Jakie kolektory kupić?


Jaka powinna być powierzchnia kolektora słonecznego w zależności od rodzaju (płaski czy rurowy) i jak duży zasobnik na ciepłą wodę będzie potrzebny do pokrycia zapotrzebowania na ciepłą wodę dla dwóch osób w miesiącach letnich, kiedy wody nie będzie podgrzewał kocioł c. o.? Ja i moja żona zużywamy średnio 50 l ciepłej wody na dobę.

W naszych warunkach nie ma większego znaczenia, czy do podgrzewania wody użytkowej wykorzysta się kolektory próżniowe, czy dobrej jakości kolektory płaskie. Wprawdzie te pierwsze mogą dostarczyć więcej ciepła w czasie, gdy promieniowanie słoneczne jest rozproszone, ale szklane rury, wewnątrz których jest umieszczony absorber, w pewnych warunkach mogą przepuszczać mniej promieni słonecznych niż szyba kolektora płaskiego. Warto pamiętać, że kolektory słoneczne z założenia pokrywają jedynie 60-70% zapotrzebowania na ciepło do podgrzewania wody, resztę muszą zapewnić źródła konwencjonalne.
Zalecana powierzchnia typowych kolektorów płaskich mających służyć do podgrzewania wody to 1,5 m² na mieszkańca domu, a więc w państwa sytuacji wystarczą kolektory o łącznej powierzchni 3 m². Pojemność zasobnika wody w takim przypadku powinna wynosić 200 dm³.
Radzimy jednak zlecić wykonanie dokładnego projektu instalacji, w którym będzie uwzględniona charakterystyka konkretnych urządzeń mających się w niej znaleźć.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi