Jakie rewno do kominka.


W tym roku po raz pierwszy w życiu będę palił we własnym kominku. Jakie drewno kupić i jak je składować, żeby było i dobrze, i ładnie?

O przydatności drewna do spalania decyduje jego wartość opałowa, czyli ilość ciepła powstającego podczas spalania jednego kilograma surowca. Drewno miękkie jest lżejsze od twardego, zatem aby uzyskać tyle samo ciepła, trzeba spalić go więcej.
Drewno drzew liściastych jest najbardziej wartościowe. Ma mało żywicy, pali się równo i stosunkowo słabo dymi. Najbardziej cenione jest drewno twarde pozyskiwane z brzozy, buka, dębu, grabu, jesionu, klonu, robinii (zwane akacjowym) i wiązu. Gorsze jest drewno miękkie z lipy, osiki, topoli i wierzby.
Drewno drzew iglastych zawiera dużo żywicy, ma więc wysoką wartość opałową, ale podczas spalania silnie dymi. Powstaje też tłusta sadza, która oblepia przewody kominowe i szybę kominka. W drewnie świerkowym żywica jest nierównomiernie rozmieszczona między włóknami i podczas spalania trzaska i sypie iskrami, co dla wielu osób ma też swój urok. Sporo żywicy jest też w drewnie drzew owocowych, zwłaszcza w wiśniowym.

Sposób klasyczny: drewno ułożone pod zadaszeniem jest chronione przed wilgocią i ze wszystkich stron owiewane świeżym powietrzem.

 Dobre, bo suche

Wilgotne drewno źle się pali i silnie dymi. Zużywamy go znacznie więcej niż wysuszonego, bo część energii wytworzonej podczas spalania  jest wykorzystywana do procesu odparowania wody. Warto więc zadbać o to, by do palenia w kominku używać drewna dobrze wysuszonego. Można je kupić w składach opałowych lub w nadleśnictwach, choć co do stopnia wysuszenia trzeba przyjąć na wiarę zapewnienie sprzedających. Jeżeli kupimy drewno świeże, trzeba je ułożyć w stos i suszyć, najlepiej do następnego sezonu. Po mniej więcej roku składowania drewno osiąga optymalny stopień wysuszenia – jego wilgotność spada do 20-30% (nazywane jest wtedy powietrznie suchym), a po 18 miesiącach wynosi tylko 15% – takie drewno ma najwyższą wartość opałową. 


Sposób tradycyjny – tak układa się drewno w wielu rejonach kraju. W stosie na planie koła dostęp powietrza ze wszystkich stron jest jednakowy, a dachówkowate ułożenie szczap zapobiega zawilgoceniu drewna.

Jeżeli brakuje miejsca na ułożenie sągu drewna, można korzystać z rozwiązań nietypowych. Okrąglaki, zanim znajdą się w kominku, ozdabiają wiatę samochodową.

Jak składować?

Jeśli drewno zostało kupione w postaci dużych kłód, przed składowaniem najlepiej jest je porąbać na szczapy. Znacznie szybciej wtedy schnie, poza tym jest wygodne do użycia, bo łatwiej wkłada się je do paleniska. Następnie kawałki drewna należy ułożyć pod zadaszeniem lub w przewiewny stos uformowany tak, aby woda łatwo spływała po jego powierzchni na zewnątrz, a nie do środka – najlepiej, gdy szczapy są ułożone dachówkowato jedna na drugiej. Drewno nie powinno leżeć bezpośrednio na ziemi, ponieważ będzie chłonęło z niej wilgoć i może zacząć gnić. Nie należy go również składować na nieprzepuszczalnym podłożu (na przykład betonie albo folii), gdyż gromadząca się przy dnie stosu woda nie będzie miała odpływu i powstaną doskonałe warunki do rozwoju pleśni i innych grzybów niszczących drewno.
Najlepiej układać pocięte szczapy na ruszcie, tak aby zapewniona była cyrkulacja powietrza. Przed wykorzystaniem dobrze jest dosuszyć drewno w ciepłym pomieszczeniu, na przykład komorze pod paleniskiem kominka, albo na stojaku obok niego.


Oryginalny sposób przechowywania drewna: wykorzystano wolną przestrzeń, a przy tym spełnione są zasady dobrego suszenia.

Żeby ekonomicznie palić w kominku, warto przed użyciem dosuszać szczapy przez kilka dni, ciesząc się jednocześnie ich miłym zapachem.

Co z popiołem?

Czy popiół pozostały po spaleniu drewna można wykorzystać w ogrodzie? Mój znajomy rozsypuje go na powierzchni ziemi i przekopuje.
Popiół można wykorzystać jako nawóz zawierający znaczne ilości wapnia, potasu i fosforu. Najlepiej dodawać go do pryzmy kompostowej, jednak w ograniczonych ilościach, ponieważ silnie alkalizuje powstający kompost. Lepiej natomiast nie dodawać go bezpośrednio do podłoża, a szczególnie w pobliżu roślin, które lubią kwaśną glebę (na przykład: azalie, różaneczniki, wrzosy i wrzośce).

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi