Klimatyzator za 3000 zł


Tegoroczna długa i mroźna zima, a po niej chłodna i leniwie nadchodząca wiosna uśpiły nieco naszą czujność. Nie dajmy się jednak zwieść. W końcu przyjdzie lato i - jeśli wierzyć meteorologom - będzie gorące. Ten, kto źle znosi upały, powinien się rozejrzeć za klimatyzatorem.

Decyzję o zakupie podejmiemy o tyle łatwiej, że ceny klimatyzatorów, do niedawna uważanych za towar luksusowy, znacznie się obniżyły. Jednym z powodów było przeniesienie przez producentów części fabryk do Chin. To spowodowało obniżenie kosztów produkcji i natychmiast znalazło bezpośrednie odbicie w cenach produktów.
Pojawiły się także nowe rozwiązania techniczne, na przykład pozwalające na samodzielny montaż klimatyzatora stacjonarnego. Taki klimatyzator, zgodnie z deklaracjami firm sprzedających, można zamontować bez problemu po obejrzeniu filmu instruktażowego. Możliwość rezygnacji z montażu przez autoryzowanego przedstawiciela producenta lub dystrybutora to kolejny krok w kierunku zwiększenia dostępności klimatyzatorów.

Przenośny lub stacjonarny

Mając do dyspozycji 1300-3000 zł, możemy się stać posiadaczami zarówno klimatyzatora przenośnego, jak i stacjonarnego. Główną zaletą klimatyzatorów przenośnych jest możliwość przemieszczania ich z jednego pomieszczenia do drugiego w zależności od potrzeb. Ta mobilność urządzenia jest bardzo wygodna i użyteczna. Biorąc pod uwagę przystępną cenę klimatyzatorów przenośnych, nie dziwi fakt rosnącego nimi zainteresowania, zwłaszcza w czasie letnich upałów.
Za 1500-2500 zł można kupić na przykład klimatyzator stacjonarny okienny lub ścienny. Jednak decydując się na taki zakup, warto sprawdzić, czy wybrane urządzenie wymaga zamontowania przez autoryzowanego instalatora. Taki wymóg spowoduje wzrost wydatków o 700-1200 zł. Cena ta może ulec zmianie w zależności od zakresu wykonywanych prac i regionu Polski.

1. Dlaczego te

Najważniejszym parametrem klimatyzatora jest jego moc chłodnicza. Nie może być za mała, bo wtedy klimatyzator nie spełni naszych oczekiwań, nie powinna też być zbyt duża w stosunku do potrzeb, bo to niepotrzebnie zwiększy koszt zakupu urządzenia, którego możliwości nie zostaną w pełni wykorzystane.
Aby określić szacunkowo ilość ciepła, jaką należy odprowadzić z pomieszczenia, żeby wytworzyć w nim komfortowe warunki, można się posłużyć prostym przelicznikiem uzależniającym moc chłodniczą od powierzchni pomieszczenia.
Przyjmuje się, że w nowych domach, o zgodnej z normami izolacyjności cieplnej ścian i okien, z jednego metra kwadratowego pomieszczenia należy odprowadzić około 100 W ciepła. Powierzchnia pomieszczeń w domu jednorodzinnym to przeciętnie od 10 do 40 m². Można zatem oszacować, nie popełniając większego błędu, że zakres mocy klimatyzatora powinien wynosić 1,0-4,0 kW. Jeśli kupi się klimatyzator o mocy około 2,5 kW, będzie nim można w dostateczny sposób ochłodzić większość pomieszczeń w domu.
Dobór wielkości klimatyzatora dobrze jest zawsze skonsultować ze sprzedawcą lub z instalatorem. Powinno się uwzględnić lokalizację ścian pomieszczenia w stosunku do stron świata i wielkości okien. Dla tak określonej mocy chłodniczej prześledzimy ofertę urządzeń dostępnych na rynku (patrz tabela).
Klimatyzatory możemy dzisiaj kupić nie tylko w firmach specjalizujących się w klimatyzacji, ale również w marketach budowlanych czy nawet sklepach internetowych ze sprzedażą wysyłkową.

2. Podobieństwa

Wszystkie klimatyzatory służą do ochładzania powietrza w pomieszczeniu. Mają dość prostą budowę i sterowanie dostosowane do potrzeb przeciętnego odbiorcy. To pozwoliło obniżyć ich koszt, dzięki czemu stały się dostępne dla większej grupy odbiorców.
Kupując klimatyzator, trzeba zwrócić uwagę na rodzaj czynnika chłodniczego, którym jest wypełniony. Klimatyzatory przedstawione w artykule wykorzystują freon R407C lub R410A. Są one przyjazne dla środowiska i tylko nieznacznie wpływają na warstwę ozonową Ziemi.
Od 2004 roku zakazana jest sprzedaż klimatyzatorów z freonem R22. Powodem jest jego niekorzystny wpływ na środowisko.

3. Różnice

Podstawowe różnice w budowie klimatyzatorów są związane ze sposobem ich działania, a konkretnie z tym, czy urządzenie jest stacjonarne, czy przenośne.

Budowa

Klimatyzatory przenośne. Są produkowane w dwóch wersjach – kompaktowej i rozdzielonej (split).
Klimatyzator kompaktowy ma skraplacz i parownik w jednej wspólnej obudowie. Część powietrza pobranego z pomieszczenia przepływa przez parownik, w którym się ochładza. Część omywa skraplacz, odbierając od niego ciepło. Ogrzane powietrze jest wyrzucane rurą na zewnątrz pomieszczenia. W miejsce usuniętego powietrza musi napłynąć świeże, które jest cieplejsze niż powietrze w pomieszczeniu. W rezultacie zmniejsza się więc wydajność chłodnicza klimatyzatora.
Rurę do usuwania powietrza odbierającego ciepło od skraplacza trzeba umieścić w otworze w ścianie lub wystawić na zewnątrz przez uchylone okno. To mało komfortowe rozwiązanie.
Klimatyzatory przenośne monoblokowe firm Desa, Zibro, Ravanson, Chigo mają zbliżoną moc chłodniczą. Różnią się wyglądem obudowy i kolorystyką.
W klimatyzatorach przenośnych typu split skraplacz i parownik są umieszczone w dwóch niezależnych obudowach połączonych ze sobą jedynie przewodami transportującymi freon (takie klimatyzatory znajdują się w ofercie firm Desa i Abatronic).
Średnice przewodów freonowych są niewielkie w stosunku do rozmiarów rur powietrznych, dzięki czemu otwory w ścianie, przez które można je wyprowadzić na zewnątrz, lub stopień uchylenia okna (jeśli są wystawione przez okno) mogą być znacznie mniejsze.
Pracy klimatyzatorów typu split nie towarzyszy niekorzystne zjawisko napływu ciepłego powietrza w miejsce powietrza usuwanego, wykorzystywanego do chłodzenia skraplacza. Skraplacz znajduje się bowiem poza chłodzonym pomieszczeniem i jest połączony z parownikiem jedynie przewodami freonowymi.
Jednostki zewnętrzną i wewnętrzną można rozdzielić na czas montażu, dzięki czemu jest on łatwiejszy. Nie ma potrzeby szerokiego otwierania okna ani przenoszenia jednostek zewnętrznych na czas pracy. To ważne, ponieważ urządzenia sporo ważą, na przykład klimatyzator AB100CMS – 9 kg, AC14E – 11 kg.

Klimatyzatory stacjonarne. Są dostępne w wersji okiennej lub ściennej. Klimatyzator okienny jest typowym przykładem urządzenia kompaktowego mającego w jednej obudowie i parownik, i skraplacz. Montuje się go w ścianie zewnętrznej domu, najczęściej poświęcając na to część okna. Klimatyzatory tego typu to Chigo KC-25/Ya i Fujitsu AKY 9F i LG W09ACR.
W klimatyzatorach ściennych typu split parownik i skraplacz znajdują się w oddzielnych obudowach. Parownik montuje się w ochładzanym pomieszczeniu, a skraplacz na ścianie zewnętrznej. Obie części urządzenia są połączone przewodami freonowymi. Wygląd i kolorystyka jednostki wewnętrznej (parownika) zależy od producenta. Klimatyzatory ścienne typu split są oferowane przez wszystkie prezentowane firmy.
Klimatyzatory ścienne montuje się w górnej części ściany pomieszczenia, nie zajmują więc, tak jak przenośne, miejsca na podłodze. W czasie pracy urządzenia okno nie musi być otwarte, ponieważ przewody freonowe są wyprowadzone w sposób trwały przez ścianę zewnętrzną budynku.
Firma Desa ma w swojej ofercie klimatyzatory ścienne przeznaczone do samodzielnego montażu za pomocą połączeń szybkozłącznych, bez potrzeby używania skomplikowanych narzędzi. To prawdziwa nowość, ponieważ montaż większości klimatyzatorów trzeba zlecić autoryzowanemu serwisantowi, który musi wytworzyć próżnię w instalacji freonowej i napełnić ją czynnikiem roboczym (freonem).

Kształt i kolorystyka obudowy

Producenci klimatyzatorów przywiązują dużą wagę do wyglądu urządzeń – ich kształtu i kolorystyki – starając się wyjść naprzeciw oczekiwaniom potencjalnych klientów. Różnorodność w wyglądzie oferowanych urządzeń pozwala na zaspokojenie potrzeb klientów o bardzo różnorodnych upodobaniach estetycznych.

Emisja hałasu

Poziom hałasu towarzyszący pracy klimatyzatora to bardzo ważny parametr, na który należy zwracać szczególną uwagę przy zakupie urządzenia. Długotrwałe przebywanie w pomieszczeniu z głośno pracującym klimatyzatorem powoduje zmęczenie i przytępienie słuchu. Niejednokrotnie jest tak irytujące dla osób znajdujących się w pomieszczeniu, że mimo perspektywy dokuczliwego ciepła decydują się na wyłączenie go.
Jeśli nie potrafimy ocenić głośności klimatyzatora na podstawie parametrów podanych przez producenta w danych technicznych urządzenia lub nie ma takich danych, możemy poprosić sprzedawcę o włączenie urządzenia i posłuchać, jak pracuje.
Niektóre klimatyzatory mają funkcję cichej pracy, której włączenie powoduje zmniejszenie obrotów wentylatora. Najczęściej jest ona uruchamiana podczas korzystania z klimatyzatora w sypialni. Zbyt głośna praca urządzenia może uniemożliwiać zaśnięcie zwłaszcza osobom mającym problemy ze snem.
Klimatyzatory przenośne – zarówno kompaktowe, jak i typu split – pracują dość głośno. Poziom emitowanego przez nie hałasu wynosi w pomieszczeniu chłodzonym 52-54 dB(A). Cichsze są klimatyzatory stacjonarne okienne – 47-49 dB(A), a najcichsze – ścienne 28-40 dB(A).
Poziom hasłu zależy od biegu, na jakim pracuje wentylator, i od lokalizacji sprężarki. Klimatyzator pracuje najgłośniej, gdy jest ustawiony na największą wydajność. Dlatego nocą dobrze jest ustawić pracę na najniższy bieg, z najmniejszą wydajnością chłodniczą. W większości klimatyzatorów służy do tego funkcja sleep.
Najbardziej hałaśliwym elementem klimatyzatora jest sprężarka, która w przypadku klimatyzatorów stacjonarnych typu split jest umieszczana razem ze skraplaczem na zewnątrz budynku. To pozwoliło zmniejszyć hałaśliwość tych urządzeń w pomieszczeniu – jest ona najniższa ze wszystkich typów klimatyzatorów. Hałas wytwarzany przez klimatyzator przekłada się na jego cenę: im cichszy, tym – zwykle – droższy.

Masa

Ten parametr odgrywa bardzo ważną rolę w przypadku klimatyzatorów przenośnych. To oczywiste, że im klimatyzator mniej waży, tym łatwiej jest go przestawiać z miejsca na miejsce. Aby ułatwić przesuwanie klimatyzatorów przenośnych, producenci wyposażają je w kółka. Prezentowane urządzenia ważą od 29 do 48 kg. W klimatyzatorach przenośnych typu split parownik waży 28-30 kg, a wystawiany na zewnątrz skraplacz 9-11 kg. Klimatyzatory okienne mają masę od 31 do 38 kg, natomiast w ściennych jednostka wewnętrzna waży 7-10 kg, a zewnętrzna 24-36 kg.

Tryb ogrzewania

Niektóre klimatyzatory oprócz standardowej funkcji chłodzenia mają dodatkowo funkcję grzania. Można z niej korzystać w zimne dni lata, kiedy w pomieszczeniach robi się chłodno, a instalacja centralnego ogrzewania jest wyłączona.
W niektórych klimatyzatorach przenośnych, na przykład Chigo KY(D)-25/C, do ogrzewania jest wykorzystywana grzałka. Natomiast wszystkie prezentowane w materiale klimatyzatory ścienne mogą pracować jako pompy ciepła, dostarczając do pomieszczenia ciepło wytwarzane w wyniku zmiany trybu pracy.

Skropliny

Klimatyzator nie tylko chłodzi powietrze, ale także je osusza. W trakcie ochładzania powietrza na parowniku klimatyzatora zachodzi zjawisko wykraplania pary wodnej zawartej w powietrzu. Proces ten intensyfikuje się, gdy w pomieszczeniu przebywa większa liczba osób. W przedstawionych klimatyzatorach przenośnych wykroplona para wodna spływa grawitacyjnie do zbiornika, z którego co kilka godzin należy ją usuwać. Napełnienie zbiornika sygnalizuje lampka kontrolna. Na rynku są dostępne klimatyzatory z atomizacją (rozpylaniem) skroplin w jednostce zewnętrznej, jednak są one znacznie droższe. Z klimatyzatorów stacjonarnych skropliny są odprowadzane na zewnątrz rurką skroplin, na przykład włączoną do instalacji kanalizacyjnej.

Sterowanie

Pracą klimatyzatorów można sterować za pomocą panelu znajdującego się w obudowie lub używając pilota. Panele klimatyzatorów są wyposażone w pokrętła mechaniczne lub są elektroniczne, sterowane dotykowo. Zwykle producenci dają klientom możliwość wyboru różnych opcji sterowania. To oczywiście wpływa na cenę. Urządzenia ze sterowaniem mechanicznym są tańsze, za możliwość korzystania z pilota trzeba zapłacić więcej.
W popularnych klimatyzatorach średniej klasy dostępne są tylko najczęściej wykorzystywane funkcje, takie jak:
- włącz/wyłącz;
- przełącznik biegów wentylatora pozwalający na sterowanie mocą chłodniczą urządzenia;
- timer umożliwiający czasowe włączanie urządzenia;
- termostat sterujący włączaniem;
- przełącznik funkcji chłodzenie/grzanie;
- funkcja sleep.

Filtry

Producenci klimatyzatorów standardowo wyposażają je w filtry powietrza. Ich zadaniem jest zabezpieczenie wymiennika ciepła przed zanieczyszczeniami, które osadzając się na nim, powodowałyby zmniejszenie mocy klimatyzatora.
Oprócz podstawowego filtra mechanicznego niektóre klimatyzatory mogą być opcjonalnie wyposażone w dodatkowe filtry przeciwbakteryjne, przeciwgrzybiczne i usuwające zapachy z powietrza. Do usuwania zapachów są najczęściej używane filtry węglowe.
Filtrowanie powietrza jest szczególnie ważne dla osób cierpiących na alergie, gdyż klimatyzator, wymuszając ruch powietrza w pomieszczeniu, podrywa zanieczyszczenia osadzające się na podłodze w wyniku sedymentacji.

Biegi wentylatora

W większości klimatyzatorów jest możliwe przełączanie biegów wentylatora w zależności od potrzeb użytkownika. Dostępne na rynku urządzenia mają zwykle dwu- lub trzybiegowe wentylatory. W niektórych jest jeszcze dodatkowo tryb pracy auto, w której klimatyzator sam dobiera najbardziej optymalny bieg do utrzymania zadanej temperatury. Zmieniając bieg wentylatora, zmieniamy ilość przepływającego przez niego powietrza, a tym samym ilość wytwarzanego chłodu.

Podłączenie elektryczne

Klimatyzatory pobierają średnio 2,5-3-krotnie mniej energii elektrycznej, niż wytwarzają energii chłodzącej, czyli 0,8-1,5 kW. Instalacja elektryczna i gniazdo, do którego włączamy klimatyzator, muszą być dostosowane do przekazania takiej mocy elektrycznej. W przeciwnym razie może dojść do ich uszkodzenia.

Gwarancja

Zależnie od producenta wynosi zazwyczaj od roku do pięciu lat. Szczególną uwagę należy zwrócić na warunki gwarancji klimatyzatorów stacjonarnych. Często zawierają one wymóg montażu urządzenia przez autoryzowany serwis i konieczność przeprowadzenia przeglądu co najmniej dwukrotnie w ciągu roku. Koszt jednorazowego przeglądu to 100-200 zł. Niespełnienie tych warunków grozi utratą gwarancji.

Klimatyzatory przenośne

Klimatyzatory nie mają, a w każdym razie nie muszą mieć, swojego stałego miejsca. Można ich używać w tym pomieszczeniu, w którym akurat przebywamy i odczuwamy potrzebę ochłodzenia powietrza.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Niemcy. Własny dom w Unii

Jak zrobić .Czapka kominowa.