Jak zbudować kładke, pomost nad wodą


Plusk wody, kolorowe ważki, szum roślin tworzących szuwary i my na wygodnym leżaku opierający bose stopy o nagrzane słońcem deski... To nie wakacje na Mazurach. Tak możemy odpoczywać we własnym ogrodzie. Pod warunkiem że założymy oczko wodne i zbudujemy nad nim drewniany podest lub pomost. Obszerny albo mały, dla całej rodziny lub dla koneserów samotności. Nie tylko stanie się ulubionym miejscem letniego wypoczynku, lecz także nada naszemu ogrodowi szczególny charakter.

Z innej perspektywy. Przy budowie tego oczka sprytnie wykorzystano różnicę poziomów terenu. Jego brzeg od strony domu tworzy ściana oporowa, dzięki czemu lustro wody znajduje się powyżej powierzchni gruntu. Na drugim brzegu zbudowano system podestów, z których można obserwować otoczenie tak, jakby siedziało się na dachu budynku.

Na okrągło. Kompozycja placu wypoczynkowego została oparta na różnej wielkości okręgach wyznaczonych z tego samego miejsca. Fragment wybrukowany kostką to miejsce spotkań i spożywania posiłków, podest z ryflowanych desek sprzyja spokojnej zadumie nad wodą. Różnice między nimi podkreślono, stosując materiały o kontrastowym zabarwieniu i układając je w różnych kierunkach.

W symbiozie. Propozycja dla zamiłowanych przyrodników. Jeden krok z domu – jesteśmy na pomoście, drugi – już w wodzie. Podest niczym klamra spina dwa odrębnie bytujące światy: naziemny i podwodny. Jest znakomitym miejscem do obserwacji życia w stawie oraz pozwala na stałe i bliskie z nim obcowanie.

Szczęśliwe wykończenie. Równo przycięte deski, z których zbudowano podest, ujmują w ramy wodną część ogrodu. W tym przypadku nawet porządkują tę nieco niespokojną kompozycję.

W parze. Zaciszne miejsce wypoczynku – podest sąsiadujący z kipiącym od roślin i zwierząt stawem. Gdy zacznie doskwierać grzejące zbyt mocno słońce, można schronić się w altanie.

Na poziomie. Sposób na różnicę poziomów między domem a ogrodem – podest, który spełnia jednocześnie funkcję tarasu. I dodatkowa przyjemność – możliwość wyjścia na boso wprost na deski ogrzane słońcem.

W odosobnieniu. W poszukiwaniu spokojnego miejsca podest zlokalizowano z dala od tętniącego rodzinnym życiem otoczenia domu. Od reszty ogrodu oddziela go dodatkowo tafla wody, a jedyna droga na podest wiedzie po kamieniach

Nie pod sznurek. Brzeg podestu nie musi być prosty. Niedużym nakładem pracy można nadać mu dowolny – dopasowany do reszty otoczenia – kształt. Gwarancją sukcesu będzie w tym przypadku staranność i dokładność wykonania.

Piękno prostoty. Na niewielkiej przestrzeni udało się zmieścić wszystko, co warto mieć w ogrodzie. Oczko wodne, a przy nim drewniany podest, który jednocześnie pełni funkcję tarasu. Różnorodność zieleni zapewniają rośliny posadzone w pojemnikach.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Niemcy. Własny dom w Unii

Jak zrobić .Czapka kominowa.