Jakz robić podjazd do domu. Pomysły


jedno z najważniejszych i bardziej ruchliwych miejsc przy naszym domu. Aby podjazd był wygodny, jego rozplanowanie powinniśmy starannie przemyśleć. Jest poza tym naszą wizytówką, więc nieobojętny jest też sposób jego wykończenia.
Długa droga do domu
Gdy dom położony jest w głębi działki, podjazd zajmuje sporą część posesji. Warto interesująco zaaranżować dojazd do budynku.

Podjazd do domu

Przy prostych wjazdach sprawdzają się alejowe obsadzenia, które podkreślają drogę, jaka pozostaje do przebycia. Tutaj nietypowo – zamiast drzew – kolumnada z cisów.

Rozległa działka stworzyła okazję do niebanalnego poprowadzenia nawierzchni. Droga z kostki granitowej niczym rzeka opływa wyspę zieleni. Tuż za bramą rozwidla się na dojazd do garażu i dojście do domu.

Do domu na wzniesieniu można dotrzeć na dwa sposoby. Szerokim i wygodnym podjazdem i na skróty – po terenowych schodach.

Miejsce na pojemniki ze śmieciami powinno się tak zaprojektować, by tworzyło z ogrodzeniem integralną całość. Dojście do niego musi być wygodne nie tylko dla pracowników zakładu oczyszczania miasta, ale i dla nas.

Przy szerokim wjeździe nie trzeba oszczędzać miejsca. Bramę, furtkę i świetnie zakomponowany śmietnik można ustawić w jednej linii.

Gdy działka jest wąska, strefę wjazdu trzeba zaaranżować z pomysłem. Zamiast szerokich przesuwanych wrót – brama rozwieralna szyta na miarę. Wjazd na posesję cofnięto, a w wygospodarowanym w ten sposób miejscu umieszczono śmietnik.

Bramy przesuwne są wygodne i nie zabierają przestrzeni wewnątrz posesji. Jednak wzdłuż ogrodzenia należy wygospodarować miejsce na otwarte skrzydło.

Wybrukowany podjazd to dobre miejsce na ustawienie kosza do koszykówki. W ten sposób strefa wjazdu do domu stała się boiskiem do gry.

Rosnące na podjeździe drzewa stały się inspiracją do ułożenia nawierzchni. Sosnę rosnącą na niby-klombie otacza ułożona koncentrycznie kostka granitowa, wymuszając na dziedzińcu ruch okrężny.

Niewielką powierzchnię między domem a garażem pokryto w całości kostką betonową. Dzięki temu manewrowanie samochodem nie będzie trudne. Wejście do domu oddziela wygospodarowany wąski skrawek z zajmującymi niewiele miejsca roślinami.

Otulony budynkami wiejski dziedziniec wyłożono kamieniem polnym. Powierzchnię wokół pokryto roślinami. W ten sposób całość zrosła się w jedno.

Nietypowo rozplanowany budynek z tarasem od frontu wymagał bardzo przyjaznego podjazdu. Melanżowa kostka i rośliny w nawierzchni mają uprzyjemnić odpoczynek na tarasie.

Podjazd wykonany w stylu otaczającej go architektury budynków. Czysty, prosty, wygodny i funkcjonalny.

Ornament nawierzchni może symbolicznie oddzielać przestrzeń pieszą (od furtki do domu) od jezdnej. Dodatkową barierą jest roślinna wyspa.

Dobrze wykorzystane miejsce przy domu. Podjazd wybrukowany na całej szerokości garażu zadaszono. W ten sposób powstało wygodne miejsce na dodatkowe samochody. Boczna ścianka zasłania wnętrze ogrodu od sąsiedztwa.

Inny sposób na wizualny podział powierzchni. Dojście do domu wyznaczają paski kontrastowo zabarwionej kostki betonowej. Pomostem łączącym dwie strefy jest koncentryczny wzór nawierzchni przy garażu, nawiązujący do kształtu schodów wejściowych.

Im mniej miejsca, tym więcej pomysłów. Drzwi do domu ozdabiają brzoza i trawy. Rośliny te jednocześnie wizualnie oddzielają podjazd od wejścia.

Aby nawierzchnia podjazdu nie wydała się monotonna, można wprowadzić do jej wykończenia kilka różnych, ale pasujących do siebie materiałów.

Prosty sposób na upiększenie podjazdu. Przyklejona do schodów wejściowych niewielka rabata nie utrudnia manewrowania pojazdami, ale nadaje miejscu ogrodowy charakter.

Długi dojazd wzdłuż równie długiego dojścia do domu będzie rozdzielać w przyszłości żywopłot ze złocistych żywotników. Do tego czasu ozdobią go rośliny jednoroczne.    
WARTO WIEDZIEĆ- Dojazd do garażu powinien mieć nie mniej niż 3 m szerokości. Jeżeli jest jednocześnie dojściem do domu, jego szerokość powinna być 4,5 m.
- Elementy tworzące nawierzchnię powinny mieć co najmniej 6 cm grubości (dla samochodów osobowych) lub 8 cm (dla samochodów ciężarowych).
- Górna powierzchnia podjazdu powinna być położona 2-3 cm powyżej terenu przy niej, ze spadkiem 2-5% wzdłuż i 1-2% w poprzek drogi. Spadki te ułatwią odpływ wody z nawierzchni.
- Podjazd powinien mieć 20-30-centymetrową podbudowę z tłucznia lub ze żwiru i krawężnik ułożony na podkładzie betonowym (zapobiegnie rozjeżdżaniu się elementów nawierzchni).

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi