Jaki tynk wewnętrzny?


Latem zakończyliśmy stan surowy zamknięty. Teraz pora na tynki. Projekt zakłada wykonanie trójwarstwowych tynków tradycyjnych wykończonych gładzią gipsową, ja wolałbym tynk gipsowy, bo będzie taniej. Zależy mi na szybszym wykończeniu domu. Czy taka zamiana rzeczywiście da także oszczędność czasu? Mój dom ma około 200 m² powierzchni użytkowej.

W domu o po­wierzchni użytkowej 200 m² tynki mają około 700 m². Jeśli prace powierzymy czteroosobowej brygadzie tynkarzy, to ułożenie tradycyjnego tynku cementowo-wapiennego ręcznie lub maszynowo trwa do 10 dni.
Po 3-4 tygodniach, czyli po całkowitym wyschnięciu tynku, można przystąpić do układania gładzi. Zajmie to w przybliżeniu 5 dni. Po kolejnych 3 dniach można przeszlifować suchą gładź i przystąpić do pozostałych prac wykończeniowych. To w sumie daje 45 dni od rozpoczęcia prac.
Decydując się na tynki gipsowe układane maszynowo, czyli za pomocą agregatu tynkarskiego, możemy znacznie skrócić ten czas. Na ułożenie tynku potrzeba 5-6 dni. Potem pozostaje 10-14 dni na jego wysuszenie. Do prac wykończeniowych można zatem przystąpić już po 20 dniach od rozpoczęcia prac, a więc prawie cztery tygodnie szybciej.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi