Jakie są ogrodzenia klinkierowe.


Wykonane z naturalnego materiału – wypalanej gliny – są neutralne w wyrazie. Nie dominują nad otoczeniem i wszędzie pasują. Dobrze łączą się z innymi materiałami wykończeniowymi. Ich ciepła barwa jest doskonałą oprawą dla roślin.
Wesołe. Zgrabny ceglany murek, biała podmurówka i fantazyjne daszki tworzą ogrodzenie trochę jak z bajki. Solidne i wysokie, skutecznie strzeże tajemnic działki, ale nie przytłacza. Finezji dodają zadbane rośliny posadzone wzdłuż parkanu.


Efektowne. Lity mur mógłby być nudny i przytłaczający – a nie jest. To zasługa cegieł różniących się odcieniem i ceglanych łuków wzbogacających płaszczyznę ściany. Na tym tle świetnie prezentuje się posadzony w nieregularnych odstępach winobluszcz


Optymistyczne. Ciepła barwa klinkieru i desek tworzących przęsła wprawia w dobry nastrój. Jest też idealnym tłem do eksponowania roślin. Ogrodzenia z klinkieru o jasnych barwach nadają się do niewielkich posesji, bo nieco powiększają je optycznie.

Do pary. Udany mariaż domu i otaczającego go ogrodzenia. Wykonane z tej samej ryflowanej cegły licowej, z zachowanymi proporcjami brył. Nie wiadomo, gdzie się kończy parkan, a zaczyna budynek.

Warowne. Wysoki mur wraz z pełnymi bramą i furtką znakomicie spawdza się jako strażnik domowego zacisza. Do jego budowy użyto tej samej cegły klinkierowej co do budowy kominów. Dzięki prostej formie ogrodzenie nie konkuruje jednak z architekturą budynku.

Umowne. Symboliczną granicę terytorium wyznacza niewysoki murek, który wygląda, jakby wyrósł z klinkierowej nawierzchni. O tym, że to jednak ogrodzenie, przypominają regularnie rozmieszczone słupki.

Klasyczne. Płot ze śląskim rodowodem. Prosta forma słupków z klinkieru to odpowiednia oprawa dla ozdobnych kutych przęseł. Takie ogrodzenie pasuje do domów w tradycyjnym stylu.

Proste. Klinkierowa ścianka, takiż cokół i metalowe przęsła tworzą niezobowiązującą oprawę domu. Do wykończenia budynku użyto tego samego klinkieru co w ogrodzeniu. Cegły nieznacznie różnią się odcieniem, przez co jednolita ściana zdaje się falować niczym jesienne liście.

Dostojne. Wzorowane na wieżach murów obronnych słupki z kształtek klinkierowych niczym żołnierze stoją na straży dostojnej rezydencji. I chociaż przęsła zrobiono z delikatnych płaskowników, ogrodzenie i tak budzi respekt.

Z oświetleniem. Klinkierowe fragmenty ogrodzenia są powtórzeniem słupów podtrzymujących daszek przy domu. Ogrodzenie tworzy z budynkiem całość, a jego istotnym elementem są przyciągające uwagę słupy świateł. To przykład na to, że architektowi warto zlecić projekt nie tylko domu, ale i parkanu.

Postarzane. Wysoki mur wykończony postarzaną cegłą przywodzi na myśl romantyczne otoczenie starych posiadłości angielskich. Piękno cegieł wydobyto dzięki kontrastowemu zestawieniu powierzchni tynku z ich surową fakturą.

Zamiast firanki. Ażurowe przęsła ogrodzenia wypełniono wąskimi drewnianymi deszczułkami. Uzyskano w ten sposób interesującą przesłonę – pozornie przejrzystą, ale nie do końca pokazującą, co się dzieje po drugiej stronie. Podobnie jak w teatrze cieni można zobaczyć jedynie zarys obiektu.

Ekonomiczne. Ogrodzenie bardzo bogate w formie i dość masywne. Byłoby zbyt monumentalne, gdyby nie prześwity wypełnione metalowymi płaskownikami. Dzięki nim nie odcięto zupełnie posesji od reszty sąsiadującego terenu i – co ważne – do budowy zużyto znacznie mniej materiału.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi