Jak zbudować grill ceglany


Dużo osób nie wyobraża sobie ogrodowego życia bez grilla i przygotowywania potraw na świeżym powietrzu. Można wykorzystać do tego celu niewielkie przenośne grille, jednak takie rozwiązanie sprawia wrażenie tymczasowego. Jeśli jesteśmy entuzjastami ogrodowego życia towarzyskiego - lepiej zbudujmy solidny grill ceglany.

Grill jest bardzo ważnym elementem kompozycji przestrzeni wokół domu. Dobrze zaprojektowany i starannie wykonany jest czymś więcej niż ogrodową kuchnią. Staje się ozdobą, dodaje też ogrodowemu wnętrzu swojskości i przytulności. Dlatego jego wygląd i materiały, z jakich jest zbudowany, powinny pasować do elewacji budynku i innych elementów wyposażenia działki.
Ważna jest jego lokalizacja. Grill powinien być tak usytuowany, by odgłosy i zapachy związane z jego użytkowaniem nie przeszkadzały sąsiadom. Nad paleniskiem nie powinny się zwieszać korony drzew.

O czym warto pamiętać

- Grill będzie stabilny, jeśli zostanie posadowiony na fundamencie zagłębionym w ziemi na około 60 cm.
- Materiał stosowany do budowy grilla musi być trwały, odporny na wysoką temperaturę i warunki atmosferyczne oraz łatwy do czyszczenia (klinkier, granit). W przypadku wykorzystania piaskowca, który łatwo chłonie zabrudzenia, konieczna jest jego kilkakrotna impregnacja.
- Do murowania ścian z cegły klinkierowej należy używać zaprawy cementowej, a nie wapiennej. Wszelkie zabrudzenia powstałe w trakcie murowania trzeba zmywać od razu, zanim zaschną, bo później są trudne do usunięcia.
- Aby ogień dobrze się palił, na płycie paleniska należy wykonać przewierty, które zapewnią przepływ powietrza, czyli lepszy ciąg. Warto też zbudować wokół paleniska murki osłaniające je przed wiatrem.
- Ruszt powinien być wykonany z trwałego, nierdzewnego materiału, najlepiej z kwasoodpornej stali. Wysokość, na jakiej się znajduje, najlepiej jest dostosować do wzrostu osoby, która najczęściej będzie pełniła funkcję mistrza kuchni.
- Obok grilla warto zaprojektować blat do przygotowywania jedzenia. Znacznie ułatwi on jego późniejsze użytkowanie. Pod nim można wbudować szafkę na akcesoria i węgiel drzewny. Wysokość blatu powinna być dostosowana do wzrostu osoby, która najczęściej będzie przy nim stała.
- Wokół budowanego grilla należy położyć nawierzchnię z ogniotrwałego materiału (w promieniu co najmniej 60 cm).
- Grill wymaga przestrzeni. Dookoła paleniska powinno być miejsce dla kucharza i gości.

Grill jest tylko jednym z elementów wygodnego miejsca wypoczynkowego. Razem z drewnianą altanką i mini­oczkiem wodnym tworzy sprzyjającą relaksowi całość. Obfitość schowków i blatów roboczych zapewnia komfort pracy przy przygotowywaniu posiłków.
Grill i schowki są zbudowane z klinkieru, tak dobranego, by pasował do elewacji budynku, natomiast blaty wykonano ze szlifowanego i impregnowanego piaskowca (jest on trwalszy od piaskowca łamanego). Ruszt jest osadzony na kołkach wmurowanych w ścianę grilla. Można go umieścić na dwóch poziomach – bliżej lub dalej od ognia.
Metalowe drzwiczki zamocowane z przodu grilla skrywają palenisko, w którego dnie zostały przewiercone otwory umożliwiające przepływ powietrza i lepsze spalanie. Żeby popiół, który przedostaje się przez otwory, nie zaśmiecał powierzchni pod grillem (wykorzystanej jako schowek), wykonano płytę popielnika. Plac, na którym znajduje się grill, jest zbudowany z łamanego piaskowca. Jednak jego najbliższe otoczenie wyłożono trwalszym materiałem – kostką granitową. Podobną kostką można wybrukować podjazd i inne nawierzchnie w ogrodzie, by z otoczeniem grilla tworzyły całość.

Grill, szafki i duży stół z ławami pod dachem altany służą przyjemnemu wypoczynkowi.

Niewielki skrywający palenisko krąg dobrze się wpisuje w przestrzeń ogrodu.

Budowa grilla

Widok z góry

eglany grill i drewniane ogrodzenie o klinkierowych słupkach tworzą wdzięczną całość.

Budowa grilla

Widok z góry

Grill został ukryty w zacisznym i odosobnionym miejscu ogrodu niedaleko ogrodzenia, którego płaszczyzna tworzy dobre tło. Bezpretensjonalne, ale oryginalne ogrodzenie posesji jest wykonane z drewna i klinkieru; grill ma podobny charakter i został zbudowany z tych sa­mych materiałów. Blaty z dwóch stron paleniska wykonano z betonowych płyt – materiału trwałego, lecz mniej dekoracyjnego od szlifowanego piaskowca. Pod nimi umieszczono wygodne szafki na potrzebne akcesoria. Ruszt ze stali kwasoodpornej jest osadzony na kołkach wmurowanych w ścianę. Można go przekładać bliżej lub dalej od ognia (na jeden z trzech poziomów). Pod nim znajduje się palenisko, w którym zrobiono otwory zwiększające przepływ powietrza i polepszające spalanie. Ten grill nie ma popielnika – popiół przez otwory w palenisku spada na powierzchnię pod grillem. Okap z blachy nadaje całości wygląd nieco lżejszej konstrukcji i chroni przed deszczem.
Ze względu na mniej formalny charakter ogrodu placyk wokół grilla wykonano z podkładów kolejowych, jednak w najbliższym otoczeniu paleniska zastosowano kostkę granitową. Dzięki zainstalowanemu tu oświetleniu powstało kameralne wnętrze ogrodowe świetnie funkcjonujące także po zmroku.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi