Jakie płytki na ścianie


Duże czy małe, a może tylko na fragmencie ściany? Jak położyć płytki ceramiczne, aby nie tylko pełniły swą funkcję, ale też były efektowną dekoracją?

Różnorodność kształtów, wymiarów i wzorów płytek sprawia, że jest wiele możliwości ich użycia. Dlatego wybierając ten rodzaj wykończenia ścian w łazience, można sobie pozwolić na dużą swobodę. Równocześnie warto pamiętać, że często decydujący wpływ na efekt końcowy ma sposób ich ułożenia.

Cała ściana w płytkach

Do niedawna było to najczęściej spotykane rozwiązanie. Trzeba jednak wiedzieć, że taki sposób wykończenia może przynieść również efekt niepożądany. Wyłożenie ścian płytkami od podłogi do sufitu znacznie zmniejsza i obniża wnętrze – może sprawić, że będzie wywoływało przytłaczające wrażenie.
W małej łazience ułożenie płytek aż do sufitu często bardziej zacieśnia pomieszczenie i wywołuje wrażenie duszności. Aby tego uniknąć, trzeba wybrać płytki o gładkiej powierzchni w chłodnych pastelowych kolorach. Natomiast w dużym salonie kąpielowym warto użyć płytek w ciepłych kolorach lub płytek z miękką, „trójwymiarową” fakturą. Dzięki nim łazienka stanie się bardziej przytulna, a przestrzeń będzie sprawiać wrażenie opanowanej.
Na odbiór wnętrza wpływa też kształt i wielkość płytek. W zbudowaniu zwartej, zamkniętej i uporządkowanej przestrzeni pomogą nam niewielkie kwadratowe płytki, przykładowo dziesiątki lub dwudziestki. Jeśli jednak ściany w łazience mają być tłem dla mebli, warto zastosować duże płytki lub jednolitą kolorystycznie mozaikę w jasnych pastelowych kolorach.
Wszystkie płytki prostokątne układane pionowo sprawiają, że pomieszczenie wydaje się wyższe, dlatego nie należy ich stosować w pomieszczeniach wąskich i małych – mogą wtedy wywołać efekt studni. Modne płytki w kształcie wydłużonego prostokąta układane poziomo poszerzają i obniżają wnętrze.
Do wyłożenia całych ścian małych łazienek warto wybierać te płytki, które wraz ze spoinami utworzą tło dla innych elementów wnętrza. Polecane są kafelki w jasnych kolorach, przeznaczone do układania z bardzo wąskimi fugami lub bezspoinowego. Dobrze sprawdzi się w tej roli gres polerowany.
Częstym rozwiązaniem jest też zestawienie ciemnych płytek na dole z jasną górą połączone ozdobnym szerokim pasem lub cienkim wałkiem. Miejsce styku wypada najczęściej na wysokości urządzeń sanitarnych.
W mniejszych lub wąskich pomieszczeniach płaszczyznę płytek lepiej zakończyć co najmniej kilkanaście centymetrów pod sufitem.

Małe czy duże?


W obszernym pokoju kąpielowym dobrze wyglądają ułożone do sufitu duże płytki (tu o wymiarach 33,5 x 50 cm) dostosowane wymiarami do płytek podłogowych.

W dużej przestrzeni dobrze prezentują się wyłożone mozaiką całe powierzchnie ścian. Niewielkie płytki w połączeniu z gęstą, delikatną siatką fug tworzą spokojne tło dla wysmakowanych w formie urządzeń ceramicznych.

Wykończenie całej ściany małymi płytkami stosuje się często w niewielkich pomieszczeniach, są wtedy równoważnym elementem dekoracyjnym. Ułożona aż do sufitu szara, metalizująca mozaika z wyraźnym rysunkiem fug daje efekt dynamicznej, rozedrganej ściany.

Układanie płytek zakończono tuż przed sufitem. Ułożone pionowo listwy dekoracyjne wydłużają ścianę.

Jasne płytki powiększają łazienkę, pokrywają niemal całą ścianę, a jednocześnie wprowadzają spokojne poziome podziały. Ponieważ nie są ułożone do samego sufitu, łazienka wydaje się wyższa i przestronniejsza.

Jeśli nie chcemy zmniejszać powierzchni łazienki, warto zakończyć układanie płytek pod sufitem. Krawędź płaszczyzny płytek poniżej sufitu podkreśla ciemniejsza listwa. Wykonanie cokołu z takich samych płytek jak podłoga sprawiło, że pomieszczenie wydaje nam się większe.

Rada

 Najlepiej, aby wymiary płytek były wielokrotnością zamierzonej wysokości, inaczej trzeba je będzie ciąć. Wtedy należy rozpocząć ich układanie od góry, tak aby elementy cięte znalazły się tuż przy podłodze.
- Pamiętajmy, że fugi podłogowe i ścienne powinny się ze sobą „zgadzać” w miejscach, w których się schodzą, dlatego najlepiej wybierać płytki w tym samym wymiarze lub takie, które należą do tej samej serii.
- Układanie dużych płytek wymaga dobrego projektu. Nie powinno się ich ciąć, ponieważ duże cięte elementy tuż nad cokołem mogą wywołać chaos, zaburzyć harmonię wnętrza. Łatwiejsze i bezpieczniejsze jest użycie mniejszych lub modułowych, czyli całych kolekcji o wymiarach będących wielokrotnością najmniejszej płytki z zestawu.

Płytki do określonej wysokości

Jeśli wykładamy płytkami tylko dolny fragment ścian, decyzja, gdzie go zakończyć, nie powinna być przypadkowa. Ryzykowne jest zwłaszcza ich „odcięcie” w połowie ściany, może ono wywołać wrażenie wybrakowania, niedokończenia. Tylko przemyślana kompozycja zharmonizowana z innymi elementami wnętrza będzie dobrze wyglądać na ścianie. Najlepiej znaleźć w łazience punkt odniesienia, to wprowadzi ład do wnętrza.
Może go wyznaczać wysokość drzwi, miejsce okien czy lustra nad umywalką.
Często o wysokości, do której układamy płytki, decyduje potrzeba zabezpieczenia ściany nad umywalką (wysokość 110-120 cm) lub nad wanną (180-200 cm). Jeśli elementem odniesienia będzie stelaż do montażu sedesu lub bidetu, układanie płytek zakończymy na wysokości 120-150 cm.
Płaszczyznę płytek można wykończyć dekoracyjną listwą, wałkiem albo gzymsem.
Coraz częściej elementem wykańczającym są też dekory lub rząd płytek z tej samej serii, ale w innym, kontrastowym kolorze. Takie płytki nie tylko wykończą powierzchnię ściany czy też wyraźnie zaznaczą granicę dwóch powierzchni, ale również ozdobią ją i ożywią.
Wprowadzenie poziomej linii dzielącej ścianę może ją optycznie obniżyć, co czasem poprawia proporcje wnętrza. Ważne są również kształt i wielkość użytych płytek. Lepszy efekt przyniesie ułożenie płytek poziomo.

Punkt odniesieniaUkładanie płytek zakończono w jednej czwartej wysokości okna. Ściany pomalowane farbą w kontrastowym kolorze, z powtarzającym się na nich motywem rybek tworzą spójną kompozycję z płytkami.

Okładzina z płytek sięga do wysokości stelaża instalacyjnego miski sedesowej. Płytki modularne umożliwiły stworzenie spójnej geometrycznej kompozycji.

Wyrazista bordiura z motywem roślinnym jest mocnym akcentem ściany. Wraz z symetrycznie umieszczonymi umywalkami i lustrami tworzy zamkniętą kompozycję.
Autor: Andrzej Szandomirski

Pas płytek został wykończony dekoracyjnymi półeczkami we wnękach, które utworzyły wyraźną granicę między płytkami a pomalowaną ścianą.

Ściany zostały pokryte płytkami od podłogi do parapetu okna. Płytki wokół lustra tworzą ramę. Ich połączenie z pomalowanymi na niebiesko ścianami tworzy jasne stonowane wnętrze.


Fragment ściany

Coraz częściej płytkami pokrywa się jedynie fragment ściany. Zazwyczaj są to miejsca szczególnie narażone na zachlapanie i zabrudzenia, a więc okolice sprzętów łazienkowych. W tej roli najlepiej sprawdzą się płytki szkliwione o gładkiej, płaskiej i jasnej powierzchni – łatwiej utrzymać je w czystości, nie widać na nich śladów zachlapań.
Przy umywalce, sedesie i bidecie należy chronić ścianę minimum 30 cm w każdą stronę. Wokół natrysku do wysokości 220 cm, wtedy płytki tworzą ramę dla kabiny prysznicowej.
Użycie ich na niewielkiej powierzchni to nie tylko zabezpieczenie ścian, ma ono też duże znaczenie kompozycyjne. Płytki mogą podkreślać kształt i formę sprzętów łazienkowych. Wyspy ceramiczne oprócz praktycznej pełnią również funkcję dekoracyjną.
Płaszczyzny wyłożone płytkami mogą przybierać regularne formy geometryczne, tworzyć barwne układanki lub powierzchnie o nieregularnych brzegach, takie jak schodki czy płynne linie. Przyjmują różne formy geometryczne – od prostokątów lub kwadratów do bardziej dynamicznych rombów i elips, które ożywiają powierzchnię ściany. Mogą też tworzyć kontrast z farbą na ścianie lub wtapiać się w nią. Efektownie wyglądają jasne, rozbielone na tle farby w intensywnym kolorze lub odwrotnie – te w żywych barwach na jasnym tle.

Powierzchnia ściany wykończona płytkami została zaokrąglona. Dzięki temu tworzy spójną kompozycję z miękkimi, płynnymi liniami umywalki i wanny.

W tej łazience płytki położono na ścianach tylko w strefach mokrych. Ich pomarańczowa barwa ożywia ścianę i jest jej kolorową dekoracją

Ułożone schodkowo płytki otwierają przestrzeń skośnej ściany. Tworzą kompozycję, która stała się tłem dla krzesła. Na ścianie „uwolnionej” przez płytki zawieszono płytki w ramkach, które odgrywają rolę obrazów.

Ułożone tylko wokół umywalki płytki chronią ścianę przed zachlapaniem. Równocześnie tworzą przyciągającą wzrok kompozycję, która przypomina obraz zamknięty w dekoracyjnej ramie.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi