynków mają moc 10-20 W/m.

Są sprzedawane w zwojach o długości od kilku do kilkuset metrów.


Zalety
- łatwo dostępne źródło energii;
- tania inwestycja;
- możliwość precyzyjnej regulacji;
- wysoki komfort cieplny w pomieszczeniach;
- bezobsługowa eksploatacja.

Wady
- ograniczona wydajność (jako podstawowe źródło ciepła nadaje się tylko do domów bardzo dobrze ocieplonych);
- kosztowna eksploatacja w porównaniu z innymi źródłami ciepła;
- wpływ na rodzaj materiałów wykończeniowych i sposób aranżacji wnętrz.

Układanie mat grzewczych

Pomieszczenia o bardzo nieregularnym kształcie albo takie, w których znajdują się sprzęty wymagające ominięcia, mogą sprawiać pewien kłopot. Można przeciąć siatkę i przekładać ją w różne strony, dopasowując do potrzebnego kształtu. Nie wolno jednak naruszyć kabla.


Maty grzejne
Producenci podają moc mat w odniesieniu do metra kwadratowego powierzchni siatki z kablem, a nie długości kabla.

Maty przeznaczone do układania wewnątrz budynków mają moc 100, 120, 150 lub 160 W/m².


Jedno- lub dwustronne

Zarówno kable, jak i maty są produkowane w dwóch odmianach: zasilanej jedno- lub dwustronnie. Elementy grzejne zasilane jednostronnie łączy się tylko jednym końcem z „zimnym” przewodem, który podłącza się do puszki zasilającej. Dwustronne trzeba ułożyć w taki sposób, aby ich początek i koniec łączył się w jednym punkcie z przewodem „zimnym”. Dlatego czasem trudniej je ułożyć. Zastrzeżenie to dotyczy zwłaszcza mat.

Maty grzejne, podobnie jak kable, mogą być zasilane jedno-...

...lub dwustronnie.

Przenikanie ciepła przez warstwy posadzki

Ilość ciepła docierająca do pomieszczenia z instalacji ogrzewania podłogowego zależy w dużej mierze od rodzaju posadzki. Najmniej ciepła przeniknie przez drewnianą posadzkę pokrytą dywanem, najwięcej – przez kamienną.Łazienka zawsze ciepła

Elektryczne ogrzewanie podłogowe najczęściej instaluje się w łazienkach. Jest to pomieszczenie szczególne i lubimy, gdy jest w nim ciepło bez względu na porę roku. Ogrzewanie podłogowe można ułożyć zarówno w nowej łazience, jak i remontowanej, na starych płytkach podłogowych. System ten jest niezależny i może być montowany w każdej łazience, nawet jeśli reszta domu jest ogrzewana inaczej, na przykład grzejnikami. Ogrzewanie to można włączyć w dowolnym momencie, przez cały rok, także wtedy, gdy w innych pomieszczeniach system grzewczy jeszcze nie jest uruchomiony. Przewodów grzejnych nie powinno się układać pod stałymi elementami zabudowy, czyli pod wanną, pralką czy stojącą miską ustępową. Aby więc zapewnić wymaganą temperaturę w pomieszczeniu (25°C), często trzeba jeszcze zastosować dodatkowy grzejnik.

Nie tylko dla instalatorów
Niewątpliwą zaletą elektrycznego ogrzewania podłogowego jest mało skomplikowany montaż. Większość prac – wyłączając podłączenie do instalacji elektrycznej, które powinna zrobić osoba z uprawnieniami – można wykonać samodzielnie.
Maty grzejne można układać samodzielnie bez obawy utraty gwarancji. Jednak część producentów kabli grzejnych udziela gwarancji wyłącznie pod warunkiem zamontowania ich przez uprawnionego instalatora, a czasem również odbioru instalacji i wpisu tego do karty gwarancyjnej. Gwarancja jest dość długa, zwykle dziesięcioletnia.
Samodzielnie instalując elektryczne ogrzewanie podłogowe, postępuj zawsze zgodnie z następującymi zasadami:

Kup kabel lub matę o długości dokładnie takiej, jaką potrzebujesz.

Nie przecinaj przewodów grzejnych. W macie możesz przecinać siatkę, do której jest przymocowany kabel.

Postępuj zgodnie z instrukcją montażu sporządzoną przez producenta...

...i dołączoną do produktu.

Dobrze wybierz miejsce na termoregulator, tak aby wygodnie było z niego korzystać. Zwykle instaluje się go około 150 cm nad podłogą.

Podłączenie instalacji do sieci elektrycznej zleć uprawnionemu elektrykowi. Dopilnuj zabezpieczenia instalacji wyłącznikiem różnicowoprądowym.


Ile zapłacimy...

...za kompletny zestaw maty grzejnej do łazienki o powierzchni 5 m², w tym powierzchni ogrzewanej około 3 m²
- Mata AEG TF 800 S o mocy 360 W (120 W/m²) i wymiarach 1 x 3 m – 403 zł, regulator z czujnikiem podłogowym FTE 900 SN – 244 zł.
- Mata grzejna DSVF-150 firmy DEVI o mocy 450 W (150 W/m²) i pow. 3 m² wraz z termostatem D520, czujnikiem podłogowym oraz rurką instalacyjną – 683 zł.
- Mata grzejna ELEKTRA MD o mocy 480 W (160 W/m²) i pow. 3 m² – 621 zł, regulator z czujnikiem podłogowym OCC2-1991 – 401 zł.
- Comfort Mata CM firmy LUXBUD o mocy 500 W (160 W/m²) i wymiarach 0,5 x 6,1 m – 597 zł; termostat – 243-414 zł.
- Mata grzejna FT firmy NOVOTERM o mocy 150 W/m² wraz z termoregulatorem – 558-758 zł (zależnie od modelu termostatu).
- Mata grzejna TV FW 40 firmy THERMOVAL POLSKA o mocy 480 W (160 W/m²) wraz z elektronicznym podtynkowym regulatorem temperatury, czujnikiem podłogowym, rurką ochronną czujnika oraz przewodu zasilającego, puszką elektryczną, elementami montażowymi – 575 zł.

...za kompletny zestaw kabli lub mat grzejnych do pomieszczenia o powierzchni około 20 m²
- Kabel grzejny DSIG-20 firmy DEVI wraz z termostatem z czujnikiem powietrznym D131 i taśmą montażową Devifast – 935 zł.
- Comfort Kabel CK-1-18-1750 firmy LUXBUD o mocy całkowitej 1750 W – 719 zł, elementy montażowe: siatka zgrzewana 20 m – 214 zł, opaski kablowe (400 sztuk) – 34 zł.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe w różnych podłogach

Zwykłe w betonowej podłodze na gruncie.

Akumulacyjne w betonowej podłodze na gruncie.

Zwykłe w betonowej podłodze na stropie żelbetowym.

W drewnianej podłodze na legarach.


Bezpieczna instalacja elektryczna w mieszkaniu (Kinga Herma, ekspert PZU)

Zaprojektowana i wykonana zgodnie z przepisami, a potem we właściwy sposób użytkowana instalacja elektryczna nie stanowi zagrożenia.
W naszych domach jest coraz więcej urządzeń elektrycznych, również o dużej mocy. Ich zasilanie musi być bezpieczne. Przystępując do wykonania lub modernizacji instalacji, trzeba o tym bezwzględnie pamiętać. Lepiej bowiem przewymiarować instalację, niż dopuścić do pożaru.
Do obwodów siłowych (z gniazdkami wtyczkowymi) stosujmy kable miedziane o przekroju żyły 2,5 mm², a do obwodów oświetleniowych – o przekroju żyły co najmniej 1,5 mm². Osobne obwody zróbmy do kuchni, łazienki, pokojów oraz do pomieszczeń gospodarczych. Do obwodów siłowych nie stosujmy bezpieczników większych niż 16 A, a do obwodów oświetleniowych – 6 A. Nie zapominajmy o ochronie sprzętu elektronicznego – zastosujmy ogranicznik przepięciowy. Dopilnujmy, by przewody w instalacji elektrycznej były połączone solidnie (zaciskami śrubowymi lub poprzez lutowanie), a kable przymocowane do podłoża specjalnymi uchwytami, opaskami lub ułożone w korytkach (uważajmy tylko, by nie przebić kabli gwoździami). Osprzęt zamocowany do boazerii lub innych materiałów palnych zabezpieczmy blaszaną podkładką.
Jeśli to możliwe, nie stosujmy przedłużaczy, a jeżeli jest to konieczne, zasilajmy przedłużaczem tylko jedno urządzenie o dużej mocy, na przykład żelazko, termowentylator, pralkę, odkurzacz.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi