Kocioł w łazience


Czy łazienka 5,2 m² nie jest za mała na umieszczenie w niej kotła dwufunkcyjnego z zamkniętą komorą spalania? Podobno ma być co najmniej 6,5 m². Widziałam jednak u kilku znajomych takie kotły w mniejszych łazienkach. Czy pod takim kotłem można umieścić pralkę lub WC? Czy można zasłonić go z jednej strony ścianką g-k? Kuchnia będzie otwartym na salon aneksem, więc chyba nie nadaje się na powieszenie w niej kotła?

Urządzenia gazowe z zamkniętą komorą spalania (pobierające powietrze do spalania spoza pomieszczeń, w których są zamontowane) można instalować w pomieszczeniach o kubaturze nie mniejszej niż 6,5 m³ i wysokości co najmniej 2,2 m. Łazienka o powierzchni 5,2 m² (czyli kubaturze co najmniej 11,4 m³) spełnia więc ten warunek. Musi się w niej znajdować kanał wentylacji grawitacyjnej wywiewnej.
Nie ma żadnych zastrzeżeń co do umieszczania pod kotłem innych urządzeń (na przykład pralki) lub mebli. Jeśli chodzi o miskę ustępową, to ustawienie jej pod kotłem może niekorzystnie wpłynąć na wygodę jej użytkowania. Kocioł musiałby wisieć dość wysoko. Poza tym trzeba też uwzględnić miejsce na rury (wodne, gazowe) i armaturę, którą trzeba zainstalować.
Obudowanie kotła z jednej strony płytą g-k nie stanowi żadnego problemu. Nie ma też przeciwwskazań do zainstalowania kotła z zamkniętą komorą spalania w aneksie kuchennym otwartym na salon.
Chyba, że ze względów estetycznych, ale i z tym nie powinno być problemu, bo nowoczesne urządzenia gazowe dają się dobrze wkomponować w ciąg szafek kuchennych.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Niemcy. Własny dom w Unii

Jak zrobić .Czapka kominowa.