Jaką brame wybrać


Powinna nie tylko podkreślać styl domu, ale także zapewnić wygodny wjazd na posesję. Zanim wybierzemy bramę, zastanówmy się, czy spełnia oba te warunki.

O tym, gdzie będzie się znajdował wjazd na działkę, trzeba zadecydować już na etapie projektowania domu. Brama nie może utrudniać ruchu i zagrażać bezpieczeństwu na drodze prowadzącej do posesji, dlatego też skrzydła i furtki muszą się koniecznie otwierać do wewnątrz działki. Następnie należy wybrać szerokość bramy wjazdowej. Przede wszystkim powinna ona zagwarantować łatwy i wygodny wjazd samochodem osobowym. Trzeba też jednak pamiętać, że oprócz takich samochodów osobowych na teren posesji mogą wjeżdżać również większe. Dlatego brama prowadząca na działkę nie powinna mieć mniej niż 3 m szerokości. W zależności od ilości miejsca, jaką dysponujemy na podjeździe, mamy do wyboru dwa rodzaje bram – przesuwne i skrzydłowe (zwane też rozwieralnymi lub uchylnymi).

Skrzydło bramy przesuwnej jest prowadzone za pomocą prowadnicy i słupka prowadzącego, który utrzymuje je w pionie. Słupek skrajny chroni skrzydło przed wysunięciem się z prowadnicy.

Bramy przesuwne

To najlepsze rozwiązanie, gdy na podjazd pomiędzy bramą a garażem jest niewiele miejsca.
Skrzydło takiej bramy jest montowane od wewnętrznej strony posesji i przesuwa się wzdłuż ogrodzenia.
Producenci oferują bramy otwierające się w prawą lub lewą stronę w zależności od potrzeb. Brama przesuwna samonośna ma przeciwwagę zajmującą dodatkowo 30-40% szerokości skrzydła. Dzięki temu jest ono zawieszone nad wjazdem, nie dotyka go, a w świetle bramy nie wymaga dodatkowego podparcia. Wysokość prześwitu pomiędzy zawieszonym skrzydłem a nawierzchnią wynosi 10-15 cm. Śnieg, liście i piasek nie przeszkadzają w prawidłowym i swobodnym ruchu bramy.
Jeśli zdecydujemy się na wersję przesuwną samonośną, należy unikać montażu furtki po tej stronie, po której znajduje się jej przeciwwaga.
Poruszające się w tym kierunku skrzydło w pozycji otwartej może zasłaniać furtkę, dlatego znacznie wygodniejszy w eksploatacji jest montaż furtki po drugiej stronie bramy. Wśród bram przesuwnych są takie, które nie mają przeciwwagi – są to bramy szynowe. Poruszają się na kółkach po szynie zamocowanej w nawierzchni wzdłuż bramy.
Wadą takich bram jest to, że gromadzący się piasek i liście – a zimą śnieg lub zamarzający deszcz – mogą skutecznie utrudniać ich otwieranie i zamykanie.

Uwaga! Otwór na bramę przesuwną powinien być od niej większy o rozstaw śrub fundamentowych (około 40 cm).

Bramy skrzydłowe

Są niezastąpione, gdy działka jest bardzo wąska, na przykład w zabudowie szeregowej. Są zbudowane z jednego lub dwóch skrzydeł zamocowanych na zawiasach do bocznych filarów. Standardowe bramy mają szerokość od 2 do 5 m, a ich maksymalna wysokość może sięgać 2,4 m. Jeśli decydujemy się na zastosowanie bramy skrzydłowej, musimy mieć na posesji odpowiednio długi podjazd – tak aby samochód po wjechaniu na niego mógł opuścić pole, po którym poruszają się skrzydła, i uniknął w ten sposób przypadkowego uderzenia przez wprowadzoną w ruch bramę. Skrzydła bram rozwieralnych najczęściej montuje się na słupkach ogrodzenia, jednak w przypadku tych o większej wadze należy zastosować specjalnie skonstruowane słupki, które przeniosą większy ciężar bramy. Do słupków ogrodzenia lub dodatkowych, oddzielnych słupków są mocowane zawiasy, na których zawiesza się skrzydła bramy. W przypadku słupków betonowych oraz murowanych zawiasy przykręca się śrubami, a jeżeli słupek jest stalowy, zwykle zawias musi być przyspawany. Oferowane obecnie bramy mają zawiasy, które zabezpieczają skrzydła przed kradzieżą.
W celu ochrony bram rozwieralnych przed przypadkowym otwarciem montuje się pionowy rygiel blokujący, a niekiedy także zamek z klamką. Niezbędne jest wtedy przygotowanie w nawierzchni otworu lub specjalnej kształtki, w którą będzie wsuwany rygiel. Przed otworzeniem bramy może zabezpieczyć również metalowy ogranicznik mocowany do podłoża od strony ulicy (o maksymalnej wysokości około 10 cm, wyższy może być niebezpieczny dla nisko zawieszonych samochodów wjeżdżających na posesję). Otwór na bramę skrzydłową powinien być o 18-27 cm szerszy niż światło wjazdu.

Uwaga! Przed niekorzystnym wpływem czynników atmosferycznych metalowe bramy zabezpiecza się, poddając je cynkowaniu lub malując podkładowymi farbami antykorozyjnymi. Drewniane bramy chroni impregnacja, bejcowanie lub lakierowanie.

Do bram przesuwnych o dużych gabarytach ze względu na ciężar i bezwładność skrzydła wprowadzanego w ruch zaleca się stosowanie napędów elektromechanicznych.

Trasa podjazdu ze względu na kąt otwierania się skrzydeł nie może skręcać tuż za bramą.

Wielu producentów oferuje możliwość kupna metalowej ramy i wypełnienie jej dowolnym materiałem we własnym zakresie. Koszt takiej ramy to około 1600 zł, a koszt drewnianego wypełnienia – około 600 zł.

Z jakiego materiału

Skrzydła bram zarówno rozwieralnych, jak i przesuwnych mogą mieć różne wypełnienia. Oferowane na rynku bramy mają je najczęściej stalowe lub drewniane. Stalowe to z reguły różnego rodzaju kształtowniki, profile zimnogięte aluminiowe sztachety mocowane do stalowej ramy bramy.  Nadal popularne jest wypełnienie skrzydła bramy drewnianymi sztachetami. Dostępne są także wypełnienia w postaci sztachet z tworzyw sztucznych. Nadal dużym powodzeniem cieszą się też ozdobne bramy z elementów kutych z żelaza i ze stali. Dzięki wykończeniu bram metodą malowania proszkowego producenci są w stanie dostarczyć klientowi bramę w jednym z ponad 200 oferowanych kolorów. Rodzaje bram

Bramy przesuwne mogą być samonośne..

...albo szynowe.

Bramy uchylne mają jedno...

...albo dwa skrzydła.

OFERTA FIRM

Bramy rozwieralne
ART MET
Producent: ART MET
Rodzaj: dwuskrzydłowa
Materiał: pręty kręcone, możliwość wstawienia rozetek
(za dodatkową opłatą)
Wymiary: szerokość 350 cm, wysokość 145 cm
Wykończenie: ocynkowana (malowanie za dodatkową opłatą 35 zł/m²)
Cena: 2257 zł
FPHU WIŚNIOWSKI
Producent: FPHU WIŚNIOWSKI
Rodzaj: dwuskrzydłowa (Lux)
Materiał: konstrukcja: pręt 60 x 40 mm, wypełnienie: pręt 14 x 14 mm
Wymiary: szerokość 350 cm, wysokość 145 cm
Wykończenie: cynkowana ogniowo
Cena: 2635 zł
FPHU WIŚNIOWSKI
Producent: FPHU WIŚNIOWSKI
Rodzaj: dwuskrzydłowa (Styl)
Materiał: konstrukcja: pręt 60 x 40 mm, wypełnienie: pręt 12 x 12 mm
Wymiary: szerokość 350 cm, wysokość 145 cm
Wykończenie: cynkowana ogniowo
Cena: 2037 zł
KONSPORT
Producent: KONSPORT
Rodzaj: dwuskrzydłowa
Materiał: konstrukcja: kształtownik stalowy ocynkowany, wypełnienie: palisadowe – kształtownik stalowy 25 x 25 x 1,5 mm
Wymiary: szerokość 400 cm, wysokość 150 cm
Wykończenie: cynkowana ogniowo
Cena: 1100 zł
KONSPORT
Producent: KONSPORT
Rodzaj: dwuskrzydłowa
Materiał: konstrukcja: kształtownik stalowy ocynkowany, wypełnienie: sztachety profilowane z blachy montowane do konstrukcji
Wymiary: szerokość 400 cm, wysokość 155 cm
Wykończenie: cynkowana ogniowo
Cena: 900 zł (wypełnienie jednostronne), 1170 zł (wypełnienie dwustronne)
WERTH-HOLZ


Producent: WERTH-HOLZ
Rodzaj: dwuskrzydłowa (Oxford)
Materiał: konstrukcja: rama z drewna klejonego o wymiarach 5,5 x 12 cm, wypełnienie: sztachety z materiału o wymiarach 4 x 10 cm
Wymiary: szerokość 300 cm, wysokość 100-120 cm
Dodatkowo w cenie: okucia stylizowane, ocynkowane i czernione (nierdzewne)
Cena: 1640 zł


Bramy przesuwne

DISPACT


Producent: DISPACT
Rodzaj: samonośna
Materiał: konstrukcja: kształtowniki stalowe, wypełnienie: kształtownik stalowy 30 x 18 mm
Wymiary: szerokość 350 cm, wysokość 155 cm
Masa*: do 200 kg
Wykończenie: cynkowana ogniowo
Cena: 3172 zł


DISPACT
Producent: DISPACT
Rodzaj: samonośna
Materiał: konstrukcja: kształtowniki stalowe, wypełnienie: kształtownik stalowy 30 x 18 mm
Wymiary: szerokość 400 cm, wysokość 165 cm
Masa*: do 200 kg
Wykończenie: malowana antykorozyjnie
Cena: 3172 zł
FPHU WIŚNIOWSKI


Producent: FPHU WIŚNIOWSKI
Rodzaj: samonośna (Classic)
Materiał: konstrukcja: kształtowniki stalowe, profil jezdny z kształtownika półzamkniętego 95 x 85 mm, wypełnienie: pręt 14 x 14 mm
Wymiary: szerokość 350 cm, wysokość 145 cm
Masa*: 140 kg
Wykończenie: cynkowana ogniowo
Cena: 1793 zł

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi